Beğen

Termessos

Ülkemizin en iyi korunmuş olan antik kentlerinden olan Termessos, Antalya’nın 30 km uzağında yer almaktadır. Antalya Korkuteli karayolu kenarında yer alan bu antik kentin Güllük Dağı yakınlarında olduğu da ifade edilmektedir. Tamamen doğal bir ortama dahil edilmiş ve çam ağaçları ile etrafı çevrelenmiş olan bir alan olarak ifade edilmiştir. Bu antik kentin diğerlerinden ayrılmasını sağlayan diğer bir özellik ise daha farklı ve doğal bir havasının bulunduğu manasına gelmektedir. Doğal ve tarihi kriterleri bir arada tutan bu antik kentin kendi adında bir milli park olarak ziyaretçilerini beklediği de bilinmektedir. Bu sayede de herkesin görmesi gereken alanlar arasında da yer almaktadır.

Termessos Hakkında

Termessos hakkında arkeolojik çalışmalar yer alsa da bu kentin Anadolu insanları tarafından yerleşim yeri olarak inşa edildiği ifade edilmektedir. Dilbilimi olarak Termessos isminin ele alınmasıyla beraber çift s harfinin ortaya çıkması bu kentin kuruluşunda Anadolu insanlarının etkisi bulunduğunu ifade edilmektedir. Burada yaşayan halkın kendisine Pisidia denildiği de ifade edilmektedir. Aynı zamanda da Solymi de halk arasında yaygın olarak tercih edilen bir çağırma kavramı olarak belirtilmektedir. Güllük Dağı da zamanında bu ismi almış ve Termessos antik kenti yaşayanları tarafından bu isimle anılmıştır. Bu yüzden de antik metinlerde bu isme de sık sık denk gelinmiştir.

Görsel

Termessos

Kendine has bir kültürü olan Termessos, bölgede bulunan diğer şehirlerden farklılık gösterebilecektir. Bu bölgenin yıllar sonrasında Zeus ile özdeştirildiği de ifade edilmektedir. Burada da Zeus ile Solymeus kültürünün sentezlenme noktası olduğu belirtilmektedir. Aynı zamanda da Anadolu tanrılarından bir tanesi olarak ifade edilen Solymos’tan adının geldiği yönünde fikirler de bulunmaktadır. Termessos arkeolojik kazılarında bulunan sikkelerde bu tanrıya dair ibarelere denk gelinmiştir. Şehir tanrısı olan Solymos figürü bu kente özgü bir faktördür. Aynı zamanda da diğer Anadolu kentlerine Termessos şehrinden başlayarak ulaştığı da ifade edilmiştir.

Tarih genelindeki en büyük Termessos olayı MÖ 333 yılında gerçekleşmiştir. Büyük İskender bu şehri kuşatsa da zor olacağını fark ederek vazgeçmek durumunda da kalmıştır.

Termessos, çok sayıda tapınağa ve çok geniş mezarlık alanlarına sahiptir. Mezarlarının çeşitliliği ve bezemeleri oldukça zengindir. Bunlardan Büyük İskender döneminin önemli komutanlarından Alketas’ın mezarı (İ.Ö. 319) ve diğerleri şehir tarihine ışık tutmaları açısından da önemlidir. Anıtsal mezarların yanında çok sayıda savaşçılıklarını betimleyen kalkan motifli lahit, mezarlık alanında oldukça geniş bir yer kaplar. Antalya Müzesi’nde Termessos’a ait en ilginç eser “Lahitler Salonu”nda sergilenen “Köpek Lahdi” dir. Stefanos adlı köpeğe sahibesi tarafından yazılmış şiirsel kitabe benzersiz olmasıyla ayrı bir önem taşır.

Kaynak: “Termessos” Dünden Bugüne Antalya [II. Cilt], Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü (2012)

Adres : Bayatbademleri, 07800 Döşemealtı/Antalya
Telefon : +902422477660
Saat : 10:00 – 17:00
Web : muze.gov.tr

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri