Beğen

Troya Müzesi

Çanakkale’nin Merkez İlçesi’ne bağlı Tevfikiye köyü içerisinde bulunan Troya Müzesi 1998 yılında UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası listesinde yer almaya hak kazanmıştır. Troya Antik Kenti uzun soluklu inşaat süreci yaşamıştır. İlk olarak 2013 yılında inşaasına başlanan bu müzenin inşaat çalışmaları birtakım sebepten 2015 yılında durmuştur. Daha sonra 2017 yılında tekrar inşaatına devam edilmiş ve 2018 yılının Ekim ayında müze severlerin hizmetine sunulmuştur.

Müzeye girdiğiniz anda rampadan inerek duvarlarda bulunan Troya’nın farklı katmanlarını görebilirsiniz. Troya Antik Kenti’ne ait mezar taşları, sahne canlandırmaları, heykeller ve fotoğraflar ile sizlere kent anlatılmaktadır. Müzeye giriş yapılmadan önce müze ziyaretçilerine arkeoloji bilimi basit şekilde anlatılmaktadır. Bu anlatım içerisinde arkeolojik ve arkeometrik tarihleme yöntemleri, neolitik, kalkolitik, tunç çağı, demir çağı, höyük, restorasyon, konverasyon gibi terimlerin basit anlatımı yer almaktadır. Bu sayede ziyaretçiler daha bilinçli olarak müzeyi gezebilmektedir.

Müzede bulunan eserler mermer, heykel, lahit, sunak, mil taşı, yazıt, lahit, paleolitik balta ve kesiciler, pişmiş toprak seramikler, metal kaplar, altınlar, silahlar, sikkeler vb. birçok tarihe ait unsurlar bulunmaktadır.

Görsel

Troya Müzesi

Müzede kullanılan teknolojiler ile de ziyaretçilere en iyi kalitede hizmet sunulmaktadır. Ziyaret esnasında görsel grafik tasarımlarla birlikte diorama yani anı veya hikayenin ışık oyunlarının da yardımıyla üç boyutlu aktarılması olayını dokunmatik ekran ve animasyonlar ile sergi anlatımı yapılarak ziyaretçilerin daha iyi bilinçlenmesi sağlanmaktadır.

Çanakkale Arkeoloji Müzesinde bulunan bütün eserler Troya Antik Kenti’ne taşınmıştır. Ayrıca Troya Antik Kenti Müzesi resmi olarak 18.03.2019 tarihinde açılmıştır. Bunların sonucunda da Çanakkale Arkeoloji Müzesi tamamen kapatılmıştır.

Yaz Dönemi
15 Mart – 23 Ekim
Açılış Saati: 09:00
Kapanış Saati: 18:00

Kış Dönemi
23 Ekim – 15 Mart
Açılış Saati: 09:00
Kapanış Saati: 18:00

Gişe Yaz / Kış Kapanış Saatleri
Yaz Dönemi: 17:30
Kış Dönemi: 17:30

Kapalı Günler
Cumartesi,Pazar

Adres: 17100 Tevfikiye/Çanakkale Merkez/Çanakkale
E-mail: canakkalemuzesi@kulturturizm.gov.tr
Tel 1: 0 286 217 67 40
Web: muze.gov.tr

Giriş Ücreti : 50 TL – Durum : AÇIK

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri