Beğen

Ulucanlar Cezaevi Müzesi

Ulucanlar Cezaevi, 1925 yılından itibaren hizmet vererek; 2006 yılında müzeye dönüştürülen bir alandır. Ankara’nın Altındağ ilçesinde yer alan bu müze; 2009 yılında restorasyon çalışmalarına tabi tutularak, 2010 yılında da Ulucanlar Cezaevi Müzesi olarak ziyaretçilere açılmıştır. Türkiye tarihinde önemli yer tutan kişilerin tutulduğu bu hapishane müzeye dönüştürülerek; bu yöndeki anılar sergileniyor. Altındağ Belediyesi’nin projeyi tamamlamasının ardından herkesin bu tarihi cezaevini ziyaret etmesi sağlanıyor.

Ulucanlar Cezaevi ilk olarak 1923 yılında askeri depo olması amacıyla inşa edildi. Sonrasında da 1925 yılından itibaren cezaevi olarak faaliyet göstermeye başladı. Ulucanlar Cezaevi; siyasi tutuklulara da ev sahipliği yapmasıyla biliniyor. Burada Türk siyasi tarihinin önemli isimlerinden olan Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan 6 Mayıs 1972 tarihinde idam edildi. İdam Ulucanlar Cezaevi’nin bahçesinde yer alan kavak ağacının altında gerçekleşti. 1980 Darbesi’ne bağlı olarak 8 Ekim’de Necdet Adalı ile Mustafa Pehlivanoğlu’nun idam cezaları burada uygulamaya konuldu. 13 Aralık 1980 tarihinde ise Erdal Eren’in idam cezası alması ile ceza uygulaması yapıldı.

Ulucanlar Cezaevi Müzesi

Ulucanlar Cezaevi’nde birçok farklı isim hapis cezalarını çektiler. Muhsin Yazıcıoğlu, Yılmaz Güney, Bülent Ecevit, Cüneyt Arcayürek, Mahmut Alınak, Fakir Baykurt, Hatip Dicle, Orhan Doğan, Nazım Hikmet, Yaşar Kemal, Yavuz Öbekci, Selim Sadak, Kemal Tahir, Metin Toker, ve Leyla Zana gibi isimler bu cezaevinde kalan diğer isimler olarak ifade ediliyor.

Görsel

Ulucanlar Cezaevi Müzesi

29 Eylül 1999 tarihinde ortaya çıkan Hayata Dönüş Operasyonu sırasında Ulucanlar Cezaevinde 10 kişi hayatını kaybetti. Bu operasyon esnasında 100’den fazla kişi de yaralandı.

Ulucanlar Cezaevi uzun yıllar boyunca hapishane olarak faaliyet gösterse de 1 Temmuz 2006 tarihinde görevini tamamladı. Bu süre zarfında pek çok film de bu cezaevinde çekildi. Uçurtmayı Vurmasınlar filmi 1989 yılında burada çekildi. Burada yaşanan olaylar Duvar filminin olay örgüsünü oluşturdu. 2009 dizisi olan Ezel dizisinin sahneleri de burada çekildi. Müzeye dönüştürüldükten sonra da eski hali korunan Ulucanlar Cezaevi, ülkemizin geçmiş günlerine odaklı gözlemler yapmak isteyenler için etkin bir yerde kalmaya devam ediyor.

Adres: Hacettepe, Ulucanlar Cd. No:63, 06030 Altındağ/Ankara

Saatler: 10:00 – 17:00

Telefon: (0312) 507 01 38

Konum: Altındağ, Ankara, Türkiye

Kapanış: 2006 (Cezaevi kapatıldı)

Web: http://muze.gov.tr/

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri