Akdamar Kilisesi

Van Akdamar Adası’nda yer alan Surp Kaç Kilisesi ve Kutsal Haç Katedrali olarak 7. Yüzyıl içerisinde inşa edilmiştir. Kralı I. Gagik’in emriyle Mimar Manuel tarafından da projeleri ortaya konulmuştur. Ada bölgesinin güney bölgesinde bu kilisenin mimari konusunda Ortaçağ Ermeni sanatına dair izler taşımaktadır. Bu binaların kızıl andezit taşından yapıldığı da ifade edilmektedir. Aynı zamanda da zengin bitki ve hayvan kabartmaları da bu binaların dış cephesinde yer almaktadır. Aynı zamanda da Ermeni mimarisi için etkin bir halde de bulunuyor.

Tarihçe

Kilisenin kuzeydoğusunda yer alan şapel 1296 ile 1336 yılları arasında, cemaat evi ise 179 yılında bu binalara dahil edilmiştir.

Ülkenin doğusunda yer alan çoğu Ermeni Anıtı ile beraber Akdamar Adası’ndaki kilisenin de 1951 yılında alınan kararla yıkılması sonucu çıkmıştır. Ancak bu yıkım emri Yaşar Kemal’in çabaları sonrasında durdurulmuştur.

Akdamar Kilisesi, 2005 ile 2007 yılları arasında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restorasyon çalışmalarına tabi tutulmuştur. Ermenistan ile ilişkileri geliştirmek için 1.5 milyon dolar harcanarak siyasi amaçlı bir işlem gerçekleştirilmiştir. 29 Mart 2007 yılında da müze olarak açıldığı bilinmektedir. Akdamar Kilisesi içerisinde 19 Eylül 2010 tarihinde de Türkiye Ermenileri burada bir ayin düzenlemiştir. Bu ayine Türkiye Ermenileri Patrikliği Ruhani Meclisi Patrik Genel Vekili Başpiskopos Aram Ateşyan ayini yönetmiştir. 95 yıllık süreden sonra ilk kez bu bölgede ayin yapılmıştır.

Görsel

Akdamar Kilisesi

23 Ekim 2011 tarihinde meydana gelen Van Depremi esnasında Akdamar Kilisesi de zarar gördü. Kilisede çatlaklar görülürken, camları da kırıldı. Ermeniler ve Ortodokslar için tarihi önem taşıyan Akdamar Kilisesi, Van’da herkesin ziyaretine açık halde bulunuyor. Van Gölü’ndeki Akdamar Adası içerisinde yer alan bu kilisenin genel olarak Hristiyanlık tarihi açısından da etkin bir yer tutuğu görülebiliyor. Köklü bir geçmişe sahip olan bu tarihi alan; rahatlıkla ulaşılabilecek bir noktada bulunuyor. Yapılan vapur seferleriyle beraber Akdamar Adası’na ulaşmak ve buradaki tarihi alanları gezmeye başlamak herkesin gerçekleştirebileceği bir eylem olarak tabir ediliyor. Bu sayede de tarihin ve dini geçmişin hakkında detaylı bilgiler edinilebiliyor.

Adres: 65700 Gevaş/Van

Açılış tarihi: MS 915

Mimari tarzı: Armenian Architecture

Telefon: (0432) 216 11 39

Web: akdamarkilisesi.gov.tr

Bu makale Erkan tarafından 01 May 2022 tarihinde yazıldı.Yorumlar

İlgili Makaleler