Beğen

Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı

Antalya merkezi sınırları içerisinde yer alan Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı, aynı zamanda da Antalya ile Isparta arasındaki karayolunun 24. Km içerisinde bulunmaktadır.

Kurşunlu Şelalesi dikkat çeken doğal güzellik noktalarından bir tanesidir. Bu şelalenin yüksekliği de 18 metre olarak ifade edilmektedir. Öte yandan 7 küçük göl de bu bölgede yer almaktadır. 2 km gibi bir kanyonun içerisinde yer alan bu şelale, her zaman gezilip görülebilecek alanlardan bir tanesidir.

1986 yılından itibaren Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı adı altında ziyaretçilere açılmıştır. Şelalenin yanı sıra mesire alanlarını da kapsayan 33 dönümlük bir arazi üzerine kurulmuştur. İçerisinde manzara izleme noktaları, çocuk parkları, restoranlar, otopark, patikalar ve tuvaletler bulunmaktadır. Bu bölgeye ulaşım toplu taşıma sayesinde de sağlanabilmektedir.

Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı Özellikleri

Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı içerisinde çok sayıda ağaç görebilmek muhtemeldir. Ormanların yanı sıra çok sayıdaki bitki türünü de bu bölgede görebilmek muhtemeldir. Suyla kayanın bütünleşmesinden ötürü eşsiz manzaraları da bu alanda görebilmek söz konusu olmaktadır.

Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı

Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı içerisinde kızılçamlar yaygın olarak görülmektedir. Bunun yanında az da olsa defne, doğu çınarı, harnup, yaban zeytini, sakız ağacı, söğüt ve incir de bölgede bulunmaktadır. Mersin, alıç, zakkum, ladin, kekik, kayıt, eğrelti ve sarmaşıklar da bu bölgede yer alan diğer bitki türleridir. Su yüzeyinde ise topalak, kamış, algler ve nilüferleri de görebilmek söz konusu olabilmektedir.

Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı yaban hayvanları bakımından da etkin bir halde görülmektedir. Bu bölge içerisinde tilki, sincap, tavşan, yarasa, ağaçkakan, üveyik, yılan ve kertenkelelere de sık sık rastlanmaktadır. Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı kendine has bir biyom olarak adlandırılmakta ve herkesin bu doğal güzelliklerin farkında olması da sağlanmaktadır.

Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı içerisindeki en uygun ziyaret evresinin Nisan ile Aralık ayları doğrultusunda olması söz konusudur. Bu noktada günübirlik gezintiler ve doğa yürüyüşleri yapılacak bir alan olarak da tabir edilmektedir. Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı içerisinde yer alan tesislerle yeme içme hizmetleri de ortaya çıkmaktadır.

Web: http://ktb.gov.tr/

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri