Beğen

Tarihi Sinop Cezaevi

Anadolu’nun en büyük hapishanelerinden bir tanesi olan Tarihi Sinop Cezaevi; 1999 yılından itibaren faaliyetlerini sonlandırmıştır. 2020 yılından itibaren bu cezaevine dair restorasyon ve yenileme çalışmaları başlatılarak; müze haline getirilmiştir. Tarihi Sinop Cezaevi; U şeklinde olup; iki katlı haliyle inşa edilmiştir. Güney bölümünde de bodrum olmakla beraber; diğer bölümlerde ise 2 katlı haliyle hizmet vermektedir. Aynı zamanda da bu cezaevinin içerisinde 28 tane koğuş da yer almaktadır.

Tarihi Sinop Cezaevi’nin etrafı denizle çevrilidir. Bu tarihi alanın kesme taş ve tuğla ile inşa edildiği de ifade edilmektedir. Bu cezaevinin 4000 yıllık bir geçmişi bulunmaktadır. İlk olarak Gaskalılara hizmet eden Tarihi Sinop Cezaevi, sırasıyla Yunanlılar, Pontus, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde de yer almıştır. Bu konuda cezaevi olduğuna dair kaynaklar ise 1568 yılında Evliya Çelebi tarafından ortaya konulmuştur. Bu yerleşkenin iç kalesinin koğuşlara dönüştürülmesi ise 1887 yılında gerçekleştirilmiştir. Aynı zamanda da 1939 yılında da çocuk hapishanesi olması planlanan ek bir bina daha cezaevine dahil edilmiştir.

Tarihi Sinop Cezaevi; tanınan isimlerin de cezalarını çektiği bir nokta olarak ifade edilmektedir. Tarihi açıdan önemli bir yer tutan bu cezaevi hakkında Sabahattin Ali de Duvar adlı eserinde bazı sözler sarf etmiştir.

Tarihi Sinop Cezaevi

Tarihi Sinop Cezaevi, antik dönemlerde yapılan bir bina olarak ifade edilmektedir. Ancak zaman içerisinde yapılan eklemeler ve güçlendirme çalışmalarıyla günümüze kadar gelmiştir. Bu yüzden bu tarihi cezaevinin birçok farklı medeniyetin izlerini taşıdığı da ifade edilmektedir. Herkeisn ziyaret edebileceği bu tarihi cezaevi genel olarak kişilerin tarihi bir esinti bulmalarında önemli bir yer tutmaktadır. Burada yer alan tarihi isimler de bu cezaevinin önemini de daha da arttıran konumda da bulunmaktadır.

Kırım Hanı II. Devlet Giray, Sabahattin Ali, Refik Halit Karay, Mustafa Suphi, Ahmet Bedevi Kuran, Ruhi Su, Burhan Felek, Zekeriya Sertel, Refi’ Cevad Ulunay, Celal Zühtü Benneci, Hüseyin Hilmi, Osman Cemal Kaygılı, Kerim Korcan, Osman Deniz gibi isimler bu cezaevinde yer alan kişiler olarak ifade edilmektedir.

Adres : Kaleyazısı, Cumhuriyet Cd. No:18, 57000 Osmaniye Köyü/Merkez/Sinop
Açılış tarihi : 1887
Saatler : 10:00 – 17:00
Kapanış tarihi : 1887
Durum : Müze olarak hizmet vermekte
Web : http://ktb.gov.tr/

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri