Beğen

Beylikdüzü Yaşam Vadisi

İstanbul Avrupa Yakası’nda yer alan Beylikdüzü ilçesinde ilgi çeken noktalardan bir tanesidir. Beylikdüzü Yaşam Vadisi henüz yeni yapılmaya başlanan parklar bütünü olarak adlandırılmaktadır. 6 etap halinde ortaya konulan bir proje olsa da hepsi hayata geçirilmemiştir. Bu 6 etaptan sadece ikisi şu anda faal bir konumda bulunmaktadır. Beylikdüzü Yaşam Vadisi doğrultusunda var olan projenin Cumhuriyet Mahallesi’nden başlaması ve bu projenin Gürpınar Sahili’ne kadar devam etmesi durumu da hayata geçirilmek isteniyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından ortaya konulan bu projenin gelecek yıllarda tamamlanması durumu da söz konusu olarak ifade ediliyor. Bu amaçla Beylikdüzü halkının doğal bir yaşam alanına kavuşması da temel alınıyor.

Beylikdüzü Yaşam Vadisi

Kıbrıs Anıtı

İstanbul Beylikdüzü Yaşam Vadisi içerisinde dikkat çeken anıtlardan bir tanesi de Kıbrıs Anıtı olarak adlandırılıyor. Dönemin Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından Azmi Sekban’a yaptırılan bu anıt 7 Temmuz 2017 tarihinden itibaren ziyaretçilerine açıldı. Kıbrıs Çıkartmalarını, Türk askerini ve KKTC’nin kuruluş anlaşmaları olan 1959 Zürih ile Londra Müzakerelerini ele almaktadır. Aynı zamanda da tartışmalara yol açan bu anıt; Kıbrıslı Rum başpiskopos Makarios2un da tasvirini içermektedir. Bu anıtın önemini gösteren diğer bir detay da Türkiye genelinde ilk Rauf Denktaş heykeli olması olarak ifade edilmektedir. Bu anlamda da son derecede önemli bir anıt olarak Beylikdüzü Yaşam Vadisi içerisindeki yerini aldı.

Çanakkale Destanı Parkı ve Tören Alanı

Beylikdüzü Yaşam Vadisi içerisinde yer alan diğer bir dikkat çeken nokta Çanakkale Destanı Parkı ve Tören Alanı olarak kendini göstermektedir. 1915 ile 1916 yılları arasında yapılmış Çanakkale Savaşları hakkında var olan bir köşedir. Burada genel olarak savaşa katılan çocuklar esas alınmıştır. Aynı zamanda da önemli kahramanlar ve komutanlar da işlenmiştir. Öte yandan bu kanlı savaşın hikayesinden de bahsedilmektedir. Çanakkale Destanı’nı etkin bir biçimde işleyen Çanakkale Destanı Parkı ve Tören Alanı; Beylikdüzü Yaşam Vadisi’nin en dikkat çeken noktalarından bir tanesidir. Bu bölüm de fazlasıyla ziyaretçinin yer aldığı bir köşe olarak da tabir edilmektedir.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri