Beğen

Tille Höyük

Adıyaman’ın Kahta ilçesinde yer alan Tille Höyük, aynı zamanda da Fırat’ın batı kısmında bulunmaktadır. Tille, günümüzde Geldibuldu olarak bilinen küçük bir köyde yer almaktadır. Bu yerleşim yerinin 26 metre yükseklikte olsa da düz bir arazide kurulduğu ifade edilmektedir.

Tille Höyük Kazıları ilk olarak Karakaya Barajı yapım aşamasında gündeme getirilmiştir. Buna yönelik ilk kurtarma çalışmaları 1977 yılında başlamıştır. Sonrasında da David French 1979 yılında bu kazıları devralan isim olmuştur.

Tille Höyük; Geç Hitit Dönemi ile benzerlik gösteren öğeleri içermektedir. İki katlı evler bu noktada yer almakta ve Geç Tunç Çağı etkisi de görülmektedir. Yapı katları, mimarisi ve yapı teknikleri bakımından burada yaşamış kişilerin çok daha ileride oldukları da tahmin edilmektedir.

Tille Höyük

1979 yılında kazılara başlayan David French; bu farklı durumun çok küçük bir bölgede görüldüğünü ifade etmiştir. Ancak Geç Tunç Çağı’na dair yapıların olmadığını ve sadece eşyalarla sınırlı olduğunu belirtmiştir. Bunun yanında da Erken Demir Çağı’nda tekrardan burada yerleşimlerin başladığı ve Asur topraklarına bölgenin dahil olmasına kadar yerleşimin devam edildiğini de belirtiyor. Aynı zamanda da David French; 1990 yılında yapılması planlanmış olan kazılar hakkında da konuşarak, fazlasıyla aceleci bir karar olduğunu da ifade ediyor.

Tille Höyük hakkındaki ilk kazılar sonucunda II.Sargon tarafından kentin ele geçirildiği dönemi kapsıyor. 1988 yılındaki kazılara liderlik eden Geoffry Summers de Bronz Çağı’na dair çöküş izlerini bulduklarını ifade ediyor. Bu kentin Geç Tunç Çağı içerisinde yangına uğradığı ve bu döneme dair buluntuların da nadir olarak ortaya çıktığı belirtiliyor. Bu yüzden de yapı tabakaları arasında bir boşluk olduğu da açıkça ifade ediliyor. Elazığ ile Malatya arasındaki kısımda kalan bu bölgeye dair pek bir ize rastlamak mümkün olmuyor. Aradaki boşlukların ise bulunan olguların genelde yangın sonrasına ait olduğuna dair işaretler olduğunu gösteriyor. Hitit ve Asur medeniyetlerine ev sahipliği yapan bu noktanın belirsiz bir süre sonra tekrar kurulduğunu gösteren yerleşim alanlarının ortaya çıkarıldığı da ifade edilen konular arasında bulunuyor.

Web: http://ktb.gov.tr/

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri