Beğen

Smyrna

İzmir sınırları içerisinde iki farklı noktada yer alan tarihi kent Smyrna; bu şehrin kuzey kısmında yer almaktadır. Aynı zamanda da bu antik kentin oldukça büyük bir adaya inşa edildiği de görülebilmektedir.

Erken döneminde ilk olarak Tantalus Limanı olarak anılan Smyrna şehrinin sonradan bu ismi aldığı da ifade edilmektedir. İzmir Körfezi boyunca uzanan bu antik kentin öte yandan arkeolojik sit alanı olduğu da ifade edilmektedir. İlk zamanlarında Aiolis kenti olarak ifade edilen Smyrna; sonrasında da 13. Üye olarak İonya şehir devletleri arasına katılım sağlamıştır. Birlikte yer almasından beridir daha da gelişme gösteren bir kent olarak ifade edilmiştir. Bu kentin Bayraklı Höyüğü olarak tabir edildiği de bilinmektedir.

Tarihçe

Smyrna kentine dair yapılan kazı çalışmaları John M. Cook ile Ekrem Akurgal tarafından ortak bir biçimde 1948 yılında başlatılmıştır. Çalışmalar 1993 yılından itibaren Meral Akurgal tarafından devralınarak; bu ismin başkanlığında devam edilmiştir. MÖ 3. Yüzyıldan itibaren insanların yerleşim noktaları arasında bulunan Smyrna; döneminin en yoğun kent yerleşim alanlarının bulunduğu yerlerden bir tanesidir. Özellikle MÖ 650 ile 546 yılları arasında nüfus açısından patlama yaptığı da ifade edilmektedir.

Görsel

Smyrna

Klasik dönemde Smyrna; Büyük İskender tarafından verilen karar doğrultusunda Pagos sırtlarında kurulmuştur. Bu dönemde kurulduktan sonra en gözde olduğu zamanlarını ise Roma İmparatorluğu zamanında geçirmiştir. Konak ilçesi sınırları içerisinde yer alan kısım ise en büyük sit alanı olarak ifade edilmiştir. Roma döneminden kalma Agora’nın en sağlam yapı olduğu da ifade edilmektedir. Öte yandan kentin MS 178 yılında büyük bir depremle harap hale geldiği ve sonrasında da yeniden inşa edildiği de ifade edilmiştir. 1996 yılından itibaren tekrardan başlanan düzenleme ve kazı çalışmaları sonrasında kentin büyük bir kısmı ortaya çıkarılmıştır.

Smyrna içerisinde antik tiyatro, Batı Stoası, Stadyumu ve Zeus Akraios Tapınağı da ziyaretçilerini bekleyen alanlardır. Agora ören yeri de İzmir Belediyesi tarafından halka açık bir şekilde kabul görmektedir. Aynı zamanda da bu alanın kamulaştırıldığı ve faaliyet gösterdiği de bilinmekte olan bir durumdur.

Adres : Namazgah, Eşrefpaşa Cd. No:13, 35240 Konak/İzmir
Telefon :
Web : ktb.gov.tr

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri