Beğen

Kariye Müzesi

İstanbul, Bizans anıtlarının en çok bulunduğu şehirdir, ancak birkaç mozaik ve  kilisede olduğu gibi bırakılmıştır. Theodosius II‘nin anıtsal kara duvarlarının ve şimdi bir müzenin gölgesinde yer alan Kariye Müzesi, ünlü Aya Sofya camiye oldukça yakındır. Ancak Bizans sanatına eşit derecede büyüleyici bilgiler sunan ziyaretçi sayısının bir kısmını burayı ziyaret eder. Kilise birkaç yıl içinde yenileme çalışmaları için kapatılmıştır; nelerin açık olduğunu öğrenmek için web sitesine bakabilirsiniz.

Giriş

Şehrin bu kısmına ulaşmanın en iyi yolu, Karaköy’den Ayvansaray’a Haliç  vapurunu yakalamak ve Dervişzade Sokak boyunca tepeye çıkmak, sağa Eğrikapı Mumhane Caddesi’ne dönüp hemen hemen Şişhane Caddesi’ne gitmek. Buradan, Konstantin Porphyrogenitus Sarayı‘nı geçerek Theodosius II’nin kara duvarlarının kalıntılarını takip edebilirsiniz. Hoca Çakır Caddesi’nden, duvarın surlarına çıkan dik merdivenlere ulaşmadan hemen önce Vaiz Sokak’a gittikten sonra keskin bir şekilde sola dönerek Kariye Sokak’a dönün ve müzeye göreceksiniz.

Bina ilk olarak Surların Dışında Kutsal Kurtarıcı Kilisesi olarak biliniyordu (Chora tam anlamıyla ‘ülke’ anlamına geliyor). İlk inşa edildiğinde Büyük Konstantin tarafından inşa edilen orijinal şehir duvarlarının dışında yer almıştır.

Bugün gördüğünüz orijinal kilise değildir. Kariye Kilesesi 11., 12. ve 14. yüzyıllarda en az beş kez yeniden inşa edildi. Neredeyse tüm iç dekorasyon – ünlü mozaikler ve daha az ünlü ama aynı derecede çarpıcı freskler –  1320’den kalma ve İmparator altında Bizans hazinesinden bir şair ve harf olan Theodore Metochites tarafından finanse edildi. Andronikos II (1282-1328). Müzenin iç  kapısının üstünde bulunan en harika mozaiklerinden biri, Theodore’un kiliseyi Mesih’e teklif ettiğini tasvir ediyor.

Günümüzde

Bugün Chora beş ana mimari birimden oluşuyor: Nef, kuzeye eklenen iki katlı yapı (ek), iç ve dış narteksler ve güneydeki mezarlar (parecclesion) için şapel. 2013 yılında ikinci büyük restorasyon başladı. Bu devam eden süreç aşamalı olarak gerçekleşmektedir ve müzenin bazı bölümlerinin kapatılmasını içermektedir; binanın kuzey tarafındaki nef, iki katlı ekler ve iç narteksin çoğu tamamlanmış ve araştırma sırasında dış narteks ve parecclesion çalışmaları devam etmiştir.

>> TAM EKRAN GÖSTER <<

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri