Galata Kulesi

İstanbul’da tarihi yapı dendiğinde akla ilk gelen adreslerden bir tanesi Galata Kulesi. Heybetli mi heybetli görüntüsü ile boğazı muhteşem bir noktadan gören kule hem mimarisi hem de hakkında anlatılan hikâyeler ile birlikte son derece etkileyici. İstanbul’un tarifsiz manzarasınız en iyi yerden izlemek isteyen herkes Galata Kulesi ziyaretini gerçekleştirebilir.

1500 Yıllık Tarih

Galata Kulesi’nin ne zaman inşa edildiği sürekli olarak tartışma konusu olur. Bazı kesimler kulenin bugünkü görünüme kavuştuğu tarihi kabul ederken bazıları ilk kullanıma açıldığı tarihi baz almaktadır.

Galata Kulesi ilk olarak 528 senesinde, dönemin Bizans İmparatoru tarafından inşa edilmiştir. Ancak yapının o dönemki konumu günümüzdeki konumundan biraz daha farklıdır. Bir fener kulesi olarak denizcilere yol göstermesi amacıyla inşa edilen kulede tamamen ahşap kullanılmıştır. Bu özelliğine rağmen 7 asır boyunca ayakta durmayı başarmıştır.

Takvimler 1204 senesini gösterdiğinde Latin istilası yaşanmıştır. Haçlı Seferleri’nden dönen askerler yağma yapmaya başlamış ve kule bu dönemde zarar görmüştür. Bu zarar kulenin tamamen kullanılamaz hale gelmesine sebep olur.

Galata Kulesi

1348 senesinde ise Cenevizliler kuleyi tekrardan inşa etmeye karar verirler. Yığma taş tekniği ile inşa edilen kule günümüzdeki görünümüne kavuşacaktır. Bu sebeple de birçok tarihçi Galata Kulesi’nin inşasında bu dönemi kabul eder.

Şehrin savunmasında önemli bir yere sahip olan kule 1453 senesinde İstanbul’un Fethi ile birlikte Osmanlı himayesine geçmiş ve şehir savunmasının önemli bir parçası olmaya devam etmiştir.

Manzaraya Doymaya Hazır Olun

Şehir savunmasında gözlem yapılması amacıyla kurulan bu kulenin teras kısmı çok uzun yıllar gelebilecek saldırıları gözlemlemek için kullanıldı. Fakat artık İstanbul manzarasının tadını doyasıya çıkarmak için kullanılıyor. İstanbul’u en iyi yerden izlemek istiyorsanız hiç vakit kaybetmeden terasa doğru yol alın.

Kulenin yüksekliğinin 69,90 metre oluşu ve konumu karşınıza muhteşem bir manzara çıkmasın sebep olacak. Manzarayı izlemek için kuleye kiminle çıkacağınıza dikkat etmeniz gerekli. Bir efsaneye göre Galata Kulesi’ne ilk kimle birlikte çıkarsanız o kişiyle evleneceksiniz. Etrafınızda Galata Kulesi’ne çıkmış olan kişilerle konuştuğunuzda bu hikâyenin ne kadar yüksek oranda etkili olduğuna inanamayacaksınız.

Detaylı bilgi için https://www.yerelnet.org.tr/kesfet/gezilecek-yerler/galata-kulesi bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

Bu makale Erkan tarafından 01 May 2022 tarihinde yazıldı.Yorumlar

İlgili Makaleler