Aigai

Manisa merkezinde yer alan Köseler Köyü’nde bulunan Gün Dağı üzerinde Aigai antik kenti yer alıyor. Bu kentin MÖ 1100 yılında Yunanistan’dan gelen Aioller tarafından kurulan 12 kentten bir tanesi olduğu ifade edilmektedir. 2004 yılından beridir bölgede kazı çalışmaları yapılmakta olup; bu kazılar sonucunda da MÖ 8. Yüzyıla ait buluntulara denk gelinmiştir. Aigai antik kentine dair ilk arkeolojik faaliyetler 1881 yılında Fransızlar tarafından gerçekleştirilmiştir. Günümüzde ise Ege Üniversitesi ile Celal Bayar Üniversitesi tarafından bu kazı çalışmaları yürütülmektedir.

Herodotos

Herodotos tarafından verilen bilgiler ışığında Aigai kentinin Aioller tarafından kurulduğu ifade edilmektedir. Antik zamanda Aiolis olarak adlandırılan bu bölgenin İzmir Körfezi’nin iç kesimlerinde olduğu ifade edilmektedir.

Burada tarım ve hayvancılık faaliyetleri yürütülmüş ve ticaretin geri planda tutulduğu da görülmüştür. Ancak bu antik kentin etrafında oldukça güçlü surların olduğu ifade edilmektedir. Ancak kentin gerçek kuruluş tarihi hakkında net bir bilgi henüz bulunmamaktadır.

Aigai’nin Temnos ile beraber MÖ 547 yılında Perslerle savaşa girdiği ve şehri başarılı bir biçimde savundukları da ifade edilmektedir. Aynı zamanda da bu küçük kentin Pergamon Krallığı’nın zeminini oluşturduğundan da bahsedilmektedir. Kentin planı ve düzenlemelerine bakıldığında Pergomon detaylarına denk gelinecektir.

Pergamon Krallığı topraklarına katılan Aigai; sonrasında da geçici olarak Seleukos Krallığı’na katılmıştır. Ancak sonrasında krala karşı yaşanan isyan sonucunda tekrardan Pergamon Krallığı’na dahil olmuştur.

Aigai

Bu bölge hakkında Roma dönemine dair bilgilere de yer verilmiştir. MÖ 48 yılında Apollon Khresterios Tapınağı yapılmış ve Roma’dan da destek görmüştür. Aigai’deki bu tapınakta var olan yazıt içerisinde Roma’dan destek alındığı da ifade edilmektedir.

MS 17. Yüzyılda bölgede ciddi bir deprem meydana gelmiştir. İmparator Tiberius da bölgeye yardım ederek; buradaki yerleşim alanının onarım işlemi başlamıştır. Bununla beraber imparatorun heykeli bu kentte yer almaya başlamıştır.

İlk olarak küçük bir kale olarak inşa edilen Aigai; sonrasında gelişme göstermiştir. Helenistik dönemle beraber Gora ve Halk Meclis Binası da kent sınırları içerisinde yer almıştır. Bunun yanında tiyatro, stadyum, Gymnasium ve hamamlar da kentte yer almıştır.

Detaylı bilgi ve giriş ücretleri için https://www.yerelnet.org.tr/kesfet/gezilecek-yerler/aigai-antik-kenti bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

Bu makale Erkan tarafından 01 May 2022 tarihinde yazıldı.Yorumlar

İlgili Makaleler