Beğen

Eyüp Sultan Cami

İstanbul’a turistik amaçlarla gelenlerin uğrak noktaları arasında Eyüp Sultan Cami de yer almaktadır. Eyüp Sultan Cami mimarisi bakımından da oldukça etkin bir görselliğe sahiptir. Dikdörtgen bir planlamaya sahip olan ve mihrabı da bu dikdörtgen halinden çıkıntı biçimde dışa vuran bir konumdadır. Aynı zamanda da bu cami bahçesi içerisinde Eyüp Sultan Türbesi ve oldukça yaşlı bir çınar ağacı da yer almaktadır.

1458 yılından önce çok kez bu caminin tamir gördüğü bilinmektedir. Ancak bu minarelerin daha da uzun hale getirilmesi süreci de 1733 yılında gerçekleştirildi. 1823 yılında da minarenin yıldırım çarpması sonrasında hasar almasından dolayı da yeniden yapılması durumu gündeme getirildi.

Cami kapısının önünde bulunan kasr, 1798 yılında yıktırıldı. Onun yerine de çimen sofa ve parmaklıklar yapıldı. Öte yandan kısmet çeşmeleri olarak bilinen dört adet küçük çeşme de ilave edildi. Sultan Üçüncü Selim’in Mevlevi olması sebebiyle de bu parmaklıkların üzerine Mevlevi sikkeleri dahil edildi.

Eyüp Sultan Cami avlusunun iki kapısı bulunmaktadır. Bu bahçenin ortasında da şadırvan yer almaktadır. Aynı zamanda da Eyüp Sultan Türbesi de tek kubbeli olarak görülebilmektedir.

Eyup Sultan Cami

Eyüp Sultan Cami içerisinde sadece Eyüp Sultan’ın mezarı bulunmamaktadır. Ancak bu mezarların hiçbiri camiyle iç içe girmemiştir. Necip Fazıl Kısakürek, Fevzi Çakmak, Ferhat Paşa, Mehmet Paşa, Siyavuş Paşa, Beşir Fuad, Ahmet Haşim, Ziya Osman Saba ve Sokullu Mehmet Paşa da yer almaktadır.

Fatih Sultan Mehmet döneminden itibaren padişahlar tahta çıkarken bu noktada kılıç kuşanma törenlerini gerçekleştirmişlerdir. Bu süre zarfında Sinan Paşa Köşkü’nden bu noktaya gelen padişahların 2 rekat namaz kılması ve şeyhülislam tarafından kılıç kuşandırılmaları gerçekleştirilirdi.

Caminin en dış kısmında da sebil yer almaktadır. Bu sebil üç pencerelidir. Aynı zamanda da burada dini günlerde şerbet dağıtıldığı bilindiğinden ötürü de şerbethane adı altığı da ifade edilmektedir.

Eyüpsultan semti içerisinde yer alan Eyüp Sultan Cami, aynı zamanda da bu semtin logosunda da yerini almıştır. Bu logo belediyenin de simgesi halinde de yer almaktadır.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri