icon
Yükleniyor..

Antalya Kaleiçi (Old Town)

Antalya ilinin Muratpaşa ilçesi içerisinde yer alan Kaleiçi, bu bölgenin deniz ve kara taraflarında surlarla kuşatılmış olan kısım olarak ifade edilmektedir. Aynı zamanda da Antalya tarihinin en iyi şekilde anlaşılmasını sağlamak adına da etkili bir noktadadır. Eski evlerin yanı sıra insanların kültürel etkileşimlerini ve yaşam biçimlerinin de göstermektedir. Antalyalıların gelenekleri, davranışları ve sosyal halleri hakkında genel bir bilgi veren alan olarak ifade edilmektedir.

Antalya Kaleiçi Hakkında

Antalya Kaleiçi bölgesi 1972 yılından beridir SİT alanı olarak ifade edilmeye başlanmıştır. İç liman ve Kaleiçi semti odaklı olarak çalışmalar 1984 yılında da başlamıştır. Günümüzde ise farklı mekanları içererek eğlence merkezlerinden bir tanesi olarak ifade edilmektedir.

Kaleiçi sokakları oldukça dar bir halde kendini göstermektedir. Evler dış surlara doğru uzanmakta ve evler de kişilerin ekonomik hallerine göre farklılık göstermesinden dolayı ortak yanları olmamaktadır. Genel olarak taş ve ahşap evler bu bölgede yer almaktadır. Aynı zamanda da evlerin arka kısmında da bahçeler bulunmaktadır. Genel olarak iki katlı olan bu evlerin ilk katında pek fazla pencere yer almamaktadır.

Antalya Kaleiçi

Antalya Kaleiçi içerisindeki evlerin üst katlarında da ahşap çıkmalara sık sık rastlanmaktadır. Ağaç süslemelerinin yanı sıra taşlık zemini de bu evleri özel kılmaktadır. Bu evlerin zemin katları daha çok hizmet odaklı olarak kendini göstermektedir. Mutfak ve kiler gibi alanlar bu katta yer almaktadır. Üst katlara cumba adı verilmekte olup; her biri farklı bir mimari içermektedir.

Antalya Kaleiçi bölgesinde yer alan bu eski evler tarzlarına uygun bir biçimde restorasyon çalışmalarına tabi tutulmuştur. Bu sayede de o dönemlerin şartları bu bölge içerisinde etkin bir halde de yansıtılmıştır.

Bu tarihi alanlar restoran, bar ve gece kulübü bir alanlar olarak kendini göstermektedir. Aynı zamanda da antika halılar satan işlemeler de bu bölgede görülmektedir.

Antalya Kaleiçi içerisinde camiler de dönemin esintisini yansıtmakta oldukça başarılı bir haldedir. Antalya’nın simgelerinden bir tanesi olarak ifade edilen Yivli Minare Cami de gezilmesi gereken noktalar arasında sayılmaktadır.

Yorumlar