Tarihi Yerler

Tarihi Yerler konusunda adını çok fazla duyuran Türkiye, tarih açısından birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, kültür kokan ülkelerden biridir. Tarih Severler için Türkiyede bir çok Tarihi Mekan bulunmaktadır. Ülkemizdeki Tarihi Yerleri ziyaret ederek hem Türkiye hemde Dünya tarihi hakkında bir çok şey öğrenebilirsiniz. Yapısı ve tarihi itibari ile kendine hayran bırakan bu mekanlar Türkiye'nin birçok şehrinde yer alıyor ve her yıl binlerce ziyaretçi ağırlıyor. 

Bu şehirlerin başını ise İstanbul çekiyor. Hem osmanlı hemde ondan önceki uygarlıkların yaşadığı istanbul çevresinde bir çok tarihi miras bulunmaktadır. Türkiye tarihi yerler bakımından oldukça zengin bir ülkedir. YerelNET olarak ülkemizdeki Tarihi Yerleri sizlere en iyi şekilde tanıtmak ayrıca bu yerlerin korunarak gelecek nesillere miras kalmasını hedefliyoruz. Akdeniz bölgeside Tarihi Yerler açısından oldukça ünlü yapıya sahip yerlerden biridir. Yıllar önce Selçuklu döneminden kalma Yivli minaresi Antalya şehrinin her yerinden görünen bir şekildedir. 

Tarihi açıdan çok zengin bir yapı olan yivli minaresi tarihi yerler sıralamasında 2.ci sırayı kapmıştır. Firuze taşlarla döşenmiş yiv minaresi yarım silindirli bir blok üzerine sekiz kuşağı kapsayacak şekilde yapılmıştır. Şehirde gözüken 45 metrelik minare şehrin simgesini koruyan en güzel Osmanlı yapılarından biridir. Genel olarak Türkiye 'de öne çıkan tarihi yerler arasında tarihi Kaleiçi çevresinde yelkenler ve sandalların bulunduğu yat limanı enfes bir görüntüye sahip olan tarihi yerlerden biri olmaktadır. Hurma ve palmiye ağaçları ile çevrelenmiş bu alanda yürüyüş yapmak ayrıcalıktır. Genel anlamda çok dikkat çekici yerlerden biri olmasının sebebi hem tarihi olması hem de hala korunabilir şekilde düzenli durmasıdır. Bu alana yakınlığı ile bilinen hıdırlık kulesi es geçilmeyecek tarihi yapılardan biridir.

Tarihi Yerlerden Antalya

Uygarlıkların bulunduğu tarihi yerlerden biri Akdeniz 'in incisi Antalya tarihi simgelere ve izlere yıllardır misafirlik şehirlerin başında gelmektedir. Göz alıcı bir görselliğe ve güzelliğe sahip dar sokakların süslü şekilde gözüküyor olması vazgeçilmez tarihi yapı simgeleridir. Genel olarak yıllardır Roma Bizans Osmanlı ve Selçukluların izlerine hakim bir yerdir. Ayrıca tarihin izlerini hala taşıyan ve sorunsuz bir şekilde koruyan tarihi Kaleiçi mimari yapısıyla her daim turistlerin ilgisini fazlasıyla çekecek niteliktedir. Taş desenli binlerce ev görüntüleri etrafta oluşan değişik yapıdaki çiçekler ve butik otellerin yanı sıra antikacıların ve hediyelik eşya dükkanlarının da bir hayli fazla durduğu bir yerdir. Başta Helenistik olmak üzere roma Bizans Osmanlı ve Selçuklu medeniyetlerine ev sahipliği yapmış Alanya kalesi oldukça güzel korunmuştur. Hala kullanılabilen gezilip görülmeye devamlı açık olan bir yerdir. Turistlerin dikkatini çok çekmesinden dolayı otellerin gezi günlüğünde mutlaka Alanya kalesi gezisi bulunmaktadır.

Ege ve Akdeniz 'i Birleştiren Tarihi Muğla

Tatil yerlerinden biri olan Muğla aynı zamanda birçok tarihin izini taşıyan şehirlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle coğrafi konumu sayesinde birçok uygarlığın yaşanmış olduğu dönemlere ait çok fazla izler bulundurur. En başta yediler manastırı olmak üzere antik kentlerin bol bulunduğu ve birçok mimari evlerin bulunduğu yerlerden biridir. Ayrıca çok eski dönemlere ait camiler birçok kesimin dikkatini çekecek nitelikte hala korunmaktadır. Korunan bu yerler Türkiye 'de öne çıkan tarihi yerler arasında binlerce turistin dikkatini çeken niteliktedir. En dikkat çekici yerlerinden biri olan Bodrum kalesi oldukça ünlü bir yerdir. İki liman arasında kaldığı gibi yarımada görüntüsünü de aynı anda sergiliyor. Binlerce turistin akın akın ziyaret ettiği yerlerin başında gelmesinin en büyük sebebi tarihi yerler bakımından zengin görünüme sahip olmasından kaynaklıdır. Tam olarak 1406-1522 yılları arasında yapılmış bir kaledir. Kalenin diğer kalelerden farkı ise su altı arkeoloji müzesi bulunduruyor olmasıdır.

Marmaris Tarihi Yerler

Özellikle yel değirmenleri ve antik tiyatroların çok bulunduğu alanlardan biri olan tarihi yerler kapsamında birçok konsere ev sahipliği yapmış olan Marmaris her yıl ilgi çeken yerlerin başında geliyor. Tarihi bakımından mükemmellik seviyesi en üst düzeyde tutulması sonucu yıllardır tur paketlerinde çok tercih edilmesini sağlıyor. Ayrıca 18.yüzyıl mimarisi olan ve toplamda 7 adet değirmenden oluşan yel değirmenleri Bodrumda çok dikkat çeken yerlerden biridir. Tarihi yapısı ve estetik güzelliği sayesinde birçok turistin fotoğraf çekildiği yerlerin başında gelmektedir.

Tarihi Yerler Karadeniz

Her yıl çok sık şekilde tur paketleri içinde binlerce turisti ağırlayan Karadeniz özellikle Trabzon ve çevresinde oluşmuş mimari yapılarıyla dikkat çeken yerler arasında yer almaktadır. Başta Sümela Manastırı olmak üzere, Atatürk köşkü, Ayasofya gibi yerleriyle çok ilgi gören potansiyeli yüksek yerlerden biridir. UNESCO tarafından adı duyulmuş yerler sıralanacak olursa şöyle sıralanabilir.

  • Sümela Manastırı (Trabzon)
  • Ayasofya Camii (Trabzon)
  • Zil kale (Rize)
  • Kurul Kayalıkları (Ordu)
  • Atatürk Köşkü ( Trabzon)
  • Vazelon Manastırı (Trabzon)
  • Kral Kaya Mezarları (Amasya)
  • Santa Harabeleri (Gümüşhane- Trabzon)

Genel olarak bu liste kapsamında oluşan tarihi yerler yıllardır çok fazla ilgi görmektedir. Roma Bizans dönemlerine ait birçok izin bulunduğu Karadeniz illerinde tarihi açıdan zenginlik çok fazladır. Hatta köy evleri bile dış görünüm olarak dikkatleri çekecek yapıdadır. 

fethiye-tarih

Tarihi Mekanlar

Başta Efes antik kenti olması koşuluyla özellikle top 20 olarak sıralanmış birçok tarihi yerler vardır. Xanthos ve Letoon antik kentleri, Aspendos, Myra, kız kalesi (Mersin), Hasankeyf Batman, Zeugma Antik Kent Gaziantep, Balıklı göl Şanlıurfa, Nemrut dağı Adıyaman, İshak Paşa sarayı Ağrı gibi birçok yer sıraya konulmuştur. Ayrıca Alacahöyük ve Hattuşaş Çorum, Safranbolu, Ihlara vadisi, Kapadokya Nevşehir ile ünlü tarihi yerler arasındadır. Sultanahmet Camii, Topkapı sarayı ve Ayasofya müzesi ile ünlü İstanbul şehri de en çok turist ağırlayan tarihi yerler arasındadır. Bu yerlerin kimi zaman dizi senaryolarında ön plana çıkartılması çok ilgi görmesinden kaynaklıdır. Gidip göremeyen birçok kişi için adeta sanal gezi kapsamında yer alan özellik taşımaktadır. Özellikle Kapadokya bu konuda birçok diziye öncülük eden yerlerin başında gelmektedir.

Tarihe Dayalı Tatil Alanları

Türkiye 'nin 3 tarafı denizlerle kaplı olması coğrafi konumları ve 4 iklimin aynı yaşanması tarihi yerlerin oluşumunda büyük rol oynamıştır. Özellikle tarihini incelemek ve öğrenmek isteyen kişiler için birden fazla müzenin oluşmuş olması tarihi açıdan zenginlik sayılır. Değişik ve ilginç yapılara yer verilen birçok antik kentlerde özellikle mezarlıklar bulunmaktadır. Ortamı gezmeye başladığınızda hem doğası hem de gizemli yapısı sayesinde mükemmel bir görüntüye şahit olmanız olası durumlardan biridir. Oldukça fazla etkileneceğiniz bu durum sonucu Türkiye 'de öne çıkan tarihi yerler oldukça fazla kitleye hitap edebilecek durumdadır. Özellikle araştırmak isteyenler için Akdeniz ve Ege bölgesi tavsiye edilmektedir. Tabii başlıca tarihi yerler 81 ilin kapsamı altında bulunuyor olsa da birçok mimari yapılarıyla aynı zamanda tatil imkanı sunan bu 2 bölgeyi araştırabilirsiniz.

Zeugma Antik Kenti Gaziantep

Roma villalarının ortaya çıkarıldığı Zeugma mozaik müzesi barındığı eserler ve tarihi yapısıyla en ünlü tarihi yerler arasındadır. Fırat nehri kıyısında bulunan mezarlar, heykeller ve kabartmalar şehre gelen herkesin dikkatini çekecek yapıdadır. Çingene kızı görseli ile yapılmış olan bu mozaik müzesi çok uygun fiyat ile giriş yapıp gezebileceğiniz yerdir.

Balıklı Göl Şanlıurfa

Urfa kalesinin önünde yer alan balıklı göl her yıl binlerce turist ağırlayan tarihi açıdan zengin bir yapıya ve geçmişe sahip bir yerdir. Geçmiş izlerinde rivayetlere göre Hz. İbrahim 'in ateşe atılması sonrasında Nemrut 'un kızı Zeliha da göle atlaması ile göl balıklarla dolup taşar. Gölün içi sazan balıkları ile dolmaya başlayınca yerli halk tarafından avlanmaya başlanır. Ayrıca cilt hastalıkları yaşayan kişilerin balıklı göller sayesinde iyileşmesi de bir gerçektir. Hem tarihi açıdan zengin hem de faydalı bir yapıya sahip oluşu oldukça fazla ilgi çekmektedir.

Lale Devri Yapısı

Ağrı Doğubayazıt 'ta bulunan İshak paşa sarayı lale devri döneminde yapılmış en kapsamlı ve en modern yapılardan biri olma özelliğini taşıyor. Özellikle Türkiye 'de öne çıkan tarihi yerler arasında her zaman adından bahsettiren bir yerdir. Anıtsal mimari yapıları ile dikkat çekici özellik yaşaması hem kendi halkı hem de gelen binlerce turist bakımından ilgi çekici yönünü korumuş oluyor. Şehir içinden de kolayca ulaşım sağlayacağınız bu yeri gezme fırsatınız oldukça yüksektir.

Trabzon Sümela Manastırı

Tarihi açıdan çok zengin görünümlere sahip olan hatta filmlere konu olan Sümela Manastırı çok dikkat çekmektedir. Bunun nedenlerinden birisi; manastırın içinde yer alan mozaik görünümlü ilginç tarihi resimlerdir. Dağın içine yerleştirilerek yapılmış bu yer kısa bir yürüyüş sonrasında ulaşım sağlayacağınız niteliktedir. Yalnız buraya gidene kadar mutlaka bir araç edinmeniz gerektiğini unutmayın. Varmanız sonrasında dar yollar ve merdivenler eşliğinde ister tek ister rehber kapsamında edineceğiniz tarihi bilgiler sizleri oldukça şaşırtacak niteliktedir.

Uygarlık Yeri Çorum Alacahöyük

Çorumun Alacahöyük köyü içinde bulunan Alacahöyük müzesi oldukça dikkat çekici eserler bulunduran bir yerdir. Özellikle savaş zamanlarında kullanılan en kesici ve en delici aletlerin sergilendiği bu müze yıllardır birçok turistin dikkatini çekmeyi başarıyor. Tunç çağından kalma mezarlar, yöresel halı ve kilimler ayrıca dokuma tezgahları bulunuyor. Bunlar haricinde ahşap şekilde yapılıp tasarıma dökülen tarım aletleri de bulunuyor.

Unesco Dünya Miras Listesi

UNESCO 'nun dünya miras listesine girmiş Hititlere başkentlik yapmış Hattuşaş yine Çorum 'da bulunan tarihi yerlerden biridir. Genel olarak Hititler, galatlar, Romalılar, Bizanslılar, Frigler, Medler tarihte burada uygarlıklar kurmuş ve yaşamıştır. Özellik bakımından rehberlerin çok üzerinde durduğu yerlerden biri olarak bilinmektedir. Ayrıca top 20 sıralamasında da mutlaka yer almaktadır.

Kapadokya Nevşehir

Filmlere konu olan tarihi yerleri, evleri hatta birçok mekanı ile göze hitap edici yapıları yıllardır dikkat çekmekle birlikte hala kullanımdadır. Dayanıklı ve restore edilmesi yönüyle oldukça değişik bir ilçe olan Kapadokya dünya miras listesinde yer almaktadır. Manzarası ve mekanlarında bulunan özelliklerin ekranlara yansıması ve sosyal medya üzerinde çok paylaşılıyor olması bir an önce orayı görme isteği uyandıran yerlerden biri olmaktadır.

İstanbul Ayasofya Müzesi

Efes, Aspendos ve Tarsus gibi antik şehirlerin izlerini çok fazla barındıran Ayasofya müzesi binlerce turist akınına adeta göz alıcı güzellikler sergiliyor. Özellikle tavanındaki görseller görülmeye değecek nitelikte olup fotoğraflarda yer ediniyor. 1 Şubat 1935 yılından itibaren turistik alan olarak belirlenip o yıldan sonra ziyarete açık hale getirildi.

Sultanahmet Camii

Tarihi yerler arasında buranın ismi geçmese olmazdı. İstanbul 'a adımını atan her turistin her zaman dikkatini çeken ve taksicilerin en çok götürdüğü yerlerden biri olma özelliğini taşımaktadır. Değişik görsel nitelikte olan bu camii çok ilgi çekici olduğundan binlerce turistin ziyaret ettiği yerlerin başında gelir. Kısaca anlatmak gerekirse top 20 listesinde yer alan birçok yerden hariç henüz adı duyulmamış antik kentler, uygarlıklar bulunmaktadır. Zaman içinde keşfedilen bu yerlerin dışında birçok yere sahip olan Türkiye ciddi anlamda tarihi açıdan çok zengin yapıdadır. Toplamda 7 bölgesi ile bilinen Türkiye arkeolog ve araştırmacılar sayesinde daha birçok tarihi yere ev sahipliği yapacak niteliktedir. Tarihine düşkün kişilerin turlar kapsamında veya rehber eşliklerinde istenilen bilgiye ulaşması en gerçekçi ve ilgi çekici özelliktedir. Ayrıca müzelerin internet ortamında da gezilebiliyor oluşu çok dikkat çekmekle birlikte binlerce insanın evinden gün içinde ziyaret ettiği tarihi mekanlardan biridir.

Bu makale Erkan tarafından 01 May 2022 tarihinde yazıldı.Yorumlar

İlgili Makaleler