Göbeklitepe

Göbeklitepe, Yakın tarihte dizilere dâhi konu olan Göbeklitepe bütün arkeologların gözdesi. Mistik havası ve birçok sırrı içinde barındırması gizemine gizem katıyor. Ancak burayı ortaya çıkaran başka bir arkeoloğun takıntılı tavrı. İyiki böyle bir tavırla karşı karşıya kalınmış yoksa böylesi bir alan ortaya çıkmayacaktı. Gelinen noktada yeni yeni yazıtların vs. Ortaya çıkacağı söyleniyor. Ve ordan çıkan herbir bilgi bizim bildiğimiz doğruların hepsine çizik atıyor. Yani doğru bildiğimiz yanlış oluyor bir anda. Bundan dolayı Göbeklitepe’ye gitmeyen herkes gitmeli ve oradaki atmosfere şahit olmalı.

Piramitlerden 7000 yıl, İngiltere’deki meşhur Stonehenge’den 6000 yıl daha eski… Üstelik onlar gibi gizemli, şaşırtıcı ve gökyüzüyle bağlantılı… Bilinen insanlık tarihini alt üst eden, ders kitaplarını yeniden yazdıran Göbeklitepe’ye, ~12.000 yıl önceye gidiyoruz…

Buzul çağından kalan tortuları inceleyen arkeologlar, buralarda kemikler ve aletler bulmuşlar ve bu döneme Yontma Taş Devri ismini vermişlerdi. Buzul çağından sonraki Cilalı Taş Devri (Neolitik dönem) ise Karbon-14 testlerine göre M.Ö.9600 yılında başlıyordu.

Cilalı Taş Devri’nde tarımın başladığı ve hayvanların evcilleştirildiği varsayılıyordu. Arkeologlar, bu varsayımı doğrulamak için medeniyetin beşiği sayılan Mezopotamya’da (Dicle ve Fırat nehirleri arasında kalan bölgede) iz aramaya başlamışlar ve “Bereketli Hilal”e yoğunlaşmışlardı.

Bu alanda baktıkları bölgeler daha çok Irak’ın güneyiydi, ancak sonuç alamayınca, botanistlerden ve zoologlardan yardım istediler. Onlara göre ilk buğday, arpa gibi bitkileri ya da koyun ve keçi gibi hayvanları aramak için daha yüksek rakımlara ve orta karar yağmur alan yerlere bakılmalıydı.

Böylece “hilal”in daha yukarısına, Türkiye’nin güneyi ile İran civarındaki bölgelere yoğunlaşıldı, alanlar belirlendi. Bu alanlardan biri de aslında Göbeklitepe idi ama öncelik sıralamasında gerilerdeydi. Ta ki 1995’de Alman arkeolog Prof. Dr. Klaus Schmidt, bu bölgeyi fark edene kadar.

Havadan çekilen görüntülerde, üzerinde hiçbir arkeolojik kalıntı olmayan bir höyük dikkat çekiyordu. Schmidt’e göre kireçtaşı platformu üzerindeki bu tepe doğal olamazdı, yapay bir höyük olmalıydı. Sonradan yaptığı kazılar Schmidt’i haklı çıkarmış, üstelik büyük bir keşfe imza atmıştı

Kazılarda ortaya çıkan şeyler ilginçti: Dairesel veya eliptik olarak hizalanmış 12 monolitik sütun ve bunların ortasında duran, onlardan daha yüksek (5,5m yükseklikte) karşılıklı 2 ayrı sütun. Sütunların hepsi de T şeklindeydi. Üstelik bu yapılar(tapınaklar), höyük boyunca kendini tekrarlıyordu.

T Şeklindeki sütunlar, diğerleri gibi “tek parçadan” yapılmıştı ve ağırlıkları 16 ton civarındaydı. Taş devri insanları diye küçümsenen insanlar, 5,5m yüksekliğinde ve 16 ton ağırlığındaki bu devasa yapıları nasıl yapmışlar ve buraya kadar taşımışlardı?

Üstelik sütunların üzerine insan eli ve kolu nakşedilmişti. Yüz kısımları yoktu ama T şeklin üst kısmının, başı temsil ettiği sonucuna varıldı. Yani insanı andıran ama ondan daha yüce varlıkları temsil ediyordu: tanrıları. Tüm bunların anlamı açıktı, burası bir tapınaktı, üstelik dünyanın en eski tapınağı.

Kazılarda arkeologları şaşırtan bir şey daha vardı: yabani hayvan kemikleri. Yani burayı yapanlar, avcılıkla yaşayan insanlardı ve bu durum, gizemi daha da artırıyordu, çünkü mevcut teoriye göre avcılıktan tarıma, oradan da yerleşik düzene geçilmiş, sonra dinler ortaya çıkmıştı.

Oysa Göbeklitepe, bu teoriyi yani bilinen insanlık tarihini alt üst etmişti, çünkü ortaya çıkarılan şeyler, dinlerin sonradan ortaya çıkmadığını, taş devrini bitiren etken olduğunu gösteriyor, Prof. Schmidt dinin insanları tarım hayatına sevk etttiğini söylüyordu.

Göbeklitepe’deki en ilginç ve gizemli şeylerden biri, sütunların üzerine büyük ustalıkla işlenmiş olan figürlerdi. Boğa, tilki, farklı tipte kuşlar, yaban domuzu, akrep, başsız insan figürleri ya da soyut figürler… Hepsinin ortak noktası ise, birer sanat eseri kadar güzel olmalarıydı.

Bu figürler, devasa sütunlarla yekpareyeydi, yani bunları yapabilmek için büyük ustalık gerekiyordu. Hem Göbeklitepe’deki mühendislik, hem de bu figürlerdeki sanat, insanların çok uzun yıllar önce bu civarlarda olduğunu ve bu bilgileri kazandığını gösteriyordu.

Peki ama tüm bu sembollerin anlamı neydi? İnsanı stilize eden ve üzerinde figürler olan daire şeklinde dizilmiş T sütunlar, bunların ortasında ve onlardan daha büyük 2 T sütun daha? Üstelik böyle en az 20 tapınak vardı. Çalışmalar, sembolik açıdan en zengin olan D Tapınağına yoğunlaştı.

Arkeologlar, tarihçiler ve gökbilimciler (evet, gökbilimciler) farklı teoriler geliştirdiler, tahminler yaptılar. Burada hepsini anlatmam mümkün değil ama en önemli olanlarını özetleyeceğim. Gizemin merkezinde, her tapınağın ortasında karşılıklı duran 2 büyük T sütun vardı

İnsanı sembolize eden bu sütunlar, tam olarak doğu-batı yönünde dikilmişlerdi, yani 21 Mart’ta ya da 23 Eylül’de (ekinoks zamanlarında), Güneş tam bu sütunlarla hizalanıyordu. Güneş’in doğuşu ya da batışı, yılın diğer zamanlarında tapınaktaki diğer 12 sütunla eşleşiyordu.

12 Sütunun üzerinde, bugün astrolojide sıkça kullanılan ve zodyakı temsil eden hayvan figürlerinin bulunması buranın aynı zamanda gökyüzünü izlemek için de kullanıldığını düşündürdü ama bunun için daha fazla kanıt gerekiyordu. Bu konudaki en önemli iddia, Hindistan’dan geldi.

Hindistan’ın önemli astronom ve fizikçilerinden Prof. Sidharth, en eski Hint-Avrupa metninin M.Ö.10.000 yılında yazıldığını söylüyor ve Rig Veda isimli bu kutsal metinlerindeki içeriklerin ve figürlerin, Göbeklitepe’de bulunanlarla tamamen örtüştüğünü söylüyordu.

Göbeklitepe Müzesi

>> TAM EKRAN GÖSTER <<

Prof. Sidharth, sütunlardaki figürlerin büyük kısmının gökyüzündeki olaylar ya da gök cisimleriyle bağlantılı olduğunu ve bunun Rig Veda’da anlatıldığını örneklerle açıklıyordu. Mesela Güneş taşıyan kuş figürünün Rig Veda’daki hikayesinden, tilki ile sembolize edilen Ay’a kadar.

Tapınaktaki 12 sütun, bir yıldaki 12 ayı temsil ediyor, sütunlar üzerindeki figürler ise hangi ayda olunduğunu, gökyüzündeki sembollerle ilişiklendiriyordu. Eski Türklerin “12 hayvanlı takvimi” buradan gelmiş olabilir mi? Peki ya 12 sayısının pek çok dindeki ve inanıştaki önemi?

Sütunlardaki hilal şeklindeki Ay ve önündeki Güneş ise, Güneş tutulmasını temsil ediyordu. Bu sembol, yine Rig Veda başta olmak üzere, sonraki yıllarda pek çok medeniyetin farklı eserlerinde, hikayelerinde yer almıştı, hatta günümüzdeki bazı bayraklarda bile.

Prof.Sidharth, Rig Veda’nın Göbeklitepe civarında yaşayan insanlar tarafından yazıldığını iddia ediyor ve tüm kanıtlara ek olarak, vedik rahiplerinin bugünkü resmiyle, Göbeklitepe’de bulunan bir heykelin fotoğrafını da gösteriyordu.

İtalyan arkeo-astronom Giulio Magli ise Göbeklitepe’nin Siriüs yıldızı için yapıldığını iddia ediyordu (Siriüs yine karşımıza çıktı). Magli’ye göre Siriüs, M.Ö.9100 yıllarında ufuk çizgisini geçerek göğe çıkmış ve insanlar bu çok parlak yıldız için bu devasa yapıları yapmıştı.

Göbeklitepe’tede bulunan 20 tapınaktan şimdiye kadar 6 tanesi tamamen günyüzüne çıkartıldı, radarla tespit edilen ölçümlere göre bazı tapınakların tarihi 14000–15000 yıl önceye ait ve alanın tamamı ortaya çıkarılmadan Göbeklitepe’nin gizemi çözülemeyecek.

Ancak şimdiye kadar ortaya çıkarılanlar, mağaralarda yaşadığı ve avcılıkla beslendiği varsayılan insanlar hakkında fena halde yanıldığımızı kanıtlıyor. Üstelik Göbeklitepe’deki medeniyet, sonraki yıllarda başta Sümerler ve Akadlar olmak üzere, tüm medeniyetlere yön verdi.

Göbeklitepe: Dünyanın en eski ve en büyük tapınağı, bilinen insanlık tarihinin sıfır noktası, medeniyetlerin beşiği… Şanlıurfa’da… Gidin, görün, anlatın, tanıtın ve koruyun…

HAZIR GELMİŞKEN

Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi’ni mutlaka ziyaret edin. Zira Göbeklitepe kazılarından çıkan görkemli sanat eserleri ve heykelcikler burada sergileniyor. Tapınak yapılarındaki leopar rölyefi, yaban domuzları, leylek, tilki, ceylan, akrep, yılan ve kafası olmayan insan kabartması dönemin inancıyla ilgili önemli bulgular. Ayrıca Göbeklitepe’nin etkileyici bir replikası da ayrı bir bölümde ziyaretçilerini bekliyor.

Kaynaklar:
Göbeklitepe — Dünyanın İlk Tapınağı Belgeseli
Kayıp Medeniyet — Göbeklitepe National Geographic Belgeseli

Bu makale 19 Mart 2020 tarihinde oluşturuldu.
Bu makaledeki yazım hataları ve güncellemeler için Düzenleme önerebilirsiniz.


Bazı yorumlar "Yerel Rehberler" tarafından sağlanabilmektedir.

 1. Avatar
  Sevtap TEKIN

  T biçimindeki 10-12 dikilitaş yuvarlak planda dizilmiş, araları taş duvarla örülmüştür. Bu yapının merkezinde daha yüksek boyda iki dikilitaş karşılıklı olarak yerleştirilmiştir. Bu dikilitaşların çoğu üzerinde insan, el ve kol, çeşitli hayvan ve soyut semboller, kabartılarak veya oyularak betimlenmiştir. Söz konusu motifler yer yer bir süsleme olamayacak kadar yoğun olarak kullanılmıştır. Bu kompozisyonun bir öykü, bir anlatım veya bir mesaj ifade ettiği düşünülmektedir. Hayvan motiflerinde boğa, yaban domuzu, tilki, yılan, yaban ördekleri ve akbaba en sık görülen motiflerdir.Bir yerleşim yeri değil, kült merkezi olarak tanımlanmaktadır.

 2. Avatar
  ömer Erdem

  En eski tapınak merkezini bul ve yarım yamalak kaz sonrada rehber bile koyma. Çok garip. Yolu kötü sayılmaz ama böyle biryer yabancılarda olsa şimdiye kadar kazıp herşeyi gün yüzüne çıkartık sesli görsel ve rehber eşliğinde sunmazlarmıydı. 400 500 m2 lik bir alanı açmak yeterli değil yerin altında buranın 30 40 katı kadar yapı ve kalıntı vardır. Fotoğraftan bakmak fazlasıyla yeter şimdilik

 3. Avatar
  seyyahfatih özgünyorumlar

  Bu tarafa gelindiğinde uğranmalı. Gaziantep’te otobandan gelirken navigasyonu gösterdiği yol otobandan sonra köylerin içinden. Yol kalitesi çok iyi değil kötü de değil. Ama gezilmiş oluyor. Dönüşte Urfa ya daha düzgün yoldan gidiliyor. Müzekart öğrenci öğretmen ücretsiz. Başta girişte ufak bir sergi alanı ve sinevizyon gösterisi var. 15 20 dk zaman alıyor bu kısım ki bizim çok hoşumuza gitti. Etkileyiciydi. Sonra 10 dkda bir kalkan servsilerle 1 km ötedeki göbeklitepe kazı merkezine götürülüyor ve tahtadan yapılmış yollarda kazı alanının etrafını dolaşıyorsunuz. Burası da yaklaşık yarım saat alır. Yani toplamda 1 saatte gezilir.

 4. Avatar
  Esra ZENGİN

  Kesinlikle herkesin gelip görmesi gereken bir yer.. İki yıl önce Urfaya ilk taşındığımızda bende hiç anlayamamıştım gelmesek de olur demiştim ama sonrasında bilinçli olarak gezince manası çok başkaymış.. Ozamanlar servis yoktu çok yürümüş ve yorulmuştuk.. Şimdi hizmet daha güzel ama hep ücret fazla yüksek geldi sonuçta kalabalık gelen aileler şu ekonomi de giremezler bile.. Böyle manevi bir yer bu kadar maddiyata dökülmemeli.. Örneğin hatıra alcaz hediyelik eşyalar da öyle pahalı ki alaçatı da bile bu kadar pahalı magnetler görmedim.. Neticede gezdik gördük ama daha çok insanın görebilmesi adına giriş ücreti biraz daha düşmeli ve bir rehber olmalı bence orayı anlatan.. Ozaman çok daha başka güzel olur.. Çoğu insan dizilerden etkilenip gelmiş üç beş fotoğraf çekip ayrılıyor nerden olduğunun bilincinde bile değil..

 5. Avatar
  Abdurrazak Atmaca

  Ben oralarda çobanlık yapardım biz orayı bir yatır olarak bilirdik hastaları iyileştirdiği söylenirdi hata annem romatizmadan yatağa düşünce oraya götürmüşler annem yürüyerek eve gelmiş ama sonra dahada kötüleşmiş .İlk ziyarete açıldığında gitim öyle bir duygu yaşadımki anlatamam .Şöyle bir düşünce aklımdan geçti vaybe 13000 yıl önce insanlar burda yaşamış ve sanıldığı gibi vahşi değilermiş çünkü bir düzenleri varmış ve kendilerine göre bir sanatları varmış bir ibadet ve tapınma şekileri varmış gerçekten insanı düşündüren bir yer herkese gelip görmelerini tavsiye ederim ama herkes aynı duyguyu yaşamayabilir

 6. Avatar
  ilke

  Bu taraflara geldiyseniz görülebilir…Müze giriş bilet gişesinde çalışan ve servis bekleme alanındaki görevlilere nezaket ve saygı eğitimi verilmeli. Biz onca yol gelip kendi paramızla (ki az değil), devletin müzesini ziyaret etmek istiyoruz. Saygı, kibarlık ve gerekli açıklamaları, yönlendirmeleri almak istiyoruz!

 7. Avatar
  mehtap nur çakıllı

  iki yıl önce tesadüfen gittim ve tarihini bilmediğimden çok bişey anlamadım. Daha sonra araştırınca burasının uhrevi havası büyüledi ve o ilk insanların tarım değilde insanları için büyük yapılar yapıp ona yakın olmak için yerleşik hayata geçtikleri düşünülmesi beni etkiledi ve daha birçok gizemi var . Araştırıp okumadan giderseniz benim gibi bir taş yığını görürsünüz.

 8. Avatar
  Teoman Sabri Saraçlı

  Neolitik çağın erken dönemlerinden inanılmaz bir ibadet yeri, sosyal alan ve buluşma noktası, on bin yıl önce keşke uğrasaydım dedirtecek güzellikte bir mekan, şu tepeler neler gizliyor diye soranlara tavsiye edilir. Zamanın akıp gittiği yeryüzünde insana yapılan şakalardan biri, her şey geçici , ne güzel değil mi ?

 9. Avatar
  Şule İZMİRLİOĞLU

  Ne desem boş kalır Göbeklitepe için… Tarihin sıfır noktası olan bu bölge yerli, yabancı turistlerin ve uzmanların oldukça ilgisini çekmiş durumda. Daha günyüzüne çıkmamış kalıntıların olması ve kalıntılar üzerine işlenmiş olan figürler, alanı daha da gizemli hale getiriyor. Heyecan ve merakla gezilebilecek müthiş bir ören yeri.. Ülkemiz için inanılmaz bir hazine… Değerini bilir ve en iyi şekilde tanıtımını yapmaya devam ederiz umarım…

 10. Avatar
  Hakan Mutlu

  Dünyamızda en eski tapınak merkezlerinden biri, büyüleyici, insan ürperiyor ben en azından ürperdim, bastığımız topraklar altında neler ne medeniyetler yaşamış. O dönemde buraları inşa eden insanlar, bu alanı 1500 yıl kullandıktan sonra üzerini toprakla örterek kapatmışlar ama neden? bilinmiyor. Bu kalıntıların yaşı M.Ö. 12 bin yıl önce inşa edildiği söyleniyor, ürpermenin sebebini anlamışsınızdır umarım, muhakkak görün, görmeden ölmeyin.

 11. Avatar
  Ceren Basol

  Giriş ücretini pahalı bulanlar internette fotoğrafına bakmakla yetinse ne iyi olur.
  Müze kültürü olan insan çoktan müzekart sahibidir, yılda 70 liraya sınırsız ve ücretsiz kültür bakanlığına ait tüm müzeleri gezebilirler.
  Ben popüler kültür mağduruyum, şu dizide bahsedilen yere gidip bi fotoğraf çekip gelicem diyorsanız 40 tl az bile size.

  Yeni kazı alanları ziyarete açılınca yeniden ziyaret etmek istiyorum.

 12. Avatar
  Berkay Tamokur

  Şanlıurfa havalimanına yaklaşık 35 kilometre uzaklıktaki yer, günde bir veya iki defa otobüs vardı bizim gittiğimiz mevsimde(Ocak) belki yazın vs değişiyordur. Müze kart ile ziyaret edebiliyorsunuz, aşağıda kısa tanıtım belgeseli izleyebileceğiniz ufak mizevari bir yer var oraya da girmenizi tavsiye ederim. Müze kartınız yoksa ekstra ücret. Buraya girdikten sonra ufak bir yürüyüş ile servis alanına gidiyorsunuz sizi yaklaşık 200 300 metre yukarıya taşıyor ve yine ufak bir yürüyüşle tarihi yere ulaşmış oluyorsunuz. Göz teması kurduğunuz anda tarih sizi alıp götürüyor, en azından ben öyle hissettim, çok farklı bir atmosferi var.

 13. Avatar
  Mustafa Eyyub

  Müthiş bir yer, Berbat bir hizmet anlayışı.. Çok çok daha geliştirilmesi lazım. Tarih akan bir yerken berbat bir hale getirmişler.. Turistler dışarıdan gelirken direkt Gaziantep e geliyorlar, oraya yerleşip kalıyorlar sonradan oradan tur olarak Urfa’ya geliyorlar. Artık gerisini siz düşünün. İhalesini Antep’e verilmesi gündemde. Keşke urfa bütün olarak Antep in ilçesi olsaydı. Urfada yemek dışında hiç bir şey bulamazsınız.

 14. Avatar
  oktay koca

  Mutlaka gidilip görülmesi gereken bir yer. Öncesinde mekanla ilgili pek çok belgeselden bilgi alınabilir. Selfie çekmelik gidiyorsanız sizin için bilgiye gerek yoktur. Foto çekip paylaşın, umurunuzda olmasın hiç bir bilgi.

 15. Avatar
  Zeynep Özkaya

  Tarihin akışını değiştiren bir yer. Dini torenlerinin yapıldıgı anitsal yapilar.Taşlar üzerinde aslan, akrep, tilki, boğa, yılan, tilki,kurt,kaplan,domuz, , turna ve ördek resimleri görebilirsiniz. Neyi sembolize ediyor bilemiyorum. O dönemde civarda yaşayan hayvanlar. Gezilmesi gereken bir yer. Emeği geçenlere teşekkür ederim.

 16. Avatar
  İsmail Arıkan

  Dünya tarihini değiştirecek olağanüstü bir kazı çalışması. Her vatandaşın gelip görmesi lazım. Gösterim yeri de beni çok etkiledi NatGeo’nun çok güzel bir mini belgeseli ve insanlık tarihi simülasyonu gösteriliyor çok etkileyici.

  Eleştiri/Tavsiye: Gelen misafirlerin vakitleri olmadığı için infoları okuyamıyorlar. Biz girdiğimizde başka bir grubun başındaki çok güzel bir abi yüksek sesle tarihçesini anlattı ve çok hoş oldu. Keşke bu şekilde bir bilgili sabit bir arkadaş biz gezerken anlatsa mükemmel olur. Çoğu kişi selfie çektirip taşlara bakıp gidiyor maalesef.

 17. Avatar
  Harun Akbaba

  36₺ giriş ücreti var öğretmen ve 65 yaş üstü ücretsiz kimlik gösterimi istiyorlar 15 yaş altı ücretsiz bilet aldıktan sonra ahşap yerden yukarı çıkıyorsunuz ve oradaki servis araçları ile gidiyorsunuz. Dönüşte aynı şekilde isterseniz yürüyerek te gidebilirsiniz ve şimdiye kadar açılan yerin %20 oldugu söyleniyor sırf burası için gelmek için gelebilirsiniz. Yorumlar çok birde anlatan birini bulursanız faydalı olur.

 18. Avatar
  Gaziantep Gurmekent

  (Önce Küçük bilgiler; giriş ücretli en son 36 TL sanırım. Muzekarti geçiyor.) Ücretli olması hoş değil bence . İnsanlarlik tarihinin sıfır noktası olduğu düşünülen bu yeri herhes görmeli. 2014 yılında tesadüfen gittim ve tarihini bilmediğimden çok bişey anlamadım. Daha sonra araştırınca burasının uhrevi havası büyüledi ve o ilk insanların tarım değilde insanları için büyük yapılar yapıp ona yakın olmak için yerleşik hayata geçtikleri düşünülmesi beni etkiledi ve daha birçok gizemi var . Araştırıp okumadan giderseniz benim gibi bir taş yığını görürsünüz.

 19. Avatar
  Hyr Kykc

  Yol düzergahı ve yönlendirici tabelaları gayet yeterli,farklı bir deneyim tatihi kalıntıların miktarı şuan için beklentimin altında çıktı ama kazılar devam ediyor
  Tepenin dış çevresi ve manzarası müthiş
  İlk giriş binasındaki sesli ve görsel efekt odası heyecan vericiydi
  Göbeklitepe çıkış (1 km kadar) için girişten sonra ücretsiz servisi var
  Müze kart satın alabiliyorsunuz
  Öğrenci:30₺
  Normal:70₺
  Tek giriş Bilet :36₺

 20. Avatar
  Halil Demirtaş

  İnsanlık tarihini anlamak adına mükemmel bir yapı
  Göbeklitepe aynı zamanda dünyanın ilk ibadet yerine ev sahipliği yapıyor. 12 bin yıllık tarihi geçmişe sahip Göbeklitepe, detaylarıyla sizi oldukça şaşırtacak.

  Göbeklitepe, Şanlıurfa il merkezinin yaklaşık olarak 22 km kuzeydoğusunda, Örencik Köyü yakınlarında bulunuyor. Araçlarınızla direkt olarak ören yerine varabilirsiniz. Ören yerine varmadan ana tesislere uğrayarak bilet almanız gerektiğini belirtelim. Buradan ayrıca hediyelik eşya da satın alabilirsiniz

  Eğer müze kart sahibi olursanız, Göbeklitepe gibi Türkiye’deki diğer tüm müzeleri daha uygun fiyata gezebilirsiniz.

 21. Avatar
  Mustafa Serez

  Beş yıldız vermeyen çarpılır. Emeği geçen bulan, kazan, destekleyen ve bu hale getirenlerin emeğine sağlık. Düşünen her canlıyı bildiği ve inandığı her şeyi şüpheye düşüren yeniden düşünmesine sebep olan bir yer. Burayı görmeden geçmeyin.

 22. Avatar
  A.Rahim Averbek

  Göbeklitepe (girê mirza ) Kuruluş: MÖ 10000 Yıllarında. Urfa ( Ruha ) il merkezinin yaklaşık olarak 22 km kuzeydoğusunda, Örencik Köyü yakınlarında yer alan dünyanın bilinen en eski kült yapılar topluluğudur. Bu yapıların ortak özelliği, T biçimindeki 10-12 dikilitaş yuvarlak planda dizilmiş, araları taş duvarla örülmüştür. 2018 Yılında Dünya mirası sit alanı olarak belirtilmiş

 23. Avatar
  Hatice Kuru

  Kazı alanına girişten servisle gidiliyor. Bizim hava sartlarindan ciddi rüzgar vardı. Kazı alanını anlatmaya gerek yok. Girişte sinevizyon mutlaka izleyin.

 24. Avatar
  AHMET RAUF KANTARCI

  Biz İzmir’den Güney Doğu Anadolu turuna katıldığımızda Göbeklitepe’yi de ziyaret etme fırsatı bulduk. Göbeklitepe’de rehber grubumuza: “burada bulunanlarla tarih sil baştan yazılmaya tekrar başlanıldı” dedi. Gerçekten de bu yöreye gelmediği düşünüyorsanız. Mutlaka Göbeklitepe’yi sizlerde ziyaret etmelisiniz. ÇÜNKÜ BURASI TÜM EZBERLERİN BOZULDUĞU TARİHİN SIFIR NOKTASI KABUL EDİLEN YERDİR.

 25. Avatar
  Melisa Selçuk

  Çok güzel bir tarih. Çok da güzel korunuyor. Diğer kısımlarında bir an önce ortaya çıkarılıp ziyarete açılması dileğiyle 👍🏼

 26. Avatar
  Gökçe Ünlütepe

  Öğretmenlere ücretsiz…Çalışanlar güler yüzlü…Uzak bir şehirden gelmiştik ve öğretmen kartımı yanıma almayı unutmuşum. Sağolsunlar, MEBBİS ile yardımcı oldular. Yakın illerde kim varsa gidip görmeli…Öyle güzel, öyle özverili, işini bilen kişilerle çalışılmış ki.. Bu arada Mahmut YILDIZ’ı görmek , tanışmak da çok keyifliydi… Elin adamı teeeee nerelerden geliyor , yakın bir şehirde oturup da Göbeklitepe’yi görmemek ayıp!

 27. Avatar
  Bahaddin Çelik

  İnsan izlemekten incelemekten kendini alamıyor. Film gibi karşısına geçip izlerken çay yudumlanır cinsten. Göbekli tepe, müze girişinden ayrı yürüme mesafesinde uzaklıkta ama servislerde var. Mutlaka görülmekten öte ne manalar taşıdığı ne ifade ettiği öğrenilmesi gerekiyor.
  Müze binasında satış kısmında ürünler cazibedar ama turistlere hitap ediyor biraz pahalı. İçeride mescit ve lokanta da mevcut. Gerçekten özenle inşa edilmiş.

 28. Avatar
  orhun büyükkarcı

  Valla burası insanlik tarihini degistirecek dediler geldik… İyiki de gelmişiz buranin uhrevi bir havasi acikcasi kesinlikle gorulmeye değer… Milli egitim bakanligi ogretmen karti olanlar ve ogrencilere bedava sivillere 36 tl sunumu da izlemek isteyenlerden 42 tl aliyorlar… Bilet aldiktan sonra 1 kmlik kazı alanına servisler götürüyor.. urfada sicaklar bastirmadan gormek daha iyi olur:)

 29. Avatar
  Munis Halis

  Kesinlikle gezilmesi gereken bir yer. Şanlıurfa merkeze en fazla 30 dk uzaklıkta merkezden belli saatlerde belediyenin düzenlediği otobüsler bulunmakta, müze kart geçerli herkese iyi geziler.

 30. Avatar
  Mustafa Celik

  Bu tarihi yere 5 yıldız verilir elbette… Ama hükümet ve turizm bakanlığı ve yerel idareciler 5 yıldızı hak edecek herhangi bir çalışma yapmamıştır.
  Dünya tarihini değiştiren olaydan bahsediliyor! Bununla ilgili herhangi bir çalışma yok.Ayrıca kişi başı verilmesi gereken ücret çok yüksek . Sadece ticari gözle bakılıyor buraya ve büyük bir gelir var .Bu gelir tanıtımına harcanabilinir… Her şeye rağmen kesinlikle gelin ve görün derim.

 31. Avatar
  Mehmet Akif Lale

  Düzen yok
  Yukarıya kadar yürü sonra bilet almanız gerekiyor denilsin hayda bir daha aşağı
  Yıllık müze kartı 60 tl kimse söylemiyor bir ziyaret için 55 tl alınıyor yorgunluğumuza değmedi

 32. Avatar
  Ipek Tanyas

  Ne çakranız varsa erişebildiğiniz, açarak gidin. Bir enerji alanı var içine alan, hissedebilenlere.. Doğuş Holding’i içerdeki video enstallasyonunun içerik ve yapısı için tebrik ederim. Kendinizi o videonun içine bırakıp o sekansa ait olmaya çalışın. Yıldızdan bugünlere yürüdüğünüz yolculukla bütünleşirken, atalarınızın günlüğünü kendi günlüğünüzle kıyaslayın. Artık daha geniş bir perspektiftesiniz. Göbeklitepe den önceki halinizle aynı çıkmayın buradan.

 33. Avatar
  EREN KARACA

  Turislik olarak guzel bir yer baska ilerden gelen vatandaslar ve yurt disindan gelen vatandaslar icinde gayet ilgi cekici bir yer olma ozeligine sahip cevre duzenlemesi olaraktan calisan tum personelere teşekurler gayet iyi bir iş cikariyolar ayrica eklenmesi gereken ( etrafindaki cafeler modern icecek ve yiyecekleri bulunduruyo)

 34. Avatar
  yilmaz tas

  Üstü çatı ile örtülmüş bir tarihi harabe . Çok beklentiye değmez çok daha güzel tarihi yerler var memlekette. Hele satış yapılan yer resmen soyguncu. Cook pahalı herşey

 35. Avatar
  ibrahim şahin

  Göbeklitepe kazı alanını gezmeye gelen bir çok vatandaşımız var, haliyle alanın daha iyi anlaşılması adına rehber eşliğinde gezilmesini tavsiye ediyorum. Turizm Bakanlığına Bağlı Profesyonel Kokartlı Turist Rehberlerini alanda bulamazsınız, çünkü Ülkemizde müze,ören yerlerine ait rehber bulundurması yasal değildir. Rehber ihtiyacı Bakanlığa Bağlı Turist Rehberleri Birliğinden Karşılanmaktadır. Şanlıurfa bölgesinde ŞURO yani şanlıurfa rehberler odası bulunmaktadır. Rehber ihtiyaçlarını oradan karşılayabilirsiniz. Kokartlı olmayan kendisini Turist Rehberi OLDUĞU İDDİA EDEN SAHTE REHBERLERLE tur yapmak suç olduğu gibi, gezecek kişilere de akademik olmayan gelişi güzel hikayelerle insanları kandırmaktadırlar. gezecek kişilerin mutlaka rehbere kokartını göstermelerini rica edilmelidir.

  Kokartlı Profesyonel Turist Rehberi İbrahim ŞAHİN
  sahin.ibrahm@gmail.com

 36. Avatar
  covid-19

  selam ben coronavirus ve hepinizi ölürücem!!! web sitesi surviv.io-2d battle royale game

 37. Avatar
  covid-19

  göbekli tepe belgeselini izleyin bunuda izleyin işi çözersiniz

 38. Avatar
  zerya

  çok güzel ama görüntü kalitesi düşük ve yavaş açılıyor

 39. Avatar
  ahmet_og

  Göbekli tepe belgeseli olağanüstü, sonunda bende de bazı düşünceler oluştu. izlediğim iyi oldu.kendime sordum: Hala anadolunun bazı yerlerinde bazı hayvanların etini yedikten sonra kafalarını boynuzlarını niçin duvara ,yükseğe çakıyorlar.

 40. Avatar
  Şevket Sinan SOYSAL

  İzledim anladığım şu ki bu topluma bir peygamber gelmiş. Din oluşmuş ve taraftaraları çoğalmış. 1.5oo yıl sonra zamanla dini inanç zayıflamış ve gömerek kapatmışlar. Çünkü insanlar sık sık burya gidip dua ediyormuş. Otorite zalim inançızların eline geçince dini yasaklamışlar. Tağınakda ki T lerin anlamı altın oran ,yani dikdörtgen taşları yukseğe koymuşlar. Çünkü Tanrının geometrik biçimi Dikdörtgen prizmaydı.

 41. Avatar
  Sadece Biri

  Teknoloji her zaman vardı. Geçmiş medeniyetlerin yüksek teknolojili yapılarını bugün bile anlamakta zorlanıyoruz. O yüzden hala atalarınızın maymun olduğuna inanıyorsanız bir kez daha düşünün.

 42. Avatar
  kaan

  Göbeklitepede 1995 yılında baslayan arkeolojik kazılar Neolitik dönemde yaşandıgı bilinen ve insalık tarihinin dönüm noktaları olan bazı degişim ve dönüşümlerin ele alınmasının Gerçekleştirmiştir Bkniz https://www.gncbilgi.com/online-muzeleri-gezin/#Gobeklitepe_Orenyeri-Sanliurfa

 43. Avatar
  banu yurtseven

  Bildiğim kadarıyla kazı alanına girişten servisle gidiliyor. Zaten anlatmaya gerek yok. Baştaki sinevizyonu mutlaka incelemenizi tavsiye ediyorum.

 44. 8. HAFTA: BİRAZ DA MÜZE GEZELİM. – COVİD-19

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir