Beğen

Zeugma

Zeugma; MÖ 300 yıllarında kurulan bir antik şehir olarak bilinmektedir. Büyük İskender’in generalleri arasında yer alan Selevkos I Nikator tarafından meydana getirilmiştir. Şimdiki dönemde Gaziantep şehrinin Nizip ilçesinin 10 km dışında yer almaktadır. Şehrin Roma İmparatorluğu tarafından ele geçirilmesiyle beraber Zeugma olarak anıldığı da ifade edilmektedir. Doğudan Batıya yapılan ticaretlerde Fırat üzerinde köprü görevi gören bu antik kentin döneminde son derecede önemli bir yer olduğu bilinmektedir. Döneminin en gelişmiş ticari noktalarından bir tanesi ve etkin bir nehir limanı olarak da tabir edilmektedir. Bu sayede de döneminin en fazla dikkat çeken kazı alanları arasında da varlık gösteren bir antik kenttir.

Giriş

Arkeolojik çalışmalar dahilinde şehrin üç farklı bölümde incelendiği de ifade edilmiştir. Şehir içerisinde yer alan villa ve çarşılar bugün Birecik Barajı altında yer almaktadır. C bölümünde henüz kazılar yapılmamış olsa da burada açık hava müzesi meydana getirme projesi de bulunmaktadır. Zeugma kentinde yer alan Roma dönemi mozaiklerinin Dünya genelinde ilgi çektiği de bilinmektedir. Buradan çıkan mozaikler ilk olarak Gaziantep Arkeolojik Müzesi içerisinde sergilendikten sonraki süre zarfında 2011 yılında ise Zeugma Mozaik Müzesi yeni noktası olmuştur. Antik kenti gezmek kadar Zeugma Mozaik Müzesi de bu kent hakkında yeterli bilgileri verebilecek konumdadır. Bu antik kentten çıkarılanlar herkesin ziyaretine açık bir halde sergilenmektedir.

Görsel

Zeugma

2 yüzyıl boyunca General Selevkos I Nikator tarafından kurulduktan sonra ailesinin yönetiminde olan Zeugma; sonraki dönemde Kommagene Krallığı’na geçiş yapmıştır. 252 yılında ise Sasani Devleti Kral I. Şapur döneminde burası talan edilerek; işgale maruz kalmıştır. 4. Yüzyılda ise Roma İmparatorluğu bünyesine dahil olan bir toprak parçası olarak kendini göstermektedir. 7. Yüzyılda başlayan İslamiyet akımları konusunda da buradaki yerleşim alanları terk edilir. 12. Yüzyıldan itibaren bu bölge Müslümanların yerleşim haline gelir. 16. Yüzyılda ise Belkıs köyü olarak günümüze kadar gelir. Zeugma Antik Kenti’nin tarih içerisindeki gelişimi farklı medeniyetleri ağırlamasına neden olmuştur. Her medeniyet bu topraklarda izler bırakarak; kalıntılarını ortaya koymuştur.

Adres : Belkıs Merkez, 27700 Belkıs Köyü/Nizip/Gaziantep
Telefon : +903423252727
Web : ktb.gov.tr

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri