Fethiye 'de Gezilecek En İyi 3 Tarihi Mekan

Önemli turizm merkezlerinden bir olan Fethiye, Muğla’ya bağlı ilçelerden biridir. Fethiye’nin tarihi yerleri nereleridir dediğinizi duyar gibiyim. Gelin size bunların birkaçından bahsedeyim.

Türkiye’nin en güzel denizlerinden biri olan Ölüdeniz ’den ülkemizin ilk ve en uzun mesafeli yürüyüş yolu olan Likya Yolu’na, Rodos Şövalyelerinin yaşadığı yer olan Şövalye Adası’ndan, güzel coğrafyasıyla pek çok güzelliği olan Kelebekler Vadisine sahip. Bunların dışında doğasıyla sizi hayran bırakan kendisine has plajları, koyları, adaları var. Gezilecek yerlerinden bir kaçı hakkında bilgi verelim

Feyhiye

Antik zamanlarda “Işık ve güneş diyarı” diye bilinen bu yer dünyanın en güzel plajlarından biri. Dünyaca bilinen pek çok dergide ve listelerde adından söz ettiriyor. Turkuaz ve mavi rengi ile bütün gün güneşin ve denizin keyfini çıkaracağınız bir yer. Hemen yanında uzanan kumsal Belceğiz Plajı, masmavi ve berrak denizi en gözde plajlarından biridir. Çok sayıda pansiyon, apart, otel, butik otel, kafe ve restoranı olan bu yer başlı başına bir tatil noktasıdır.

Kelebekler Vadisi

Babadağ’ın eteklerini süsleyen bu vadi endemik bitkileriyle ünlüdür. Ülkemizin 10 doğal güzelliklerinden biridir. Ülkemizde ki doğa ve kamp için en önemli adreslerden biridir. Adını ise bünyesinde bulundurduğu seksenden fazla kelebek türünden almaktadır. Tabi gidince her yerde uçuşan kelebekler göreceğiz diye beklemeyin, sezon zamanı vadinin derinliklerinde bulunan nehir ve şelalelerin etrafında görülebiliyor. Buraya Ölüdeniz’den kalkan tekneler ile gidilebiliyor.

Kabak Koyu

Son zamanlarda gençlerin arasında yıldızı en parlayan yerlerden biridir. Neredeyse 200 metre uzanan koya sahiptir. Ölüdeniz’e 17 km mesafede bulunan koy, üç tarafı dağlarla çevrili kanyon tarzında derin bir vadidir ve bu vadi denize açılan kumsaldan oluşmaktadır. Ölüdeniz’de düzenlenen özel turlarla gidiliyor. Belli bir yere kadar karadan da gidilebiliyor ancak belli bir noktadan sonra yürümeniz gerekiyor.

Gemiler Adası

Ölüdeniz koyundan sonra ki en büyük ve güzel ikinci koydur. Eski adı Aya Nicola olan bu yer bahsettiğimiz ilçeye 9 km uzaklıktadır. Kumsal, çam ve zeytin ağaçlarıyla çevrili olan bu ada freskleri bozulmamış, Erken Hristiyanlık ve Bizans dönemi kilise kalıntılarına sahip.

Fethiye’nin gezilecek yerleri bunların dışında birçok tarihi yerleriyle de mevcut. En iyi 3 tarihi mekânından bahsedelim.

Tlos Antik Kenti

Ksonthos Vadisi’nde tarihi 11 bin yıl öncesine dayanan, ilçenin 42 km doğusunda bulunan antik kenttir. Bozulmadan günümüze kadar gelmiş Akropol ve doğa ile iç içe olan bu yer Kanatlı Pegasus’un da yaşadığı yer olarak da bilinir. Geçici olarak UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer alır. Hititlerin Dlawa diye adlandırdıkları Likya’nın 19. Yüzyıla kadar yaşadığı en eski yerleşim yerlerinden biridir.

Amintas Kaya Mezarları

Statü olarak yüksek kişiler için yaptırılan bu mezarlar Fethiye’nin büyüleyici noktalarından biridir. Doğal oluşum olan kayaların oyulmasıyla yapılan bu mezarlara basamaklar sayesinde yaklaşabilirsiniz. Amintas mezarların en görkemlisi ve en etkileyici olanıdır. Kime ait olduğu bilinmeyen bu mezar büyüklüğü ve ihtişamı nedeniyle dönemin en önemli kişilerinden birine ait olduğu sanılmaktadır.

Bu makale Erkan tarafından 01 May 2022 tarihinde yazıldı.Yorumlar

İlgili Makaleler