Beğen

Olimpos

Antalya’nın batısında yer alan Kumluca ilçesinin Tahtalı Dağı kenarında olan Olimpos, Likya medeniyetine ait bir yerleşim yeri olarak ifade edilmektedir. Aynı zamanda da bu antik kent caretta caretta kaplumbağalarının yumurtlama noktaları arasında olmasından ötürü sit alanı olarak ifade edilmiştir. Öte yandan tarih açısından da zenginlik arz eden bu nokta; günümüzde yabancı turistlerin ve doğa severlerin uğrak noktaları arasında yer almaktadır. Bu anlamda da kişilerin genel olarak tarihi medeniyet kalıntılarıyla beraber tatile dair planlamaları yapmaları hususunda da devreye giren bir alandır. Arkeolojik kazıların da devam ettiği bu alan; yazların da en gözde merkezleri arasında sayılabilmektedir.

Olimpos Hakkında

Olimpos hakkında geçmişe dair pek net bir bilgi yoktur. Arkeolojik çalışmalar da bu antik kente dayalı olarak yüzeysel bir biçimde gelişmiştir. Öte yandan yerli yabancı belgesel yapımcılarının da sık sık uğradığı alanlardan bir tanesi olarak ifade edilmektedir. Olimpos antik kenti hakkında var olan bilgilerin genel olarak MÖ 300 yıllarına dayandığı ve Helenistik dönemin izlerini taşıdığı konusundadır. MÖ 2. Yüzyıldan itibaren Roma ile Anadolu arasında yaşanan çatışmaların burada geçtiği de ifade etmiştir. Aynı zamanda da o dönemde son derecede önemli şehirlerden bir tanesi olarak da tabir edilmektedir. Tarihçilerin yazılarına göre Büyük İskender’in gençlik dönemlerinde bu şehri ziyaret ettiği de ifade edilmektedir.

Görsel

Olimpos

Olimpos antik kenti doğal güzellikleriyle de ilgisini çeken bir konumda bulunmaktadır. Denize yakın bir bölge olmasına rağmen bol miktarda yeşilliği bu alanda görebilmek mümkündür. Kişilerin tatil yapmak adına yerinde karar verecekleri bir doğa harikası olarak da adlandırılabilmektedir. Narenciye ağaçlarının yer aldığı bungalow evleri içerisinde barındıran Olimpos bölgesi; her zaman ziyaretçilerini yaz sezonunda ağırlamaktadır. Burada son zamanlarda işletmelerin de açılmasından ötürü turistlerin odak noktası haline gelen bir tatil merkezi olduğu da ifade edilebilmektedir. Öte yandan sahile yakın noktalarda yer alan kısımlarda da kamp alanları bulunmaktadır. Burada çadır kurmaya izin veren işletmeler doğrultusunda da farklı bir tatil havasına bürünmek de olası bir durum olarak tabir edilebilmektedir.

Adres : Yazır Mah. Olimpos Mevki 07350 Kumluca/Antalya

Telefon : (0242) 247 76 60

Web : ktb.gov.tr

Saatler : 08:00 – 19:00

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri