Beğen

Efsanelere göre Yunan mitolojisinde aşk ve güzellik tanrıçası olan Afrodit’in Afrodit Kayalıkları bu alanda denizin köpükleri arasından doğduğu anlatılmaktadır. Başka bir efsaneye göre Kayalar Bizans kahramanı yeni Sabritas tarafından Arap akınlarına karşı koymak için taşınmıştır. Eski Yunan mitolojisinde aşk tanrıçası Romalıların Venüs Afrodit mitolojisine göre Zeus ile Dione’nin kızı olup, Kıbrıs kıyılarında deniz köpüklerinden doğmuştur. Mitolojiye göre Zeus ile Dinone nin kızı Kıbrıs kıyılarında deniz köpüklerinden doğmuş olan Demirci Tanrı hephaistos’un eşi Eros’un annesidir. Aralarında Adonis ile savaş tanrısı Ares’in de bulunduğu birçok sevgilisi bulunmaktadır.

Afrodit Kayalıkları ve Efsanesi

Anadolu’da büyük saygı görmüş ve adına tapınaklar kentler yapılmış olan Afroditle ilgili ünlü efsane Afrodit kayalıkları ve efsanesi ile Truva bilinmektedir. Büyük saygı görmüş ve adına tapınaklar kentler yapılmış olan Afroditle ilgili en ünlü efsane Truva ile ilgili olurken, bu efsaneye göre genç Prens Paris’ten tanrıçaların en güzelini seçmesi istenmiş Paris baş Tanrı Zeus un eşi Hera Athena ve Afrodit arasından Afroditi seçmiş bunun üstüne Afrodit ödül olarak Paris’te Truvalı Helen’i kaçırmasına da yardım etmiştir. Truva savaşının nedeni bu olarak bilinmektedir. Afrodit çağlar boyunca birçok sanatçıyı etkilemiş resimleri heykelleri yapılmış bunların en ünlüleri Nilo afrodisi ya da Milo Venüs’ü ismi ile tanınan heykel Venüs’ün tablosu olmuştur.

Afrodit Kayalıkları

Afrodit Kayalıkları Neresi

Baf limosal sahil yolu üzerinde yer alan diğer ismiyle Gavur Taşı Afrodit Kayalıkları olarak da isimlendirilmektedir. Afrodit Kayalıkları olarak isimlendirilmesinin sebebi Yunan mitolojisinde yer alan aşk tanrıçası Afrodit’in bu alanda doğduğuna inanılmasıdır. Yerli yabancı birçok turistin akımına uğrayan bu mekan mutlaka Kıbrıs gezilecek yerler listesine eklenmelidir. Kıbrıs’ı ziyaret etmek için neredeyse her mevsim uygunluk taşımaktadır. Ülkenin birçok şehrinde geçerli olan müzekart kültür bakanlığına bağlı tüm müzelerde ücretsiz giriş olanakları yer almaktadır. Genel olarak Kıbrıs pahalı olarak bilinmektedir. Kıbrıs yerel halk için biraz pahalıdır. Tatil için gelenler çok fazla harcama yapamamaktadır. Bu durumda da en çok merak edilen Afrodit kayalıkları neresi ya da ücretli mi gibi sorular olurken herhangi bir sorun yaşamadan sorunsuz bir şekilde devasa mekanı gezmek mümkün hale gelmektedir.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri