Beğen

Kossuth Evi Müzesi

Kütahya il merkezinde olan Kossuth Evi Müzesi; aynı zamanda da Macar Evi olarak da halk tarafından öne çıkmaktadır. Kütahya il merkezinde 1982 yılından itibaren sergiye açık halde bulunan bu konağın geleneksel Türk evlerinin etkin bir örneği olduğu söylenebilir. Aynı zamanda da bu konağın sahibinin Şeyh Bedreddin Efendi olduğu da bilinmektedir. Öte yandan 1850 ile 1851 yıllarında bu evde yaşamış olan ve Macar Özgürlük Savaşı’nda etkin bir rol oynayan Avukat Lajos Kossuth da burada yaşamıştır. Bu ismin özel eşyalarının yanı sıra Macar kültürü de konak içerisinde ele alınmıştır. Aynı zamanda da Macaristan’ın ilk anayasasının taslağı da bu evde hazırlanmıştır.

Kossuth Evi Müzesi Börekçiler Mahallesi’nde yer almaktadır. Kütahya Ulu Cami ve Arkeoloji Müzesi’ne de son derecede yakın olan Kossuth Evi Müzesi, her zaman ziyaretçilerine açıktır. Osmanlı Devleti himayesinde 1 yıl boyunca ailesiyle beraber Kütahya’da yaşayan Lajos Kossuth, burada bir Türkçe kitabı da kaleme almıştır. Bu kitabın nüshalarına, müzik aletlerine, tütün kıyacağına ve tabaka gibi objelere de denk gelebilmek mümkündür. Macar ile Türk geleneklerini bir arada tutan Kossuth Evi Müzesi; içerisinde Budapeşte’nin eski resimlerini de barındırmaktadır.

Görsel

Kossuth Evi Müzesi

2 katlı ve 7 odaklı olan Kossuth Evi Müzesi; bir bahçe içerisinde yer almaktadır. Bu odaların her birinde geleneksel Türk ve Macar eşyalarına denk gelebilmek mümkündür. Evin her bir detayı düşünülmüş ve etkin bir müze de meydana getirilmiştir.

Tarihçe

1849 yılında Macaristan bağımsız olmasıyla beraber geçici ilk Cumhurbaşkanı Lajos Kossuth olarak tarihe geçmiştir. Macaristan’ın Avusturya’ya karşı savaş kaybetmesi üzerine Kütahya’yı sürgün bölgesi olarak tercih etmiştir. Sonrasında da Amerikalılarla beraber Anadolu’yu terk ederek farklı ülkelerde yaşamaya başlamıştır. Yaklaşık olarak 1 sene kadar bu evde yaşayan Kossuth’un anıları halen daha ziyaretçilerle paylaşılmaktadır. Aynı zamanda da Macar Özgürlük Savaşı hususunda her yıl düzenlenen anma törenleri de bu müzede gerçekleşmektedir. Kütahya’da il merkezinin bilinen bir noktasında yer alan Kossuth Müzesi, halk tarafından Macar evi olarak da bilinen bir noktadır.

Adres: Börekçiler Macar Sok, 43030 Kütahya Merkez/Kütahya
Telefon: (0274) 223 62 14
Web: http://muze.gov.tr/

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri