Hıdırlık Kulesi

Hıdırlık Kulesi Antalya merkezinde yer almış ve surlar üzerine inşa edilmiştir. Silindir biçimdeki mimarisiyle dikkat çekmektedir. Aynı zamanda da bu eserin 2. Yüzyıla ait olduğu da tahmin edilmektedir.

Hıdırlık Kulesi’nin hemen yanında Karaalioğlu Parkı da bulunmaktadır. Surların hemen güneybatısında yer almakta olan bu kule, son derecede ilgi çekmektedir. 14 metreye kadar yükselen duvarlarıyla hemen ilgi çekebilecek düzeyde de yer almaktadır. Öte yandan mimarisiyle de eşsiz bir parça olarak tabir edilmektedir. Bu kulenin alt kısımlarının kare, üst bölümlerinin de silindir şeklinde meydana getirildiği de dikkat çekmektedir. Roma İmparatoru Hadriyanus’un bu bölgeye gelmesinden sonra yapıldığına dair rivayetler de yaygın olarak dillendirilmekte olan bir konudur.

Hıdırlık Kulesi Yapısı

Hıdırlık Kulesi’nin alt kısımlarında küçük bir oda yer almaktadır. Aynı zamanda da üst katında da kalın bir duvar kendini göstermektedir. Bu bölge çerçevesinde bir gezinti alanı da varlık göstermektedir. Burada yer alan bir merdivenle beraber dehliz içerisinden üst kata çıkılması durumu da söz konusu olmaktadır. Kuleyle beraber bir deniz feneri de kendini göstermektedir. Antik dönem içerisinde bu bölgeye gelen gemileri gözetlemek ve onlara yol göstermek adına da devreye girmiştir. Alt katlarda yer alan oda duvarları içerisinde freskler de yer almaktadır. Öte yandan bu bölgenin bir mezar olduğu da ifade edilmekte olan bir konumdadır.

Hıdırlık Kulesi

Hıdırlık Kulesi Tarihi

Bu kulenin bir antik yapı olduğu ifade edilmektedir. Bu bölgenin bir anıt mezar olduğu ve antik dönemde de en ünlü noktalardan bir tanesi olduğu da söylenebilmektedir. Antalya genelinin ilgi çeken kalıntılarından bir tanesi olan Hıdırlık Kulesi, öte yandan Anadolu Selçukluları ve Osmanlılar döneminde de etkin bir yer tutmaktadır. Bu zaman dilimlerinde de Hıdırlık Kulesi, bölgenin kontrolünün sağlanması anlamında da önem arz eden bir seviyede kendini göstermektedir. Bu aşamada da tarihi anlamda son derecede etkin bir seviyede de bulunmaktadır. Antik çağdan kalan bir yapı olsa da yakın geçmişe kadar pek çok medeniyete ev sahipliği yapmasıyla da öne çıkmıştır.

Web: http://ktb.gov.tr/

Bu makale Erkan tarafından 01 May 2022 tarihinde yazıldı.Yorumlar

İlgili Makaleler