Beğen

Miletos Antik Kenti

Aydın’ın Didim ilçesinde Akkoyu’a yakın mesafede bulunan antik bir liman şehirdir. Bu antik limanın uzak geçmişine ait efsaneler bulunmaktadır. Bu efsanelerin gerçeklik payı ne kadar az olsa da Pausanias, Mi-Ictoslular’ın kökeni hakkında önemli içeriklere sahiptir. Efsane şu şekildedir; Kodros’un oğulları Neleus ve Medon taht kavgası yapmışlardır. Bu kavga sonucunda Atinadan ayrılan Neleus Ege bölgesine gelerek Miletos’u kurar.

Miletos Antik Kenti’nin tarihi Arkaik Dönem Akropolisinin milattan önce 494 yılında yapılan Pers istilası sonrasında terk edilip Helenistik Kent Aslanlı Liman ve tiyatro çevresinde şekillenmesiyle oluşur. Roma döneminde Helenistik dönem kentinin yapısı tamamen korunur fakat birçok imar faaliyetinde gelişme yaşanır. Bu gelişmeler şehir içerisinde görebileceğiniz birçok hamam, liman anıt ve kapısı, stadyum gibi yapılardan oluşmaktadır. Fakat alüvyonların şehri küçültmesi nedeniyle sadece birkaç yapıyı rahatça gözlemleyebilirsiniz.

Görseller

Miletos Antik Kenti

Miletos kenti Büyük Menderes Nehri’nin taşıdığı alüvyonlar nedeni ile dolması sonucunda liman kenti olma özelliğini kaybetmeye başlamıştır. Bunun sonucunda iyice küçülen Miletos Antik kentinde milattan sonra 5378 yılından itibaren Piskoposluğa dönüşerek tiyatro ve kale etrafı ile sınırlandırılır. Bizans döneminde ad değişikliği yaşayan Miletos Antik Kenti Palatia alını almış ve 13. Yüzyılda Türklerin hakimiyetine girerek tekrar ad değişikliği yaşamıştır. Beylikler ve Osmanlı döneminde Palatia adı Balat olarak değiştirilen şehir günümüzde antik şehir olarak severleri ile buluşmaktadır. Antik liman kenti olarak bilinen bu tarihi şehir birçok turist tarafından ilgiyle ziyaret edilmektedir. Rehber eşliği ile gezebileceğiniz bu kentin birçok tarihi olaya şahitlik edildiği de bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Yaz Dönemi
1 Nisan – 1 Ekim
Açılış Saati: 10:00
Kapanış Saati: 17:00

Kış Dönemi
1 Ekim – 1 Nisan
Açılış Saati: 08:30
Kapanış Saati: 17:30

Gişe Yaz / Kış Kapanış Saatleri
Yaz Dönemi: 16:30
Kış Dönemi: 17:00

Kapalı Günler
Her gün açık

Adres: Balat, Hacılar Sk No:9, 09290 Didim/Aydın
E-mail: 
Tel 1: 02568755562
Web : muze.gov.tr

Giriş Ücreti : 18 TL – Durum : AÇIK (Aynı bilet ile Milet Müzesi ziyaret edilebilir.)

 

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri