Amasya Saat Kulesi

Amasya Saat Kulesi, işlevi ve mimarisi açısından Türk mimarisine farklı bir boyut getiren bir konumdadır. Bu saat kulesi zamanı göstermekle sınırlı kalmayarak yangın gözetleme kulesi olarak da faaliyet göstermektedir. Aynı zamanda da diğer örneklerinde olduğundan farklı bir konumda bulunarak ezan saatine göre kurulmamış, güneş saati de tercih edilmiştir.

Amasya Saat Kulesi Amasya ilinin merkezinde yer almaktadır. Helkıs Köprüsü olarak bilinen Hükümet Köprüsü’nün hemen yanında yer almaktadır. Bu mimari eser 1865 yılında Amasya Mutasavvıfı olan Ziya Paşa tarafından yaptırılmıştır. Ancak inşa edildikten kısa bir süre sonra yanmıştır. 1940 yılının şubatında da bu ilin valisi olan Talat Öncel tarafından ahşap Helkıs Köprüsü beton haline getirilmiştir. Bu köprü inşaatına engel olduğu gerekçesiyle bulunduğu bölgeden kaldırılmıştır. Şu anki Amasya saat Kulesi de 18 Haziran 2002 tarihinde dönemin Amasya Valisi olan Hüseyin Poroy tarafından aslına uygun olacak şekilde tekrardan yaptırılmıştır. Kesme taş, tuğla ve ahşaptan meydana getirilmiştir.

Amasya Saat Kulesi dış görünüşü bakımından bir minareyi andırır. Bu saat kulesinin planı kare şeklindedir. Aynı zamanda da gövdesi de silindir halinde yer almaktadır. Kuzey kısmında da yarım daire şeklinde ve kemer içeren bir kapıya sahiptir. Öte yandan aynı cephede iki pencere de bulunmaktadır. Öte yandan bu saat kulesinin gövdesi dört cephesinden de giderek daralmaktadır. Sonrasında da silindir halinde tekrardan genişlemektedir.

Amasya Saat Kulesi

Amasya Saat Kulesi

Amasya Saat Kulesi’nin üst kısmının silindir halinden sonra şerefe biçimde düzenlendiği de bilinmektedir. Bu şerefe üzerinde eşit mesafede yer aaln ince demirlerle korkuluğu da bulunmaktadır. Daha üst kısımları petek biçiminde yapılmış ve altıgen halinde de bulunmaktadır. İki kademeli ahşap malzemeler de bu kısmın yapılmasına destek sağlamaktadır. Kulenin en üstü ise geniş ama basık bir çatı ile kaplanmıştır.

Amasya Saat Kulesi, bölge halkının yaygın olarak görebileceği bir merkez içerisinde yer almaktadır. Profili bakımından diğer döneminde yapılan saat kulelerine göre farklılık arz etmektedir. Farklı bir tasarım mimarisi uygulanmış ve yakın dönemde de aslına uygun bir şekilde güncellenmiştir.

Bu makale Erkan tarafından 01 May 2022 tarihinde yazıldı.Yorumlar

İlgili Makaleler