Damlıboğaz Antik Kenti

Muğla ilinin Milas ilçesinde yer alan ve Hydai olarak da bilinen Damlıboğaz; geniş bir ovada yer alan bir antik kenttir. Sarıçay Vadisi kenarında bulunan Damlıboğaz Köyü sınırları içerisinde yer almaktadır. Aynı zamanda da bu antik kentin MÖ 478 yılında inşa edildiği düşünülmektedir. Sarıçay’ın akış yönünün değişmesiyle beraber bu antik kente dair pek çok mezarlıklar ortaya çıkmıştır. Bu mezarlıklara bağlı olarak antik kentin çok daha köklü bir geçmişi olduğu ifade edilmiştir. Kayalık bir tepeye inşa edilen bu antik kentin aynı zamanda da Attik Delos Birliği içerisindeki ismi de Kydae olarak bilinmektedir.

Tarihçe

Bu antik kente dair çalışmalar 2000 yılında Milas Müzesi ve Muğla Üniversitesi ortak olarak gerçekleştirilmiştir. Halen daha bu antik kente dair faaliyetler yürütülmektedir. Yüzey çalışmaları ve kazı planlamaları gerçekleştirilmektedir.

Damlıboğaz antik kentinin 1970 yılından beridir kaçak kazılarla sorunlu olduğu ifade edilmektedir. Bu yüzden bölgedeki eşyaların çok az sayıdaki kısmına erişilmiştir. 2001 yılında buradaki çanak çömleklerin Sadret Hanım Müzesi tarafından satın alınarak oldukça ciddi bir koleksiyon meydana getirilmiştir. Bu koleksiyon içerisinde testiler, kulplu çömlekler ve tankartlar yer almaktadır.

Görsel

Damlıboğaz

Damlıboğaz Köyü içerisinde olan Kale Tepesi; bu antik kentin merkezi olarak ifade edilmektedir. 3.5 metre kalınlığındaki bir sura sahip olan bu antik kentin yanı sıra kaya döşemeleri dışında pek fazla kalıntısına da denk gelinmemiştir.

Bu antik kent içerisinde MÖ 2. Yüzyılla beraber para basım işlemleri de gerçekleştirilmiştir. Ön ve arka yüzlerinde boğa sembolleri olan bu sikkelerin rahatlıkla ayırt edilmesi de söz konusu olmaktadır.

Bu antik kentin Erken Tunç Çağı döneminde yaygın bir yerleşim yeri olduğu ifade edilmektedir. Aynı zamanda da içinde yer alan objelere dayalı olarak farklı noktalardaki antik kentlerle aynı kültürel detaylara sahip olduğu da anlaşılmaktadır. Bu kent içerisinde MÖ 4. Yüzyıla kadar farklı mimari kalıntılara denk gelinmiştir. Bu yüzden son derecede önemli bir antik kent olarak adlandırılmakta ve buluntu bakımından da zengin olduğu ifade edilmekte olan bir yerleşim alanı olarak öne çıkmaktadır.

Hazır Gelmişken

Damlıboğaz 'ı gezmeye gelmişken Muğla civarında gezilecek bir çok tarihi mekanı ve müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Sitemizde bulunan Muğla Müzeleri sayfasını ziyaret ederek Muğla 'da gezilecek daha çok tarihi yeri ve müzeyi rotanıza ekleyebilirsiniz.

Bu makale Erkan tarafından 01 May 2022 tarihinde yazıldı.Yorumlar

İlgili Makaleler