Beğen

Yörük Ali Efe Müzesi

Aydın’ın Yenipazar ilçesinde yer alan müze; Yörük Ali Efe’ye ait olduğu tahmin edilen evde meydana getirilmiştir. Öncelerde yanmış ve herhangi bir bakıma tabi tutulmamış olan bu evin 1995 yılında kaderi değişmiştir. Aydın İl Kültür Müdürü Özgen karaca’nın çalışmalarıyla beraber Yörük Ali Efe’nin evinin restorasyon çalışmaları başlamıştır. Müze ev olan bu noktanın sonrasında da Aydın Valiliği tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredilmesi söz konusu olmuştur.

Tarihçe

Yörük Ali Efe’nin torunlarından olan Kayhan Kavas da evin olduğu araziyi bağışlayarak, evin müze halini almasında etkin olmuştur. 1999 yılında evin müze olarak açılması işlemi hayata geçirilmiştir. Tescil işlemleriyle beraber yaklaşık olarak 94 milyar TL karşılığında bu sürecin tamamlandığı ifade edilmiştir. Bina ve sundurmaların restore edilerek; bahçenin daha da genişletilmesi işlemi uygulanmıştır.

Yörük Ali Efe Müzesi

Yörük Ali Efe Müzesi içerisinde direniş dönemine dair izleri görebilmek ve efe kültürü hakkında bilgi sahibi olabilmek mümkündür. Geleneksel kıyafetlerin yanı sıra o dönemde kahramanlık gösteren kişilere de yer verilmiştir. Yörük Ali Efe ve diğer efelerin kişisel eşyaları, kıyafetleri ve silahları bu müze içerisinde sergilenmektedir.

Yörük Ali Efe Müzesi’nin bahçesinde ziyaretçilerin zaman geçirmelerine odaklı olarak hizmet alacakları alanlar da yer almaktadır. Gişe ve bekçi kulübesi de bu bölgede bulunmaktadır. Bahçe duvarları da onarılan bu evin tamamen hazır halde olması adına da restorasyon çalışmaları gerçekleştirilmiştir.

Görsel

Yörük Ali Efe Müzesi

Eve dair restorasyon çalışmalarının hayata geçirilmesiyle beraber; Yörük Ali Efe’nin varislerinden de isteklerde bulunulmuştur. Yörük Ali Efe’nin şahsi eşyalarının getirilmesi ve müzede sergilenmesi konusunda da girişimler yapılmıştır. Sonrasında da birçok eser de derlenerek; teftiş işlemlerinden sonra müzeye dahil edilmiştir. Aynı zamanda da Yörük Ali Efe’ye ait olan bir heykelin Prof. Dr. Tankut Öktem’in yapımıyla beraber müze evin bahçesine dahil edilmesi de sağlanmıştır. 8 Haziran 2001 tarihinde tamamen hazır hale gelen ve ziyaretçilere açılan Yörük Ali Efe Müzesi; halen daha faaliyettedir. Efe ve Ege kültürü hakkında bilgi sahibi olmak ya da Kurtuluş dönemine dair bilgiler almak isteyenlere açıktır.

Adres: Çarşı, Akgün Sk., 09350 Yenipazar/Aydın
Açılış tarihi: 2001
Defnedilen kişiler: Yörük Ali Efe
Web: http://ktb.gov.tr/

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri