Beğen

Nemrut Dağı Milli Parkı

Adıyaman il sınırları içerisinde Kahta ilçesinde yer alan Nemrut Dağı’nın yukarı noktalarında açık hava müzesi bulunuyor. Kommagene Krallığı’na ait bir antik kenti barındıran bu bölgede milli park da yer alıyor. Nemrut Dağı Milli Parkı; sadece yerli değil yabancı turistlerin de ilgisini çeken bir konumda yer alıyor. Her an ziyaretçilere açık olan bu alan aynı zamanda da rehberler sayesinde bilgi alınarak gezilebilecek noktalardan bir tanesi olarak görülebiliyor. Nemrut Dağı içerisinde Kommagene Kralı Antiochos’a ait Tümülüs ve diğer kutsal alanlar yer alıyor. Bunun yanı sıra devasa heykeller de Nemrut Dağı eteklerinde herkesin ziyaret etmesine açık bir şekilde bulunuyor.

Nemrut Dağı Milli Parkı

Nemrut Dağı Milli Parkı, Antiochos’un mezarı, dev heykeller, Eski Kale, Yeni Kale, Karakuş Tepe ve Cendere Köprüsü içeren bir ören yeri olarak ifade ediliyor. Bu bölgenin Kommagene adı altında anıldığı da ifade ediliyor. I. Mithradates tarafından kurulan buradaki krallığın, onun oğlu olan I. Antiochos tarafından da daha önemli hale getirilmiştir. MS 72 yılında Roma İmparatorluğu ile savaş yapılması sonrasında da krallığın tarih sahnesinden silindiği ifade edilmektedir.

Görsel

Nemrut Dağı Milli Parkı

Nemrut Dağı’nın yüksek kısımlarındaki kalıntıların yerleşim yeri olmadığı bilinmektedir. Sadece Antiochos’un mezarı ve kutsal alanlar bu bölgede yer almaktadır. Tümülüsün 2150 metre yüksekliğinde olduğu da ifade edilmektedir. Aynı zamanda da bu krallığın zamanında Fırat geçitlerine ve bu bölgedeki ovalara hakim oldukları da ifade edilmektedir. Kralın kalıntılarının kaya oyularak yapılmış olan bir orada saklandığı ve üzerinde de 50 metrelik bir katman olduğu da belirtilmektedir.

Kral mezarının odasının teraslarında ise aslan ve kartal heykellerine yer verilmektedir. Aynı zamanda da 7 metre uzunluğunda içerisinde yazı ve kabartmalar bulunan dev bloklar da yer almaktadır. Kahta Köyü yakınlarında olan bu bölgede Mithridates’e ait kutsal alanlar da yer almaktadır.

Kahta Çayı’nın Cendere kısmında da iki ana kaya yer almaktadır. Burada tek kemerli bir su kemeri de bulunmaktadır. Bu kemerlerin Roma İmparatoru Septimus Severus onuruna meydana getirildiği de kitabelerde yer almaktadır.

Adres: Nemrut Dağı Yolu, 02400 Kahta/Kâhta/Adıyaman
Bölge: Avrupa ve Asya
Web: https://nemrutdag.com/milli-park/

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri