Didyma

Diydma Didim’de yer alır. İyonlar zamanında kurulmuş olan antik kent aslına bakarsanız kutsal bir yerdir. İyonlar burayı inşa ederken bir kehanet merkezi olarak yapmışlardır. Bunun en önemli nedeni de Apollon tapınağıdır. Apollonian ‘ı anmak için yapılmış olan bu büyük tapınağı giden yol kutsal yol olarak bilinir. 24 kilometre uzunluktaki bu yolun genişliği 6 metredir. Yol boyunca sağımızda ve solumuzda aslan heykelleri görürsünüz. Kutsal yol olarak bilinen yolun bir kısmı günümüzde hala varken bir kısmı da toprak altında kalmıştır. Kutsal yol dışındaki geri kalan bütün yapılar ilk halini koruyor ve çok büyük tahribatlar görmemiştir. Bu nedenle de bu antik kenti ziyaret eden kişiler o günün tarihi havasını burada hissedebilirler.

Devasa büyüklükteki Didyma antik kentin yapılan araştırmalar sonucunda tamamlanmamış bir antik kent olduğu öğrenilmiştir. İyonlar tarafından çok daha büyük bir antik kent olarak planlanmasına rağmen bu haliyle kalmıştır. İlerleyen zamanlarda Büyük İskender tarafından yapı tamamlanmaya çalışılmıştır. Ancak o kadar büyük ve devasa bir yapıya sahiptir ki Büyük İskender bile bu yapıyı tamamlayamamıştır. Bu antik kentin neden bu kadar büyük olduğu sorusunun cevabı ise dünyanın 7 harikasından biri olan Artemis tapınağından çok daha üstün bir şeyin yapılmaya çalışılmış olmasıdır.

Didyma

Didyma’ya Ulaşım Nasıl Sağlanabilir?

Harika bir tarihe ve mimariye sahip olan Diydma birçok kişi tarafından görülmek istenen çok önemli bir antik kenttir. Ancak Diydma’ya ulaşım nasıl sağlanabilir birçok kişi bilmiyor olabilir. Didim’de yer alan Didyma Aydın‘a, Söke’ye, Muğla‘ya ve İzmir‘e oldukça yakındır. Bu antik kentte gelmek isteyen kişiler Aydın ilinin Didim ilçesinde bulunan Yenihisar mahallesine gelmelidirler. Haftanın her günü ziyaretçilerini bekler. Sabah 10.00 ile akşam saat 16.30 arasında açıktır. Burayı gezmek isteyen kişiler giriş ücreti olarak 30 TL ödemelidirler. Yaz ve kış mevsimlerinde haftanın her günü açık olan bu antik kent mevsimlere göre açılış ve kapanış saatlerini değiştirebiliyorlar. Bu nedenle ziyaret etmek istediğiniz döneme göre saatlerini yeniden kontrol etmenizde büyük fayda olacaktır.

Bu makale Erkan tarafından 01 May 2022 tarihinde yazıldı.Yorumlar

İlgili Makaleler