İzmir Tarihi Asansör Binası

İzmir ilinin Konak ilçesinde yer alan İzmir Tarihi Asansör Binası, oldukça ilgi çeken yapılardan bir tanesidir. Bir tanesi diğerinden 58 metre daha yüksek olan asansör kuleleri olarak adlandırılmaktadır. Mithatpaşa Caddesi ile Şehit Nihatbey Caddesi arasında yer almaktadır. Bu asansör 1907 yılında yaptırılmıştır. İşadamı Nesim Levi Bayraklıoğlu tarafından hayata geçirilmiştir. 155 basamaklı merdivenle birbirinden ayrılan iki semt arasındaki ulaşımın daha da hızlı bir biçimde gerçekleşmesi için devreye sokulmuştur. Günümüzde asansör olarak faaliyet göstermemektedir. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilmekte ve turistlerin uğrak noktası olarak da adlandırılmaktadır. Eğlence ve dinlenme alanı olarak bu tarihi asansör binası kendini göstermektedir.

İzmir Tarihi Asansör Binası Tarihçesi

İzmir’in Karataş noktası genel olarak taş ocağı olarak tercih edilen bir alandır. Bundan dolayı da sahil ile Halil Rıfat Paşa semti arasında uçurum oluşmuştur. Bu yüzden de Karataş Merdivenleri ya da Devidas Merdivenleri olarak bilinen kısım ortaya çıkmıştır. Merdivenlerin üst kısmında Devidas ailesinin evi yer almaktadır. Alt kısmında ise Nesim Levi adındaki tüccar ikamet etmektedir.

İzmir Tarihi Asansör Binası

İzmir Tarihi Asansör Binası’nın oluşmasına neden olacak fikir Baba Devidas’ın rahatsızlanması ve ayağını kırması olarak tabir edilmektedir. Bundan sonraki zaman diliminde de Nesim Levi, Marsilya’dan tuğlalar getirerek; inşaatı başlattığı ifade edilmektedir. 1907 yılında bu asansörün inşaatı tamamlandı. 1942 yılına kadar faaliyet gösterdi ve geliri Karataş Musevi Hastnesi’ne aktarıldı. Satıldıktan sonra da belediye bünyesinde yer aldı.

Asansörün giriş kısmında İbranice bir kitabe yer almaktadır. Aynı zamanda da kulenin taş temelli ve tuğla üzerine kurulu olduğu da ifade edilmektedir. Aynı zamanda da asansörde ahşap üzerine yontulmuş motifler de yer almaktadır.

Günümüzde bu asansör halen daha çalışır halde bulunmaktadır. Ancak İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kafeterya da bu alanda yer almaktadır. Halk arasında Asansör Çıkmaz sokağı olarak bilinse de resmi olarak Dario Moreno Sokağı içerisinde yer almaktadır. Asansörün en üst kısmında yer alan teras doğrultusunda İzmir kentinin manzarası rahatlıkla görülebilmektedir. Bu yüzden de turistlerin uğrak noktaları arasında sayılmaktadır.

Bu makale Erkan tarafından 01 May 2022 tarihinde yazıldı.Yorumlar

İlgili Makaleler