icon
Yükleniyor..

Eyüp Sultan Camii

İstanbul’a turistik amaçlarla gelenlerin uğrak noktaları arasında Eyüp Sultan Cami de yer almaktadır. Eyüp Sultan Cami mimarisi bakımından da oldukça etkin bir görselliğe sahiptir. Dikdörtgen bir planlamaya sahip olan ve mihrabı da bu dikdörtgen halinden çıkıntı biçimde dışa vuran bir konumdadır. Aynı zamanda da bu cami bahçesi içerisinde Eyüp Sultan Türbesi ve oldukça yaşlı bir çınar ağacı da yer almaktadır.

Eyüp Sultan Camii Tarihi

İstanbul’un fethinden 5 yıl sonra Fatih Sultan Mehmet’in emriyle 1458 yılında inşaa edilmiştir. 1458 yılından önce çok kez bu caminin tamir gördüğü bilinmektedir. Ancak bu minarelerin daha da uzun hale getirilmesi süreci de 1733 yılında gerçekleştirildi. 1823 yılında da minarenin yıldırım çarpması sonrasında hasar almasından dolayı da yeniden yapılması durumu gündeme getirildi.

Cami kapısının önünde bulunan kasr, 1798 yılında yıktırıldı. Onun yerine de çimen sofa ve parmaklıklar yapıldı. Öte yandan kısmet çeşmeleri olarak bilinen dört adet küçük çeşme de ilave edildi. Sultan Üçüncü Selim’in Mevlevi olması sebebiyle de bu parmaklıkların üzerine Mevlevi sikkeleri dahil edildi.

Eyüp Sultan Cami avlusunun iki kapısı bulunmaktadır. Bu bahçenin ortasında da şadırvan yer almaktadır. Aynı zamanda da Eyüp Sultan Türbesi de tek kubbeli olarak görülebilmektedir.

Eyüp Sultan Camii Resmi

Eyüp Sultan Camii Hikayesi

İstanbul’un Osmanlı kontrolüne geçmesi ile birlikte Eyüp Sultan’ın kuşatma esnasında vefaat ettiği alan Fatih’in isteğiyle Akşamseddin tarafından bulunmuştur.

Eyüp Sultan Camii ve Türbesi’nin tarihi bir diğer önemi ise; padişahların kuşanma törenlerine ev sahipliği yapmıştır. Padişahlar tarafından bu gelenek devam ettirilmiş, I. Selim ve I. Süleyman başta olmak üzere pek çok padişah buraya gelerek sefer öncesinde dua etmiştir.

Eyüp Sultan Cami içerisinde sadece Eyüp Sultan’ın mezarı bulunmamaktadır. Ancak bu mezarların hiçbiri camiyle iç içe girmemiştir. Necip Fazıl Kısakürek, Fevzi Çakmak, Ferhat Paşa, Mehmet Paşa, Siyavuş Paşa, Beşir Fuad, Ahmet Haşim, Ziya Osman Saba ve Sokullu Mehmet Paşa da yer almaktadır.

Fatih Sultan Mehmet döneminden itibaren padişahlar tahta çıkarken bu noktada kılıç kuşanma törenlerini gerçekleştirmişlerdir. Bu süre zarfında Sinan Paşa Köşkü’nden bu noktaya gelen padişahların 2 rekat namaz kılması ve şeyhülislam tarafından kılıç kuşandırılmaları gerçekleştirilirdi.

Caminin en dış kısmında da sebil yer almaktadır. Bu sebil üç pencerelidir. Aynı zamanda da burada dini günlerde şerbet dağıtıldığı bilindiğinden ötürü de şerbethane adı altığı da ifade edilmektedir.

Eyüpsultan semti içerisinde yer alan Eyüp Sultan Cami, aynı zamanda da bu semtin logosunda da yerini almıştır. Bu logo belediyenin de simgesi halinde de yer almaktadır.

Eyüp Sultan Camii Nerede ?

Eyüp Sultan Camii, İstanbul'da Eyüpsultan semtinde Haliç kıyısında bulunan cami, olmasının ötesinde kutsal bir ziyaret yeridir. Açık Adresi : Eyüp Merkez, 34050 Eyüpsultan/İstanbul

Hazır Gelmişken

Eyüp Sultan Camii'yi gezmeye gelmişken İstanbul Anadolu yakasında gezilecek bir çok tarihi mekan, camii ve müzeleride ziyaret edebilirsiniz. Sitemizde bulunan İstanbul Müzeleri sayfasını ziyaret ederek gezilecek daha çok tarihi yer, camii ve müze keşfedebilirsiniz.

Yorumlar