Beğen

Perge

Antalya’nın 18 km uzağında ve Aksu ilçesi sınırları içerisinde yer alan Perge; döneminde Pamfilya bölgesinde başkent olarak görev yapan bir kenttir. Bu şehrin yerleşim merkezi olarak seçilmesinin Tunç Çağı’na kadar dayandığı da ifade edilmektedir. Aynı zamanda da Perge antik kentinin Helenistik dönem boyunca zenginliği ve güzelliğiyle öncü olan bir kent olduğu da belirtilmektedir.

Perge Antik Kenti

Perge kentinde üç ana bölümden oluşan antik bir tiyatro bulunmaktadır. Döneminin izlerini taşıyan bu antik tiyatronun 13 bin kapasiteye sahip olduğu da görülebilmektedir. Sahne binasıyla da dikkat çeken bu tiyatronun içerisinde Dionysos’un hayatını anlatan kabartmalara da yer verilmektedir. Ancak hasar görmesine rağmen halen daha anlaşılabilecek türde olan kabartmalar olarak tabir edilmektedir.

Günümüzde halen daha ayakta olan antik stadyumlardan bir tanesi de Perge antik kenti içerisinde yer almaktadır. Oldukça kapsamlı ve mimari açıdan yeterli olarak görülen bu stadyumun içerisinde bilgi içeren kabartmalara da yer verilmektedir. Bu stadyumun MS 1. Yüzyılda inşasının tamamlandığı da ifade edilmektedir. Yaklaşık olarak 12 bin kapasiteyi de içerisinde barındırmaktadır.

Görsel

Perge

Agora da şehrin en fazla dikkat çeken alanları arasında yer almaktadır. Burada yer alan dükkanlardan halen daha ayakta olduğu söylenebilmektedir. Agoranın çevrelendiği yollar da sokakları meydana getirmiştir. Son derecede ilgi çeken bir antik kent olarak kendini gösteren Perge antik kenti agora kısmıyla da beğeni toplayan bir halde bulunmaktadır.

Helenistikkapı da Perge antik kentinin en etkin seçenekleri arasında yer almaktadır. Bu şehrin üç farklı kapısı bulunmaktadır. MÖ 2. Yüzyılda inşa edilen bu kapıların anıtsal bir özelliği de bulunmaktadır. renkli mermerlerden imal edilen ve MS 121 yılında da bir dizi değişikliklere tabi tutulan bu kapılar; şehrin kurucularını simgelemektedir.

Perge antik kentinin en iyi korunmuş eseri de Güney Hamamı olarak adlandırılmaktadır. Halen daha gezilip görülebilecek olan bu hamamın MS 1 ile 5. Yüzyıllar arasında da farklı değişikliklere gittiği de görülebilecektir. Bunun dışında nekropol, surlar, gymnasium, anıtsal çeşme ve kapılar da görülebilecek olan alanlar olarak da dikkat çekmektedir.

Adres: Barbaros, Perge Yolu, 07112 Aksu/Antalya
Saatler: 09:00 – 18:30
Bölgesi: Pamfilya
Telefon: (0242) 238 56 88
Web : muze.gov.tr

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri