Antalya 'da Yer Alan En İyi 3 Tarihi Mekan

Antalya bölgesi tatil yerleri olduğu kadar tarihi mekanlar bakımından oldukça zengindir. Birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış bölgede, her medeniyetten kalıntılar bulmak mümkündür. Önem bakımından diğerlerinden bir adım öne çıkan Antalya’da yer alan en iyi 3 tarihi mekan hakkında kısa bilgiler vermek isterim.

Phaselis Antik Kenti

Phaselis antik kenti Likya’nın dış kıyılarında kuruludur. 3 ayrı limana sahip olan kent, döneminde ticaretin merkezi konumundaydı. Phaselis Antik Kenti, etrafı komple ormanlarla çevrilidir. Plajları ve tarihi dokusu bölgenin en dikkat çeken yerlerindendir. Antalya Müzesi'nin de destekleriyle yapılan kazı ve çevre düzenlemeleri ile gezmek çok rahat hale getirilmiştir. Kuzey, güney ve kuzeydoğu kıyısında bulunan üç limana sahiptir. Antik kenttin o bölgede kurulma stratejilerinden en önemlisi de arkasında alabildiğince ormanlarla kaplı Toros dağlarının olması sayesinde kereste ticareti yapabilmeleridir.

Phaselis coğrafi olarak çok önemli bir konumdadır. Şehir birçok egemenliğin himayesi altına girmiştir. Phaselis kenti döneminde gül ve zambak yağı ile tanındığı bilinir. Phaselis, Likya uygarlığı üyesidir ve bu saye de sikkeler basar. Korsanların yağmalamalarına maruz kalan kent, ardından Roma egemenliğine girer. Ve bu dönemle birlikte şehirin refahı ve huzuru artar. Ancak Bizans egemenliğine giren kent hastalıklarla boğuşur ve refahı git gide kötüye gider. Ardından oluşan Arap akınları döneminden itibaren tekrar refah bir döneme başlar.

Antalya Kumluca kara yolundan ilerlerken stabil yola doğru bir tabela gösterir. Buradan yaklaşık 3 km içeriye girildiğinde antik kente ulaşılır. Günümüzde ki doğanın içinde ve tarih kokuları eşliğinde tatil yapmak için birebir bir yerdir.

Olympos Antik Kenti

Tüm dünya tarafından bilinen en meşhur antik kentlerden birisi olan Olympos Antalya il sınırlarında bulunur. Antalya’dan Kemer yönüne doğru giderken, Kemer’den sonra 30 km ileride bir tabela ile gösterilir. Burada da sahil tarafına doğru yaklaşık 11 km boyunca stabil bir yoldan ilerlenir.

Olympos antik kenti bir hac merkezi olarak faaliyet gösteriyordu. Olympos, Likya uygarlığına bağlı en gelişmiş altı kentinden biridir. Korsanların Olympos’u ele geçirmesiyle yaşam koşulları çok kötüleşti. Şehrin ticari anlamda geçim kaynağı liman taşımacılığı korsanların gelişinden sonra bozuldu. Korsanlar yerel halkıda kaçırmalara başladılar. Daha fazla dayanamayan uygarlık, vali Vatia ve Caesar Olympos’a saldırdı. Korsanlardan temizlenen Olympos, yeniden kuruldu. Roma birçok yere huzur ve güven getirmiştir.

Olympos’u ziyaret ettiğinizde, kayalara oyulmuş büyük büyük oda mezarları görürsünüz.  Tahıl ambarı kalıntıları da bulunmuştur. Olympos Antik kentten günümüze kadar ulaşan o tarihi kalıntılar Roma ve Bizans dönemlerine aittir. Olympos, bir yanda antik kentte tarihi kalıntılar eşliğinde güzel bir hayal ortamında dolaşırsınız, bir yandan da sahilde yaz tatilinin keyfini çıkartır ve bungalow evlerde konaklayabilirsiniz. Antalya gezilecek yerler bakımından gelişmiş olduğu kadar tarihi mekan ile deniz tatil karmasının yapıldığı ender kentlerden biridir Olympos.

Myra Antik Kenti

Myra antik kenti Antalya’nın Demre ilçesinde bir ova da Demre çayına komşu bir yerdedir. Dönemin deniz ulaşımı buradan yapılıyordu. Aziz Nikolaos Kilisesi bu bölgede yer alır. Kaya mezarlarının varlığı ve roma tiyatrosunun da bu bölgede oluşu ayrı bir anlam katmıştır. Likya Uygarlığının en büyük 6 kentinden biri olan Myra, en yoğun nüfusa sahip olma özelliğini de barındırıyordu. Likyanın zengin insanları buralara ciddi yatırımlar yapmıştır. Bizans Dönemi'nde de bu yatırımlar devam etmiştir. Şehrin su sıkıntısı çekmemesi, çevresinde ki Demre çayı sayesindeydi. Antalya gezilecek yerler listesinde ilk sıralarda yer alması gereken bir bölgedir

Bu makale Erkan tarafından 01 May 2022 tarihinde yazıldı.Yorumlar

İlgili Makaleler