Beğen

Myra

Antalya ilinin Demre ilçesinde yer alan bölgedeki Myra antik kenti aynı zamanda da Likya döneminden kalma bir şehir olarak ifade edilmektedir. Bu kentin Alacadağ ile Demre Çayı arasına kurulmuş olduğu belirtilmektedir. Arada kalan bölgenin son derecede verimli topraklardan oluşan ova olmasından ötürü burada yerleşim alanının oluşturulması tercih edilmiştir.

Giriş

Myra antik kentine dair arkeolojik çalışmaları 2009 yılından itibaren başlamış ve halen daha devam etmektedir. Erken adı Muri olan bu antik kentin; Likya Birliği tarafından oluşturulduğu da ifade edilmektedir. Likya medeniyetinin en büyük şehirleri arasında yer almaktadır. En büyük kentlerden olmasıyla beraber kalan harabeleri çıkarmaya dair işlemler de sürdürülmektedir.

Bu antik kent içerisinde Yunan tanrılarına dair imgelere de yer verilmektedir. Zeus, Athena, Artemis ve Tike gibi tanrılara dair bulgulara denk getirilmiştir. Burada yer alan kalıntılar halen daha çıkarılma aşamasında yer almaktadır. Var olan tortuların altında kalan eserlerin; zaman içerisinde ziyaretçilere sunulacağı da ifade edilmektedir. Öte yandan antik tiyatro da büyük bir hasara uğramıştır. Tiyatro yanında yer alan hamam ve bazilika hakkında da geç döneme ait olduklarına dair bilgiler verilmiştir. Bu iki eser de önceden yıkılmış olmasına rağmen tekrardan yapıldığı ifade edilmektedir.

Görsel

Myra

Myra antik kenti içerisinde iki tane Likya nekropolü yer almaktadır. Tiyatronun üzerinde yer alan kısımda var olan bu iki nekropolün yanı sıra kaya mezarları da mevcuttur. Kaya mezarlarının bir çoğu da tapınak biçiminde ve son derecede geniş alanlarda meydana getirilmiştir.

Nehir nekropolü içerisinde ise sadece mezarlara yer verilmektedir. Bu mezarların üzerindeki kabartmalar ve yazılar halen daha okunaklı olarak tabir edilmektedir. Aynı zamanda da 11 insan figürü de fazlasıyla dikkat çeken bir ayrıntı olarak ifade edilmektedir.

Video


Video : https://www.youtube.com/embed/vGHn5kifWUI

Myra yakınında yer alan diğer bir liman kenti de Andriake olarak bilinmektedir. Antik dönemlerde bu kentin Myra’ya bağlı olduğu ifade edilmektedir. Her zaman korsan baskınlarına karşı kalkan görevi gördüğü ve sonradan büyüyerek; ayrı bir şehir olma yolu izlediği ifade edilmektedir. MÖ 42 yılında bu girişim ortaya çıkmıştır.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri