Damlataş Mağarası

Damlataş Mağarası Antalya Alanya ilçesinin batısında yer alır. Bu mağara 1948 yılında liman inşaatı için kullanılacak taş ocağın açılması esnasında bulunmuştur. Taş ocağı inşaası yapan görevlilerin patlattığı dinamit sonucu ortaya çıkan bu mağara günümüzde turizm ve tıbbı tedavi olarak kullanılmaktadır. Mağaranın girişinde yaklaşık 50 metre uzunluğunda bir geçit bulunur. Yüksekliği 15 metreyi bulan geçitten sonra ziyaretçilerin karşısına silindirik bir boşluk çıkar. Bu boşluktan aşağı inerek tabana ulaşılır. Mağara ismini sarkıtlardan damlayan su damlalarından dolayı Damlataş adını alır. Bulunan bu mağara hemen koruma altına alınıp araştırmaların başlatılmasına neden olmuştur.

Tıbbi Tedavi Alanında Damlataş Mağarası

DamlataDamlataş Mağarasış Mağarası genellikle görüntü için ziyaret edilen mağara olsa da şifa vermesinden dolayı da birçok ziyaretçi çeker. Astım hastalarına iyi gelen havasından dolayı birçok hasta mağaraya girerek bir süre içeride bekler. Bu hastalar doktor kontrolünde mağaraya girerek 21 günlük tedavi uygular. Hastalar mağarayı sabah 06.00 ve 10.00 arasında tedavi için kullanır. 

Ayrıca hastaların mağara içerisinde 4 saat kalmaları da doktorlar tarafından belirtilmiştir. Astım şikayeti olan kişilerin bu saatlerde mağaraya giriş yapmasının nedeni ise saat 10.00’dan sonra girişlerin turistlere açılmasından dolayıdır. Mağaranın bir diğer ilginç tarafı ise bütün mevsimlerde sabit sıcaklıkta olmasıdır. Mağara içerisindeki değerler; sıcaklık 22 santigrat derece, %95 rutubet, sabit basınç 760 mm’dir. Ayrıca mağara Türkiye’de turizme açılan ilk mağara unvanı ile de bilinir.

Damlataş Mağarası

Damlataş Mağarası Hakkında

Mağaranın oluşumu 15.000 yıl önceye kadar dayandığı düşünülmektedir. Yağmur yağdığı zaman mağaranın tavanında kireçli su akmaya başlar. Bu sular mağaranın sıcaklığı ve nem oranından dolayı mucizevi sarkıtlara neden olur. Aynı zamanda suların tabanda birikmesi ve zamanla da donmasından dolayı dikitler oluşmaktadır. Mağara oluşumu uzun süre önce deniz sularının kayaları aşındırması sonucu ortaya çıktığı düşünülmektedir.

Damlataş Mağarası Tarihi

Damlataş Mağarası, 1948 yılında vapur iskelesi inşaatında kullanılmak üzere taş ocağı olarak tespit olunan bugünkü yerinde, bir dinamit ateşlenmesi sonucu bulunmuştur. Birbirinden güzel binlerce sarkıt ve dikitlerle süslü bu mağara hemen koruma altına alınıp mağara hakkında araştırmalara başlanmıştır.

Damlataş Mağarası Giriş Ücreti Ne Kadar ?

Tedavi amaçla gelen kişiler için, 0,30 kuruştur. Bu fiyatın nedeni sembolik olarak kişilerden alınmasıdır.

Turistik amaç ile ziyaret eden yetişkinler için, 15 TL

Turistik amaç ile ziyaret eden öğrenciler için, 8 TL

Kış aylarında grup halinde gelen turistlere de indirim vardır.

Damlataş Mağarası Nerede ?

Mağara Akdeniz 'in incisi olan Antalya ilinin Alanya ilçesinde bulunmaktadır. Alanya ilçe merkezine yürüme mesafesindedir. Açık Adresi : Çarşı, Damlataş Cd. No:81, 07400 Alanya/Antalya

Hazır Gelmişken

Damlataş Mağarasını gezmeye gelmişken Antalya Alanya ilçesinde gezilecek bir çok tarihi mekanı ve müzeleri ziyaret edebilirsiniz. Sitemizde bulunan Alanya Müzeleri sayfasını ziyaret ederek Alanaya'da gezilecek daha çok tarihi yer ve müze keşfedebilirsiniz.

Bu makale Erkan tarafından 01 May 2022 tarihinde yazıldı.Yorumlar

İlgili Makaleler