Beğen

Knidos

Knidos Antik Kenti; bugün Muğla sınırları içerisindeki Datça’nın 1.5 km uzağında yer alıyor. Burgaz mevkisinde yer alan bu antik kent; Karya dönemine ait antik bir yerleşim alanı olarak adlandırılıyor. MÖ 4. Yüzyıla dayanan tarihiyle beraber; buradaki kalıntıların halen daha netlik kazanmadığı da ifade edilmektedir. Bulunulan noktadaki tüm kalıntıların neden burada olduğu ya da yerleşim merkezinin hangi sebeple bu noktada yer aldığı konusunda bilgi bulunmamaktadır. Denizi gören bir noktada yer almasından ötürü de gözlemci noktası ya da deniz ticaretinin kontrol yerlerinden bir tanesi olduğu konusunda da yaygın görüşlerin olduğu ifade edilebilmektedir. Knidos Antik Kenti bu yönden halen daha arkeologların cevap aradığı bir yerde bulunmaktadır.

Giriş

Knidos hakkında gelen ilk veriler bu noktanın Helenistik ve Roma dönemlerinde inşa edildiğini göstermektedir. Aynı zamanda da Akropol antik kentiyle alakalı olduğu da ifade ediliyor. M.Ö 4. Yüzyıla kadar kesintisiz olarak insanların yerleşim yeri olduğundan da belirtiliyor. Şehrin surlarının dışında yaklaşık olarak 4 km boyunca yerleşim alanına sahip olduğu ifade ediliyor. Oldukça geniş olan bu antik kentin aynı zamanda da bilim, mimari ve sanat konusunda da ilerleyen bir kent olduğu ifade edilmektedir. Döneminin önemli bilim adamlarının da burada yaşadığına dair kanıtlar arkeolojik kazılar sonrasında da ortaya çıkan bir konu olarak görülebiliyor.

Görsel

Knidos

Knidos antik kenti içerisinde kendi döneminin en büyük tıp okullarından bir tanesi de yer alıyordu. Bunun yanında da Knidos antik kentinin geniş bir tiyatro olduğıu da ifade edilmektedir. Giderek yükselen ve yerleşim yerlerinin son derecede düzenli olduğu ifade edilmektedir. 4 ana cadde halinde yerleşim alanları belirli bir plan doğrultusunda kendini göstermektedir. 4 km boyunca bu durum aynı şekilde de kendini göstermektedir.

Aynı zamanda da bu antik kentin etrafı surlarla çevrilidir. Askeri limanının yanı sıra güney kısmında ticari liman da yer almaktadır. Öte yandan dolgu alanları da yaratılmış ve deniz ticaretinin etkili bir şekilde işlemesi de amaçlanmıştır. Gemilerin kontrollerini sağlamak için gözlemci noktalar da bu antik kent içerisinde bulunmaktadır.

Knidos Limanı

Adres: Yazı, Yazı Köyü Tekirburun Mevkii, 48900 Datça/Muğla

Bölge: Karya

Asya Eyaleti (Roma İmp.)

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri