Akyaka Azmak Deresi

Muğla ili sınırları içerisinde Akyaka’da yer alan bu doğal güzellik oldukça dikkat çeken bir konumdadır. İçerdiği sazlıkları ve kuş türleriyle de beğeni toplamaktadır. Tatlı su nehri olarak bilinmekte ve cennetten bir köşe olarak da adlandırılmaktadır. Muğla bölgesine gelen yerli ya da yabancı turistlerin hayran kalacakları bir konumda da sayılabilmektedir.

Akyaka Azmak Deresi yerli halkın uzun zamandan beridir farkında olduğu bir doğal güzellik olsa da 1970 yılından beridir yabancı turistlerin gözdesi olmaya başlamıştır. Akyaka içerisinde yer alan bu tatlı su kaynağının huzurlu ve sessiz bir alan olması da dikkat çekmektedir. Torosların batısında yer alan Sakar Tepesi’nden doğan bu su kaynağının oldukça berrak ve temiz bir yapısı da bulunmaktadır. Aynı zamanda da rakımı olarak deniz seviyesinden birkaç metre yukarıda yer almaktadır.

Azmak Deresi

Akyaka Azmak Deresi’nin en fazla dikkat çeken özelliklerinden bir tanesi de her mevsim sıcaklığın sabit olmasıdır. 8 dereceyi geçmeyen suyun herkesin serinlemek adına tercih etmesine neden olduğu da görülebilmektedir. 2 kilometrelik bir uzunluğa sahip olan Azmak Deresi, Gökova Körfezi’nden denize dökülmektedir. Aynı zamanda da bazı yerlerinde 7 metreye kadar derinleşebildiği de söylenebilmektedir.

Akyaka Azmak DeresiAzmak Deresi genelinde suya girme şansı ortaya çıkmaktadır. Aynı zamanda da tekne turları da bölgede ortaya çıkan bir konumda da yer almaktadır.

Akyaka Azmak Deresi Mekanları

Temiz hava ve huzur arayışı içine girenler için Azmak Deresi yerinde bir tercih olacaktır. Bu bölge içerisinde yeme içme konusunda destek verecek mekanlar da yer almaktadır. Burada yöresel yemekler son derecede dikkat çekmektedir. Özellikle Çökertme Kebabı, ekşili balık, Muğla halkası, oğlak yahnisi ve kabak çiçeği dolması buradaki işletmelerin ilgi çeken yemekleri arasında yer almaktadır. Mekanlar içerisinde alkol servisi olmakla beraber bu eşsiz bölgenin daha da doyumsuz bir hal almasını sağlamaktadır. Bölgeye seyahatini gerçekleştiren herkesin umdukları düzeyde sonuç alabilmeleri adına da etkin bir yer tutabilecek konumda da yer almaktadır. İştah açan bir doğal güzelliğe sahip olmasından dolayı bu lezzetlerin tadını çıkarmak mümkündür.

Azmak Nehri Hikayesi

Gökova-Akyaka Azmak nehrinin asıl adı Kadın Azmağı'dır. Hikayesi, eskiden köylerde su olmadığından köylü kadınlar bu nehirde yıkarmış çamaşırlarını. Azmak, 2 km boyunda, 8 metre derinliğinde olup birçok canlı türüne ev sahipliği yapmaktadır. Gökova, Muğla'mızın cenneti, Prof Dr Şadan Gökovalı'nın doğduğu yerdir.

Azmak Nehri Nereden Doğuyor ?

Günümüzde hala sessiz, sakin ve dingin tatil alternatifleri arasında bulunarak tercih edilen Akyaka, yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgisini çeker. Azmak Nehri nereden doğar diyecek olursanız, Torosların batıdaki uzantısı olan Sakar Tepesi'nden çıkan kaynak sularının bu nehrin çıkış noktası olduğunu söyleyebiliriz.

Azmak Deresi Nerede ?

Azmak Deresi Muğla İlinin Ula ilçesine bağlı Akyaka mahalesinde bulunmaktadır. Gökova Körfezinin doğunda, Muğla merkeze 28 km uzaklıkta bulunmaktadır. Açık Adresi : Akyaka, 48650 Ula/Muğla

Hazır Gelmişken

Kuşkusuz Muğla Ege'nin en güzel şehirlerinden biridir. Akyaka ise bambaşka bir ambiyans ve doğal güzelliğe sahiptir. Buralar kadar gelmişken Muğla'da daha çok gezilecek yer görmenizi tavsiye ederiz. Sitemizde yer alan Muğla Gezilecek Yerler sayfasını ziyaret ederek yeni rotalar oluşturabilirsiniz.

Bu makale Erkan tarafından 01 May 2022 tarihinde yazıldı.Yorumlar

İlgili Makaleler