Beğen

Sardes

Manisa merkezli Salihli ilçesine bağlı Sart kasabasında yer alan Sardes antik şehri; Lidya dönemine ait bir kent olarak ifade edilmiştir. Aynı zamanda da Lidya medeniyetine de başkentlik yapan bu kent herkesin ziyaretine açıktır. Sardes antik kenti MÖ 1300 yılında kurulmuştur. MS 1200 yılına kadar yerleşim yeri olmakla beraber; bu yıllarda da yıkılmıştır. Şimdilerde ise İzmir Ankara yolu üzerinde sağlı sollu olmak üzere bulunmakta olan kalıntılardan ibarettir.

Sardes antik kenti içerisinde Demir Çağı etkileri görülebilir. Mezopotamya’nın dışında en büyük savunma duvarları da bu şehir ilgi çekmektedir. Aynı zamanda da bu şehrin MÖ 1200 ile 546 yılları arasında var olan Lidya Krallığı’nın başkenti olarak da bilinmektedir. Öte yandan tarihteki en önemli işlevi de döneminin en önemli noktalarından olan Kral Yolu’nun başlangıç noktası olarak tabir edilmektedir.

Giriş

Sardes antik kenti içerisinde tarihte yapılan ilk tiyatro da yer almaktadır. Ancak bu tiyatro halen daha arkeolojik kazılarla beraber çıkarılma çalışmalarına tabi olmaktadır. Bu kent içerisinde öte yandan 85 tane mezardan meydana gelen kraliyet mezarlığı da yer almaktadır. Son olarak Sart kasabası içerisinde de Sardes antik kent döneminden kalan Artemis Tapınağı kalıntılarına da denk gelebilmek mümkündür.

Görsel

Sardes

Sardes antik kentinde kütüphane ve kral tahtları da sağlam kalan ve ziyaretçilerini bekleyen alanlar olarak ifade edilmektedir. Burada yer alan eserler imitasyon olup; eserlerin asılları da Manisa Etnografya Müzesi’nde sergilenmektedir. İzmir ile Uşak arasında yer alan bu kentte başka tarihi bulgulara da yer verilmektedir. Akropol, Gymnasium, Sinagog, Hamam, Mahkeme Binası, Evler, Mezarlar ve Bintepe de her an ziyaret edilmeye açık bir halde yer almaktadır.

Çoğu antik kente göre ayakta kalan ve etkili bulguları içerisinde barındıran Sardes antik kenti hakkında kazı çalışmaları halen daha sürdürülmektedir. Burada yer alan tarihi yapıların bazılarının orijinalleri de büyük hasar almış olsa da etkin bir açık hava müzesi olduğu da söylenebilir. Buna bağlı olarak döneminin en parlak şehirlerinden bir tanesi olan Sardes antik kenti ziyaretçilerini beklemektedir.

Adres : Zafer, Belediye Cd. No:124, 45300 Salihli/Manisa
Web : kulturportali.gov.tr
Telefon : +902367243557

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri