Beğen

Yivli Minare Cami hakkında bilinmesi gereken pek çok şey bulunuyor. Bu konuda bu cami hakkında siz değerli okurlarımız için detaylı bilgiler vereceğiz.

Camiler, İslam inanışına göre inşa edilen ve Müslüman toplumun ibadet etmesi için kurulan alanlar olarak karşımıza çıkıyor. Günümüzde hem Türkiye’de hem de dünyada pek çok cami yer alıyor. Bazı camiler ihtişamı ile turistleri ve vatandaşları hayran bırakırken bazıları ise daha küçük bir şekilde karşımıza çıkıyor olmakta. Ülkemizde yer alan camilerden birisi de tarihi olmasıyla bilinen Yivli Minare Cami olarak bulunuyor. Bu cami hakkında bilinmesi gereken pek çok detay mevcut. Neyse, lafı çok uzatmadan hemen cami hakkında bilgiler sunmaya başlayalım.

Yivli Minare Cami Hakkında Bilgi

Bu cami, bir diğer ismiyle Antalya Ulu Cami olarak da biliniyor. Antalya’daki ilk islami yapılar arasında yer alan bu cami, 13. yüzyıla ait bir Selçuklu yapısı olarak karşımıza çıkıyor olmakta. Antalya’nın Muratpaşa bölgesinde yer alan bu caminin mimari Atabey Armağan olarak belirtiliyor. 1 minaresi bulunan ve yeterince uzun bir minareye sahip olan caminin çevresinde yer alan külliye caminin yanı sıra çeşitli eserlere de ev sahipliği yapıyor.

13. yüzyıl eseri olan bu binanın mimarisi hakkında bilinmesi gereken birçok detay bizleri karşılıyor. Kaidesi kesme taş olan bu yapının gövde kısmında tuğla ve turkuaz renkli çini kullanılmış durumda. 8 yivden oluşan bu cami, içerisindeki tarihi alanlar sebebiyle daha farklı bir özellik kazanmış durumda. Yivlerden ötürü Yivli Minare Cami olarak adlandırılan bu yer, Antalya’nın önemli tarihi sembollerinden birisi olmakta. Camide yer alan minare 38 metre yüksekliğinde olup 90 basamak içeriyor.

Yivli Minare Cami

Cami, bir külliye içerisinde yer alıyor. Bu külliyede Yivli Minare Cami dışında çeşitli yapılar da yer almakta. Kalekapısı semtinde bulunan külliye, birçok Selçuklu yapıtına ev sahipliği yapıyor bulunmakta. Külliyede yer alan yapılardan bahsetmek gerekirse bu yapılar arasında Yivli Minare, Yivli Cami, Gıyaseddin Keyhüsrev Medresesi, Zincirkıran Türbesi, Mevlevihane, Selçuklu Medresesi ve Nigar Hatun Türbesi yer alıyor. Külliyede yer alan bu minare hakkında bilgi vermek gerekirse yapı, Antalya’nın ilk islami yapılarından birisi olarak karşımıza çıkıyor. Bu da minareyi daha özel kılan ve daha çok turist çekmesine sebep olan bir anlam katıyor. Minarenin yanı sıra cami ise minarenin batısında kalıyor.

Caminin Tarihi

Antalya’da yer alan Yivli Minare Cami, 13. yüzyılda inşa edilen bir cami olarak yer almakta. Caminin tarihinden bahsederken külliyeden de bazı bilgiler sunmak gerekiyor. Bölgenin önemli tarihi yapıları arasında yer alan bu yapılar, bu bölgenin gelişimine önemli katkıda bulunmuş olmakta. Gıyaseddin Keyhüsrev Medresesi, 1239 yılında mimar Atabey Armağan tarafından II. Gıyaseddin Keyhüsrev için yapılan bir yapı. Yapılan bu yapının karşısında Selçuklu Medresesi’ne ait olduğu düşünülen bazı kalıntılar yer alıyor.

Bu alanda Zincirkıran Türbesi de yer alıyor. Bu türbe, Yivli Minare’nin kuzeyinde ve üst bahçesinde yer alan bir eser. Zincirkıran Türbesi, üstü kubbe şeklinde olan küçük bir türbe olarak karşımıza çıkıyor. Geçmişten günümüze kadar kendisini koruyabilmiş olan bu yapı, halen sağlamlığını koruyor. Selçuklu tarzı bir yapı olan bu türbenin pencereleri de yer alıyor. Bu türbe, 1377 yılında inşa edilen 3 mezarı koruyor. Bir diğer türbe olan Nigar Hatun Türbesi ise Yivli Cami’nin kuzeyinde yer alıyor. Bu türbenin 1225 yılında yapıldığı düşünülüyor. Kitabesi kaybolan bu türbe bir süre sonra onarım görerek restorasyon sürecinden geçmiş oldu.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri