Göreme Ören Yeri

Göreme Ören Yeri, aynı zamanda da bir açık hava müzesi olarak da tabir edilmektedir. Kapadokya bölgesinin diğer bir adı olarak adlandırılan bir konumda da bulunmaktadır. Burada doğal güzelliklerin yanı sıra farklı dönemlerde yapılmış binalara rastlamak da mümkündür. Özellikle kiliseler ve şapeller de bu bölgenin Hıristiyanlık dönemi için ne kadar özel bir bölge olduğunun da göstergesi olarak tabir edilmektedir. Göreme Ören Yeri içerisinde pek çok kilise yer alsa da bu konuda ilk olan nokta ise MS 4. Yüzyıl içerisinde kurulan Aziz Basil kilisesi olarak ifade edilmektedir. Bölgede Hıristiyanlığın yaklaşık olarak 1000 yıl boyunca varlık gösterdiği ve engebeli arazisi nedeniyle gizlendiği de ifade edilmektedir. Kiliseler içerisinde yer alan resimlerde Hıristiyanlık tarihi ve HZ. İsa’nın hayatı hakkında pek çok bilgiye ulaşmak da mümkün olarak adlandırılıyor.

Aziz Basil Kilisesi

Aziz Basil tarafından yapılan bu kilise ören yerinin başında yer almaktadır. Burasının aslında bir şapel olduğu ve içerisinde de döneminin önemli kişilerinin gömülü olduğu mezarlıklar da kendini göstermektedir.

Göreme Ören Yeri

Rahipler ve Rahibeler Manastırı

Rahipler ve Rahibeler Manastırı da iki büyük yapı olarak Göreme Ören Yeri içerisinde yer alıyor. Din adına eğitim gören rahip ve rahibelerin hem yaşadıkları hem de konakladıkları manastırlar olarak ifade edilmektedir. Öte yandan her iki bina birbiriyle tünellerle bağlıdır. Sadece kısıtlı bölmeleri de ziyaretçilere belirli zamanlar içerisinde açıktır.

Elmalı Kilise

Döneminin mimarisini en iyi şekilde yansıtan kilise olmasından ötürü oldukça ünlü bir konumdadır. Burada yer alan resimler içerisinde Hz. İsa’nın doğumu, Hz. İsa’nın vaftiz edilmesi, Judas’ın ihaneti, İsa’nın çarmıha gerilmesi ve Son Akşam Yemeği gibi olaylara da yer veriliyor.

Çarıklı Kilise

Göreme Ören Yeri içerisinde bu kilise farklı yüksekliklere sahip olarak ön planda kendini göstermektedir. En alt katında da yemekhane bulunmaktadır. Din adına toplu eğitimlerin verildiği bir alan olarak bu kilise dikkat çekmektedir. Aynı zamanda da yemek yenmesi adına taş masalar ve oturma yerleri de dikkat çeken detaylar olarak adlandırılmaktadır.


 

Bu makale Erkan tarafından 01 May 2022 tarihinde yazıldı.Yorumlar

İlgili Makaleler