Güllük Dağı Termessos Milli Parkı

Antalya il sınırları içinde olan Güllük Dağı Termessos Milli Parkı ya da antik dönemdeki adıyla Termessos; aynı zamanda da Korkuteli ilçesi içerisinde yer almaktadır. Toros Dağları’na bağlı konumda olmasıyla da kendini göstermektedir. Bu milli parkın 1970 yılı içerisinde kurulduğu da bilinmektedir. 6702 dönümlük bir araziye sahip olan milli park olarak adlandırılmaktadır.

Güllük Dağı Termessos Milli Parkı Hakkında

Solymos Dağı olarak antik dönemde adlandırılan Güllük Dağı, farklı öğeleri içerisinde barındırmaktadır. Bu alanın arkeolojik, botanik, jeolojik, biyolojik, tarih ve jeomorfolojik noktalarda ilgi çeken bir konumda olduğu da görülebilmektedir. Antik zamanlarda Anadolu’nun yerel halklarından bir tanesi olan Solimler tarafından kurulmuş antik kentler de yer almaktadır. Termessos Antik Kenti bu bölgede bulunmaktadır. Oldukça iyi korunmuş bir antik kent olmasının yanı sıra 1150 metre rakıma da sahiptir. Bu antik kent içerisinde yer alan en eski bulgular Helenistik döneme aittir. Bunun dışında Roma İmparatorluğu devrine ait eserlere de yer verilmektedir. Kule, surlar, agora, kral yolu, tiyatro, sarnıçlar ve mezarlar bu konumda yer alan en ideal noktalar olarak ifade edilmektedir.

Güllük Dağı Termessos Milli Parkı

Antalya il sınırları içerisinde Güllük Dağı Termessos Milli Parkı’nın yanı sıra üç farklı tabiat alanı daha yer almaktadır. Beydağlar Olympos, Köprülü Kanyon ve Altınbeşik Mağarası Milli Parkları Antalya içerisinde kendini göstermektedir.

Güllük Dağı Termessos Milli Parkı Doğal Yaşamı

Termessos Milli Parkı içerisinde nesli tükenmekte olan hayvanlar yer almaktadır. Bunların başında alageyik gelmektedir. Aynı zamanda da dağ keçileri, şah kartallar, karakulak ve vaşak türlerine de ev sahipliği yapmaktadır.

Termessos Milli Parkı içerisinde kızılçam ve makilere de denk gelmek mümkündür. Güllük Dağı Termessos Milli Parkı dahilinde 680 farklı bitki türü yer almaktadır. Aynı zamanda da 39’u endemik ve 2 tanesi de bu bölgeye özgü olan bitkiler olarak adlandırılmaktadır.

Güllük Dağı Termessos Milli Parkı dahilinde yıllık olarak 35 bin ziyaretçi geldiği ifade edilmektedir. Aynı zamanda da bu milli park içerisinde kamp yapma olanağı da kendini göstermektedir.

Bu makale Erkan tarafından 01 May 2022 tarihinde yazıldı.Yorumlar

İlgili Makaleler