Ankara Kalesi

Ankara’nın Altındağ ilçesinde yer alan bu tarihi kalenin ne zaman yapıldığına dair net bir tarih bulunmamaktadır. Ancak MÖ 2. Yüzyıl içerisinde Galat medeniyetinin Ankara’ya gelmeleri esnasında bu kalenin varlık gösterdiği de var olan bilgiler arasında yer almaktadır. Öte yandan bu bölgede varlık gösteren diğer medeniyetler de bu kaleyi etkin bir biçimde kullanmışlardır. Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde pek çok kez tamir işlemlerine maruz kalmış olup, etkin bir biçimde de kullanılmıştır. Bu kalenin içten görünümü dışından bakılmasına göre daha büyük olarak tabir edilmektedir. Aynı zamanda da çeşitli organizasyonlar Ankara Kalesi içerisinde gerçekleştirilmekte ve farklı festivallere de ev sahipliği yaptığı ifade edilmektedir.

Ankara Kalesi Tarihi

Ankara Kalesi, tarihi boyunca farklı medeniyetlere ev sahibi yapan bir konumda sayılmaktadır. MÖ 2. Yüzyılda Roma İmparatorluğu tarafından Galatya işgal edilmiş ve bu kale de Romalıların eline geçmiştir. Romalılarla beraber kalenin büyümesi ve bölgede yerleşimin gündeme gelmesi mümkün olmuştur. Aynı zamanda da MÖ 217 yılında Roma İmparatoru Caracalla tarafından tamir edilmiştir. MÖ 260 yılında İmparator Severus döneminde Perslere yenilen Roma zamanında tahrip edilmiştir. İmparator Justinianos tarafından da dış kalesi yaptırılmıştır.

Ankara Kalesi

Ankara Kalesi; 1073 yılında Anadolu Selçukluların hakimiyetine girmiştir. Ancak 1101 yılında Haçlılara kaybedilse de 1227 yılında tekrardan Selçuklular tarafından geri alınmıştır. 1249 yılında İkinci İzzeddin Keykavus tarafından kalenin büyütülmesi çalışmaları başlatılmıştır. Osmanlı dönemi içerisinde ise 1832 yılında Kavalalı İbrahim Paşa tarafından tamir işlemleri gerçekleştirilmiş ve dış duvarları daha da geniş bir hale getirilmiştir.

Ankara Kalesi’nin yüksekliği 110 metredir. Kalenin içinde yer alan iç surlar ve çevresinde bulunan dış surlar dikkat çekmektedir. Dış kale civarında da 20 adet kule yer almaktadır. Eski Ankara kentini çevreleyen bir halde bulunmaktadır. En yüksek yeri de Akkale olarak adlandırılmaktadır. Öte yandan ana kapısı üzerinde de İlhanlılar dönemine ait bir yazıt da yer almaktadır. Kentin istila altına alınmasından dolayı Roma döneminden pek bir kalıntıya rastlamak da söz konusu olan bir durum değildir.

Ankara Kalesi Giriş Ücreti ?

Ankara Kalesine giriş ücreti yok haftanın her günü gidebilirsiniz. Sabah 09:00 ila 17:00 saatleri arasında ücretsiz olarak gezebilirsiniz.

Ankara Kalesi Nerede ?

Ankara Kalesi konum olarak, Ankara ilinin tam göbeğinde bulunmaktadır. Bu anlamda Ankara Kalesi Hititliler döneminden günümüze kadar ulaşmış önemli tarihi yapılardan biri olma özelliği barındırmaktadır. Ankara kentinin her tarafının gözlemlenebildiği kale, son derece stratejik bir noktada yer almaktadır. 

Ankara Kalesi'nin Efsanesi ?

Günümüzde Ankara'nın Polatlı ilçesinde yaklaşık 28 km uzaklıkta bulunan Antik Gordion şehrinde bulunan Frig Kralı Midas bir gece rüyasında bir sesin ona Topraklarında hemen bir gemi çapası aramasını ve çapanın bulunduğu yere şehir kurmasını, bu şehrin ona mutluluk getireceğini söylediğini görür.

Hazır Gelmişken

Ankara Kalesini gezmeye gelmişken Ankara'da gezilecek bir çok tarihi mekan ve müzeleride ziyaret edebilirsiniz. Sitemizde bulunan Ankara Müzeleri sayfasını ziyaret ederek gezilecek daha çok tarihi yer ve müze keşfedebilirsiniz.

Bu makale Erkan tarafından 01 May 2022 tarihinde yazıldı.Yorumlar

İlgili Makaleler