Beğen

İstanbul’un en güzel ve en sevilen semtlerinden biri olan Beşiktaş, koruları, bahçeleri, müzeleri ve tarihi yapılarıyla yerli yabancı turistlerin popüler gezi duraklarından biri olmaya devam ediyor. Beşiktaş’ta gezilecek yerler listesindeki cazibe merkezlerinin çok büyük bir bölümü Dolmabahçe Sarayı yakınlarında yer alıyor. Eğer Beşiktaş’ı tam anlamıyla keşfetmeyi planlıyorsanız gezinize sahildeki bu tarihi saraydan başlayabilirsiniz.

Bir kültür ve sanat merkezi olarak kabul edilen Beşiktaş’ta, çok sayıda gezip görülecek yer olduğu gibi yapılacak da birçok aktivite bulabilirsiniz.

Gelelim Beşiktaş gezilecek yerler listesine eklenebilecek en popüler cazibe merkezlerine ;

Dolmabahçe Sarayı

Yaklaşık 300 odaya sahip olan Dolmabahçe Sarayı, en az Topkapı Sarayı kadar popüler turistik yerlerden biri. Hem iç mekan süslemeleri hem de sunduğu enfes manzarasıyla yerli yabancı turistleri büyüleyen saray, Beşiktaş’ta en kolay ulaşabileceğiniz yerlerden biri.

Neoklasik dış cephesi ve altın ve kristallerle dolu iç mekanıyla büyüleyen saray, bireysel olarak ziyaret edilemiyor. Yani sarayı gezmek için rehberli turlara katılmanız gerekiyor. Giriş ücretine bu rehberli turlar dahil olduğundan ayrıca ücret ödemeniz gerekmiyor.

Yıldız Parkı

Beşiktaş’ın olmazsa olmaz turistik cazibe merkezlerinden biri olan Yıldız Parkı, birbirinden güzel köşkleri, mis gibi havası ve eşsiz atmosferiyle dikkat çekiyor. İstanbullunun popüler gezi duraklarından biri olan bu parkta, köşklerde güzel bir hafta sonu kahvaltısı yapabilir, yürüyüşe çıkabilir veya temiz hava eşliğinde kitap okuyabilirsiniz.

Dünyanın her yerinden toplanan çiçekler, bitkiler ve ağaçların bulunduğu devasa bir park, piknik ve dinlenmek için ideal bir inziva yeridir ve Boğaz manzarası sunar. Nisan ayında şehre gelirseniz, bahar çiçeklerini görmek için mutlaka uğrayın.

Ortaköy Camii

Deniz kenarında muhteşem bir konumda yer alan Ortaköy Camii de teknik olarak Beşiktaş’ta gezilecek yerlerden bir tanesi. Hem tarihi hem de eşsiz mimarisi ve manzarasıyla turistlerin ilgisini çeken camii günümüzde ibadete ve ziyarete açık.

Cami ziyareti yaptıktan sonra caminin hemen yanında muhteşem Boğaz manzarasını seyretmeyi de unutmayın.

Beşiktaş Deniz Müzesi

Türk Denizcilik Tarihi’ni ortaya koyan bu muhteşem müze, koleksiyon çeşitliliği bakımından dünyanın önde gelen müzelerinden biri olarak kabul ediliyor.

Kadırgalar, saltanat kayıkları ve Osmanlı Dönemi’ni yansıtan birbirinden değerli eserleriyle ilgi gören müzeye Dolmabahçe Sarayı’ndan yürüyerek çok kısa bir sürede gidebilirsiniz.

Ihlamur Kasrı

İstanbullunun popüler hafta sonu kahvaltı yerlerinden biri olan Ihlamur Kasrı, tarihi ve yemyeşil atmosferiyle de ilgi görüyor. Sultan Abdülmecid tarafından Karabet Balyan’a yaptırılmış olan kasır Maiyet ve Merasim Köşkü’nden oluşuyor. Günümüzde bu köşklerden birinin içerisini de rehberlerle gezebiliyorsunuz. İstanbul’daki birçok sarayda olduğu gibi bu sarayda da fotoğraf çekimine izin verilmiyor.

Çırağan Sarayı

Eskiden Osmanlı padişahlarının yaşadığı yer olan Çırağan Sarayı, günümüzde bir otel olarak hizmet verdiğinden dolayı ziyaretçiye kapalı. Tabii bu 5 yıldızlı otelde kalacak olursanız sarayın birçok bölümünü de görebiliyorsunuz.

Dolmabahçe Camii

Bezm-i Alem Valide Sultan Camii olarak da bilinen Dolmabahçe Camii, hemen sarayın yakınında bulunuyor. Küçük bir camii olmasına rağmen mimarisiyle dikkat çeken bu cami de günümüzde ziyarete ve ibadete açık.

Maçka Demokrasi Parkı

Yine Beşiktaş’ta gezilmesi gereken yerlerden biri olan Maçka Demokrasi Parkı, özellikle yenilenmiş haliyle İstanbulluyu büyülemeye devam ediyor. Kedisini köpeğini alıp gelen İstanbulluyla dolu olan park, yerli turistlerin de favori gezi noktalarından biri olmaya devam ediyor.

Kahvaltıcılar Sokağı

Beşiktaş kahvaltıcılar sokağı, ünü İstanbul’u aşmış çekim merkezlerinden biri. İstanbul’a gelen gurbetçilerin mutlaka kahvaltı yapmadan ayrılmadığı birçok mekana ev sahipliği yapan bu sokakta, çok sayıda ünlenmiş kahvaltıcı bulunuyor. Ayrıca kahvaltılar hem bol ve doyurucu hem de çok pahalı değil.

Beşiktaş’ta hafta sonu kahvaltı yapacak güzel bir yer arıyorsanız Kahvaltıcılar Sokağı aklınızda olsun.

Beşiktaş Sahili

Deniz manzarası eşliğinde güzel bir yürüyüş yapabileceğiniz Beşiktaş sahili boyunca birçok mekan da bulabilirsiniz. Bu mekanlar çok büyük bir bölümü yemek konusunda biraz pahalı olsa da, cafelerde oturup muhteşem manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.

Aşiyan Müzesi

Ünlü Türk Şairi Tevfik Fikret’in 1906-1915 yılları arasında yaşadığı Boğaz manzaralı ev, günümüzde Aşiyan Müzesi olarak hizmet veriyor. 1940 yılında bu tarihi ev, Tevfik Fikret’in eşi Nazime Hanım’dan İBB tarafından satın alınıp, 1945 yılında Edebiyat-ı Cedide Müzesi olarak açılmış. Ünlü şairin mezarı 1961 yılında bu evin bahçesine nakledilmiş ve bundan sonra müze Aşiyan Müzesi adını almış. Beşiktaş’ın en turistik yerleri arasında olan bu müzeyi de listenize ekleyin derim.

Saray Koleksiyonları Müzesi

Osmanlı döneminde saray mutfağı olarak kullanılan Matbah-ı Amire Binası, Dolmabahçe Sarayı’nın deposunda yer alan eserlerin gün ışığına çıkması fikriyle bir depo müze olarak 2006’da açılmış.

Daha sonra ihtiyaçların karşılanmadığı gerekçesiyle tüm bina restorasyona alınmış ve 2011 yılında Saray Koleksiyonları Müzesi olarak yeniden açılmış.

Müzede 40.000’den fazla eser var. Koleksiyon ise ağırlıklı olarak Dolmabahçe Sarayı başta olmak üzere, 19. yüzyıl Osmanlı saraylarında gündelik yaşamda kullanılmış olan objelerden oluşuyor. Müze, Dolmabahçe Sarayı’nın yanı sıra, Aynalıkavak, Küçüksu, Ihlamur, Maslak Kasırları ile Beylerbeyi ve Yıldız sarayında Osmanlı’nın son 70 yıllık sürecine tanıklık etmiş eserlere de ev sahipliği yapıyor. Tarih ve sanatseverlere eşsiz bir deneyim sunan bu müze de listeye eklenebilir. Beşiktaş’ta gezilecek yerler tabii bu listeden ibaret değil, daha listeye eklenebilecek çok sayıda tarihi ve turistik cazibe merkezi var.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri