Fethiye’de Gezilecek En İyi 3 Tarihi Mekân

Önemli turizm merkezlerinden bir olan Fethiye, Muğla’ya bağlı ilçelerden biridir. Fethiye’nin tarihi yerleri nereleridir dediğinizi duyar gibiyim. Gelin size bunların birkaçından bahsedeyim.

Türkiye’nin en güzel denizlerinden biri olan Ölüdeniz ’den ülkemizin ilk ve en uzun mesafeli yürüyüş yolu olan Likya Yolu’na, Rodos Şövalyelerinin yaşadığı yer olan Şövalye Adası’ndan, güzel coğrafyasıyla pek çok güzelliği olan Kelebekler Vadisine sahip. Bunların dışında doğasıyla sizi hayran bırakan kendisine has plajları, koyları, adaları var. Gezilecek yerlerinden bir kaçı hakkında bilgi verelim

Ölüdeniz; Antik zamanlarda “Işık ve güneş diyarı” diye bilinen bu yer dünyanın en güzel plajlarından biri. Dünyaca bilinen pek çok dergide ve listelerde adından söz ettiriyor. Turkuaz ve mavi rengi ile bütün gün güneşin ve denizin keyfini çıkaracağınız bir yer. Hemen yanında uzanan kumsal Belceğiz Plajı, masmavi ve berrak denizi en gözde plajlarından biridir. Çok sayıda pansiyon, apart, otel, butik otel, kafe ve restoranı olan bu yer başlı başına bir tatil noktasıdır.

Kelebekler Vadisi;  Babadağ’ın eteklerini süsleyen bu vadi endemik bitkileriyle ünlüdür. Ülkemizin 10 doğal güzelliklerinden biridir. Ülkemizde ki doğa ve kamp için en önemli adreslerden biridir. Adını ise bünyesinde bulundurduğu seksenden fazla kelebek türünden almaktadır. Tabi gidince her yerde uçuşan kelebekler göreceğiz diye beklemeyin, sezon zamanı vadinin derinliklerinde bulunan nehir ve şelalelerin etrafında görülebiliyor. Buraya Ölüdeniz’den kalkan tekneler ile gidilebiliyor.

Kabak Koyu; Son zamanlarda gençlerin arasında yıldızı en parlayan yerlerden biridir. Neredeyse 200 metre uzanan koya sahiptir. Ölüdeniz’e 17 km mesafede bulunan koy, üç tarafı dağlarla çevrili kanyon tarzında derin bir vadidir ve bu vadi denize açılan kumsaldan oluşmaktadır. Ölüdeniz’de düzenlenen özel turlarla gidiliyor. Belli bir yere kadar karadan da gidilebiliyor ancak belli bir noktadan sonra yürümeniz gerekiyor.

Gemiler Adası; Ölüdeniz koyundan sonra ki en büyük ve güzel ikinci koydur. Eski adı Aya Nicola olan bu yer bahsettiğimiz ilçeye 9 km uzaklıktadır. Kumsal, çam ve zeytin ağaçlarıyla çevrili olan bu ada freskleri bozulmamış, Erken Hristiyanlık ve Bizans dönemi kilise kalıntılarına sahip.

Fethiye’nin gezilecek yerleri bunların dışında birçok tarihi yerleriyle de mevcut. En iyi 3 tarihi mekânından bahsedelim.

Tlos Antik Kenti;  Ksonthos Vadisi’nde tarihi 11 bin yıl öncesine dayanan, ilçenin 42 km doğusunda bulunan antik kenttir. Bozulmadan günümüze kadar gelmiş Akropol ve doğa ile iç içe olan bu yer Kanatlı Pegasus’un da yaşadığı yer olarak da bilinir. Geçici olarak UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer alır. Hititlerin Dlawa diye adlandırdıkları Likya’nın 19. Yüzyıla kadar yaşadığı en eski yerleşim yerlerinden biridir.

Amintas Kaya Mezarları; Statü olarak yüksek kişiler için yaptırılan bu mezarlar Fethiye’nin büyüleyici noktalarından biridir. Doğal oluşum olan kayaların oyulmasıyla yapılan bu mezarlara basamaklar sayesinde yaklaşabilirsiniz. Amintas mezarların en görkemlisi ve en etkileyici olanıdır. Kime ait olduğu bilinmeyen bu mezar büyüklüğü ve ihtişamı nedeniyle dönemin en önemli kişilerinden birine ait olduğu sanılmaktadır.

Bu makale 15 Şubat 2020 tarihinde oluşturuldu.
Bu makaledeki yazım hataları ve güncellemeler için Düzenleme önerebilirsiniz.


Bazı yorumlar "Yerel Rehberler" tarafından sağlanabilmektedir.

 1. Avatar
  BARIŞ AYKAÇ

  Görsel olarak çok güzel ancak yetkililer mutlaka güvenlik önlemi almalı hatta kültür bakanlığı cam teras gibi seyir alanı yapmalı yoksa bu haliyle kaza haberleri duyarız…
  Bunun dışında mükemmel bir manzara mutlaka görülmeli
  İyi tatiller

 2. Avatar
  Nurullah Sari

  Tepeden Harika bir manzarası var ,aşağıya inmeye lüzum yok,dronla fotoğraf çekimi yapıyorlar,yollar virajlı dikkatli gidin,yol üstünde durup ölü deniz manzarasını izleyebilirsiniz.tekneylede ulaşım sağlanıyor.

 3. Avatar
  Pd Serdar

  Ben araçla tepeye çıktım. Gerçekten görülmeye değer. Yolu yokuşlu ama gayet güzel ve geniş. Aşağı inen patika yol varmış hatta valilik kapatmış yolu ölümler oluyor diye. Maceracılar bir yolunu bulur iner sanırım. Ben sadece manzarayı görmek için çıktım. Pişman değilim. Manzarayı izlemek şaşırtıcı olsa da bedava:)

 4. Avatar
  vildan acar

  Buraya gelip de buraya hayran olmamak mümkün değil. Vadinin koyunda yüzemedim ama doya doya seyrettim burayı. Marmarisin en güzel yerlerinden biri. Kesinlikle görmelisiniz

 5. Avatar
  tolga bayar

  Bölgenin turizme açılmasıyla birlikte kelebeklerin kaçtığı,paragözlerin yuvalandığı, yüzlerce insanın kirlettiği bir yer olmuş maalesef.

  Tekneden indikten sonra kısa bir keşif turu için iç kısımlara yürüdük. Özel mülk olduğu söylenen yolun başındaki bir zerzevata bilgi almak için soru sorduklarında internetten bilgi alabilirsiniz veya resepsiyondan diye cevap veriyor. Ama giriş ücretini kendisi topluyor beyefendi.

  Tabelalarda porsiyon karpuza 20₺ ücret belirlemişler.evet bildiğin bir kişilik karpuz kesecek ve sizden 20₺ isteyecekler.turistik yer diye diye bir kulağımızın arkası kaldı zaten.nasıl olsa elin ecnebisi alıyor diye de çok lakayıtlar.

  Her yer çadır olmuş,derme çatma bungalov demeye bin şahit isteyen barakalar mevcut.kümes hayvanları cirit atıyor.
  Velhasılı sanki oranın sahibi varmış da siz mülteciymişsiniz hissine kapılıyor insan.

  Denizi çok güzel suyu ılık.ancak dibinde kumdan eser yok kaya,kaya ve kayadan oluşan bir kumsalı var.
  Sadece bir kere görülüp bir daha gidilmeyecek yerlerden olmuş maalesef.

 6. Avatar
  Recep Gündoğdu

  Tekne turları bu gibi cennet köşeleri görmek için çok avantajlı ayrıca yeme içme dahil kapsamında vaktinizi yemek hazırlamak veya neyi nasıl temin edeceğinizin derdine düşmeden sadece denizin turkuazından bol bol faydalanmak çok çok daha iyi olur,sonuçta verilen bir ücret var bunu ise eğlenerek harcamak daha tavsiyemdir,kendi ekonomisine göre ve zamanı da müsait olanlar içinde yine kamp olanakları mevcut, dünyanın sadece tekneyle ulaşılabilen bir yerinde güzel bir macera yaşamak isteyebilirsiniz, çok iyi günlük tutulabilir veya ilham alınabilir,

 7. Avatar
  Murat ALTAN

  Tekne turlarının en uğrak yeri.Plaj işgal edilmiş vaziyette vadi girişi ücretli etrafından dolanmanızı tavsiye ederim 😀 Öyle ahım şahım biryer değil artık malesef 🙁

 8. Avatar
  Oğuzhan ÜNĞAN

  Saint Nicholas ve gemiler Adası gidip gezilmeli. Tertemiz denizi ve aktiviteleriyle stresten uzak dogayla ve tarihle iç içe

 9. Avatar
  Serkan Sirmali

  Adadaki kilise kompleksi, defineciler ve yağmacılar tarafından tamamen harabe haline getirilmiş. Farklı zamanlarda inşaa edilmiş bu yapılar bugün yaşatılsaydı belkide Türkiye’nin en çok ziyaret edilen yeri olacaktı. Topraklarındaki tarihi zenginliklerine gerekli değeri vermemiş insanlar fakir kalmak zorundadırlar.

 10. Avatar
  Ferhat Bayram

  Saint nicolas adası diye de biliniyor gemiler adası. Çok büyük bir ada değil. Noel baba olarak da bilinen saint nicolasin adada kısa süre de olsa kaldığı rivayeti var. Hristiyan hacıların filistine giderken uğradıkları biri büyük 5 kilisenin de bulunduğu adacık.

 11. Avatar
  canip artan

  elinize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir