Beğen

Müzeler Ülkesi Türkiye

Müzeler, Türkiye, Tarihi kültürel miras açısından oldukça zengin bir ülke. Şu anda ülkemizde aktif olarak hizmet veren toplam 334 adet Müze bulunmaktadır. Sizlere bunları tanıtmaktan ve ülkemizin tarihini anlatmak istiyoruz. Türkiye, bütün insanlığın ortak mirası olarak kabul edilen ve evrensel değerlere sahip kültürel ve doğal varlıkların cennetinde yer almaktadır. Kadim tarihi, kültürel kodları, coğrafi araştırmaları ve uzantılarıyla tüm dünya için oldukça kıymetli bir ülke özelliğine sahiptir. Türkiye’nin en önemli markası olan kültürel mirası, müze ve örenyerleri sadece Türkiye değil, yurtdışından gelen tüm misafirlerin de çekim alanında yer almaktadır. Türkiye’nin en önemli sosyal sorumluluk projesi olarak gördüğümüz müze ve örenyerlerine sahip çıkmak, elimizden geldiğince yaşayan müzeler haline getirmek ve geliştirmek yolunda hızla ilerliyoruz. Bu konuda bizleri yalnız bırakmayan siz değerli ziyaretçilerimize teşekkür ederiz.

Öne Çıkan Müzeler

Tarihin izlerini yakından görerek inceleyebileceğiniz aynı zamanda da özelliklerini öğrenebileceğiniz tüm tarihi eserler yıllardır müzelerde göze çarpıyor. Türkiye’nin 69 ilinde yer alan 69 adet öne çıkan müze birbirinden değişik izleri ile tarihe olan hâkimiyeti tam olarak sürdürmektedir. Başta Adana arkeoloji müzesi olmak üzere diğer birçok müzeye bu yazıda yer verilecektir. Türkiye’de önce çıkan müzeleri şöyle sıralayabiliriz :

Müzelerin Genel Yapısı

Genel anlamda birçok müzenin ortak özelliği etnografik eserlere yer verip özenle korunuyor oluşudur. Ayrıca antik kentlerin ortaya çıkışı ve arkeoloji müzeleri kapsamında çıkan tarihi yapılar her geçen tarihte önem kazanmaktadır. Binlerce tarihi eser yıllar içinde müzelerin depolarındaki yerini almış olup özenle korunmaktadır. Belirli miktarlarda sergilenen bu eserlerden bazıları sikkeler olup bazıları da yörenin tarihi geçmişini yansıtan eserlerden oluşmaktadır. Bu müzeler gidilip gezilecek yerler arasında yer alan özellikte olduğu gibi gidip göremeyen insanlar içinde kolaylıklar sağlamaktadır. Özellikle sanal müze gez kapsamında kurulan müzelerin tamamı 7/24 gezilecek kolaylıktadır. Son olarak internet ortamında da görebileceğiniz bu müzeleri görmek için ufak adımlar eşliğinde müze gezisi yapmanız mümkün olacaktır. İster evinizden ister bulunduğunuz şehirde müze gezisi yapmanız size bilgi ve kültür içerikli ayrıntıları sunacaktır.

Adana Arkeoloji Müzesi

Adana Çukurova’da bulunan arkeoloji müzesi 1924 yılında kurulmuş olan bir müzedir. Genel yapısı itibariyle Türkiye’nin her yerinden ziyaretçilerine ev sahipliği yapmakta olup tarihin izlerini bozulmadan koruma altında tutmaktadır. Adana müzesi olarak ta geçen bu müze Türkiye’deki müzeler ve en çok ziyaret edilen müzeler arasında en eski 10 müzeden biri olma özelliği de taşır. Bu yüzden oldukça fazla önemli konuma sahiptir.

Adıyaman Müzesi

Paleolitik döneme ait birçok tarihi balta çeşidi, delici ve kesici aletlerin saklandığı müzelerden biridir. Ayrıca Kalkolitik döneme ait parçalar ve pişmiş topraktan yapılmış kaplar görebileceğiniz müzedir. Roma ve İslam dönemlerine ait birçok tarihi eşya görmeniz mümkündür. Bu eşyalar genel anlamda seramik kaplardan yapılmış olup hala saklanıyor olması müzelerin dikkatle korunduğunun göstergesidir. Çeşitli dönemlere ait figürler, resimler ve mühürler bulunmaktadır. Kadın ve erkek takıları o dönemdeki izleri ile hala günümüze kadar korunmuş halde ziyaretçilerini beklemektedir. Ayrıca hayvan figürleri de çok sık görebileceğiniz bir yerdir. Bunlar dışında yöreye ait olan ve etnografik özellikler taşıyan eşyalarda görürsünüz. Bir diğer özelliği ise gümüş ve altından yapılmış sikkelerdir. Sikke eski para birimlerinden biri olup bugünde tarihte de oldukça değer görmüş şeylerden biri olmuştur.

Afyonkarahisar Müzesi

Geçmiş dönemlerde ilk Tunç çağından itibaren bütün eserlere hala koruma ve gözetim yapan aynı zamanda ziyaretçi kısmına açık olan Afyonkarahisar müzesi 5000 yıllık tarihi bir geçmişe sahip olarak bilinir. Her türlü eserin bulunduğu bu müze 9 çeşit salonda sergilenir. Ayrıca bahçesinin genişliği sebebiyle bazı zamanlarda bahçede de sergilenmektedir.

Amasya Müzesi

Müzelerin içinde depo olarak kurulmuş eserlerin toplandığı yer olarak bilinirdi. Lakin geçen dönem içinde müze özelliğini kazanan müzelerden biri haline geldi. 1928 yılında depo olarak kurulan bu müze 1977 yılında mevcut yerine taşınması ardından 1980 yılında ziyaretçilere tamamen açık haliyle ortaya çıkmıştır.

Ankara Anadolu Medeniyetler ve Etnografya Müzesi

Kendine özgü koleksiyon çeşitleri ile adeta görsel şölen yaşatan Ankara müzesi her yıl içinde binlerce turiste ev sahipliği yapan müzeler arasındadır. Türkiye’deki müzeler ve en çok ziyaret edilen müzeler arasında çok sık rağbet görme özelliği taşımaktadır. Paleolitik çağdan başlayan tüm eserler Osmanlı dönemi boyunca toplanmış tüm eserler burada sergilenmektedir. Tarih olarak 1930 yılından bu yana sergilenen tüm eserler oldukça fazla ilgi görür niteliktedir. Türk sanat tarihinin Selçuklu dönemine ait eserleri de bulunmasından dolayı büyük ilgi görür niteliktedir.

Antalya Etnografya Müzesi

Anadolu’nun eski yerleşimi olan etnografya müzesi olan alt Paleolitik çağdan roma devrine kadar tüm eserleri kapsamasıyla bilinen müze özelliği taşımaktadır. Osmanlı kültürünü baştan aşağı yansıtan bu müze tatile gelen birçok turistin ziyaret ettiği yerlerden biri olma özelliği taşıyor. Saklanan bütün eserler hala aynı düzene ve korumaya sahip şekilde ziyaretçilerini beklemektedir.

Aydın Afrodisias Müzesi

Kültür mirası olarak bilinen Aydın müzesi 1987 yılında UNESCO tarafından dünya kültür mirası listesine girmiştir. Ayrıca jüri tarafından seçilen bu müze en iyi 10 antik kent müzesi dâhilindedir. En iyi müze olma özelliğini de 2004 yılında kapsama altına almıştır.

Balıkesir Kuva-yi Milliye Müzesi

Kuva-yi milliyenin kurulmasına eşlik eden bu müze 41 kişinin aldığı kararlar, mevcut eşyaları, kongre evrakları bazı tarihi nesnelerin sergilendiği müzelerden biridir. Ayrıca Balıkesir’de çıkmış eserlerin tümü ve arkeolojik yapılarında kapsandığı müze olarak önemi büyüktür. Ayrıca Atatürk’ün çekildiği resimlerinde titizlikle korunduğu ve sunulduğu müzelerden biridir.

Bilecik Söğüt Ertuğrul Gazi Müzesi

Türk mimarisi kapsamında tekrar restore edilmiş müzelerden biri olan Bilecik müzesi yıllardır çok ilgi görmesiyle gelen ziyaretçileri hayran bırakacak niteliktedir. Yakın çevresinde yaşamış olan birçok yöreye ait eşyalar ve etnografik eserler bulundurmaktadır. Eski giyim, dokuma eşyalar, kilim ve halı bulunan bu müzede ayrıca silah çeşitleri de sergilenmektedir. Ölçü ve tartı aletleri, para keseleri ve peşkir de bulunan bu müzede Roma ve Bizans dönemine ait sikkelerde bulunduğundan göz banyosu yaptıracak şekilde dolu bir müzedir. Yolunuz Bilecik iline düştüğünde kesinlikle görmeniz gereken yerler arasında olduğunu unutmamalısınız.

Bolu Arkeoloji Müzesi

Arkeoloji salonu ve etnografya salonu olarak iki bölümde sergilenen Bolu müzesi küçük olmasına rağmen oldukça dikkat çekicidir. Bolu müzesinde 3286 arkeolojik eser bulunmakta olup 1677 etnografik 12095 adet ise sikke bulunuyor. Toplamda 17058 eser bulunan Bolu müzesi şehrin ufak olmasına rağmen her yerden turistin gelmesine sebebiyet verecek özelliktedir.

Burdur Doğa Tarihi Müzesi

Burdurun Kemer ilçesinde bulunan Burdur doğa tarihi müzesi araştırmalar sonucu tarih öncesinde canlılara ait iskelet ve kalıntılar kapsamında ortaya çıkmış müze olarak biliniyor. Elmacık köyünde yer alan bu müze doğa tarihi açısından oldukça büyük öneme sahiptir.

Bursa Türk(İslam) Eserleri Müzesi

Bursa genel olarak İslam medeniyetine hâkim olan eserler bulunduran yer olması ile bilinen bir şehirdir. 13.yüzyıldan 20.yüzyıla kadar Selçuklu Osmanlı ve Beylik dönemlerine ait birçok eseri bulundurur. Çini seramik ve ahşap eserlerin çok görüldüğü bu müzede oldukça güzel eserleri görmeniz mümkündür. Ayrıca Türk maden sanatından örnekler tombak ve diğer metal eserlerinde bulunduğu bu müze oldukça dikkat çekmektedir. Türk giysileri ve elişi çeşitlerinin de bulunması sebebiyle kadın ziyaretçilerin daha çok ilgisini çekecek niteliktedir. Yurt dışından gelen birçok kişinin görmek istediği yerler arasındadır.

Çanakkale Arkeoloji Müzesi

Çanakkale’de bulunan antik kentler ve çevre illeri ve ilçelerinden toplanan eserlerle oluşturulan müzelerden birisidir. Müze içinde 12.747 eser bulunmaktadır. Ayrıca 15.237 sikke bulunmasından ötürü oldukça fazla ilgi görüyor. Yine etnografik eserler bulunduran bu müze 2714 eser bulundurmaktadır.

Çankırı Müzesi

Arkeolojik ve etnografik eserlerin bolca bulunduğu Miyosen dönemine ait eserler içeren bu müze salonlar şeklinde sergilenmektedir. Antik döneme ait cam eserler bulunan bu müzede sikke koleksiyonu da bulunmaktadır. Toplam 19974 eser bulunan bu müze dikkat çekici eser sayısı ile bilinmektedir.

Çorum Alacahöyük Müzesi

Eski tunç çağı ve Hitit Frig dönemlerine ait eserler sergilenmektedir. Yapı esnasında kullanılan önemli parçalar önemle korunurken bazı kral mezarlarına da sahip olan bu müze büyük önem taşır. Müzeye ait halı kilim ve ahşap tarım aletleri ve birçok dokuma tezgâhı görmeniz mümkün olur. Ayrıca etnografik eserler barındırması ile delici, kesici ve silah çeşitleri de bulundurmaktadır.

Denizli Hierapolis Arkeoloji Müzesi

Genel olarak lahitler ve heykeller salonu olarak bilinen bu müze kendi içinde salonlara ayrılmış şekildedir. Küçük eserler salonu Hierapolis tiyatrosu kalıntıları bulundurmaktadır. Ayrıca heykeller salonuyla birlikte toplamda 3 salonda sergilenen bu eserler çok ilgi görmektedir.

Diyarbakır Müzesi

Prehistorik çağdan itibaren eski tunç Urartu, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu, Akkoyunlu ve Osmanlı dönemlerine ait eserler bulundurulması dolayısıyla oldukça fazla önemli müzelerden biridir. Bunun haricinde zaman içinde oluşan etnografik eserler oldukça fazla geniş kitlelere hitap edecek niteliktedir.

Edirne Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

1925 yılında Selimiye Camisi arkasında Dar’ül kura medresesinde kurulan bir müzedir. Etnografya müzesinin açılması 1936 yılına denk gelmiş olan zaman kapsamındadır. Zaman içinde eserler bakımından çoğalan özelliğe sahip olması yüzünden zengin içerikli müzeler arasında olarak bilinmektedir. Eski Yunan Bizans ve Roma dönemlerine ait birçok eserin bulunmuş olduğu bu müzede tarih hakkında birçok bilgi edinmeniz de mümkün olur. Yerel kuşam örnekleri giyim kuşam örnekleri, toprak ve cam eserlerin bulunduğu bu müze yıllardır hem yerli hem de yabancı turistlerin dikkatini çekmektedir.

Erzincan ve Elazığ Müzeleri

Yörede temin edilen birçok eser ve mezar taşlarının da bulunduğu bu yer etnografik eserlerle doludur. Bu müze Erzincan müzesi olup birçok ziyaretçiye yıllardır açık haldedir. Elazığ müzesinde ise göze çarpan şey sikke görüntüleridir. Ayrıca halı kilim salonu yönünden de ayrı bir salon bulunduran Elazığ müzesi dikkatleri çok hızlı çekmektedir.

Erzurum Arkeoloji Müzesi

Bölgede yaşamış yöresel insanların kültürü, giyim kuşam özelliği, yaşam tarzı gelenek ve görenekleri ayrıca inançları hakkında sergiler yer alan bir müzedir.

Eskişehir Eti Arkeoloji Müzesi

Türkiye’de özel sektör desteği sayesinde hayata geçirilen müze özelliği taşıyan bir müzedir. Genel açıdan Türkiye’deki müzeler ve en çok ziyaret edilen müzeler arasında özellikle genç neslin çok sık gittiği bir müze olma özelliği taşır. Ayrıca yurt dışından da birçok kişinin dikkatini çeken yapıda oluşturulmuştur. Müze bünyesi kapsamı altında neolitik, kalkolitik, Tunç, Hitit, Helenistik, Roma, Osmanlı ve Bizans dönemlerine ait birçok eser vardır. Toplamda 22.500 eserin sergilendiği bu müze oldukça dikkat çekici özelliklere sahip olduğundan tüm müzeler gibi bu müzede 7/24 izlenmektedir. Bu eserlerin sadece 2000 tanesi sergilenip gerisi güvenlik nedeniyle deposunda tutulmaktadır.

Gaziantep Zeugma Müzesi

MÖ 300’de Büyük İskender tarafından selevkia euprates adıyla kurulan bu yer Zeugma müzesi olarak yıllar içinde adı değişmiştir.  Kommagene krallığının 4 büyük şehirlerinden biri olan bu antik kent MÖ 31’den önce Roma imparatorluğuna bağlandı. Bağlantı, geçit veya köprü anlamı sayesinde Zeugma olarak ismi bu şekilde belirlendi. Dünya çapında büyük değerlere sahip olması nedeniyle sadece Türkiye tarafından değil dünya genelinde de ilgi ile gezilip görülen müzeler arasında yer almaktadır. İçindeki eserlerin oldukça kıymetli oluşu Zeugma’nın yaşadığı dönem için büyük zenginliğe ve ihtişamlı bir yaşama sahip oluşundan kaynaklanmaktadır.

2020 Yılında En Çok Ziyaret Edilen 10 Müze

1İstanbul Topkapı Sarayı Müzesi3.004.620
2İstanbul Ayasofya Müzesi2.922.037
3Konya Mevlana Müzesi2.817.386
4Nevşehir Hacıbektaş Müzesi443.160
5İstanbul Topkapı Sarayı – Harem Dairesi421.780
6İstanbul Arkeoloji Müzeleri378.675
7Antalya Aziz (St.) Nikolaos Müzesi364.996
8Ankara Cumhuriyet Müzesi353.727
9Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi268.374
10Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi253.795

Daha fazlası için : https://www.yerelnet.org.tr/muze/
Kaynakça : muze.gov.tr

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri