icon
Yükleniyor..

Kaunos Antik Kenti

Muğla sınırları içerisinde yer alan Kaunos Antik Kenti; Köyceğiz ilçesinin Çandır Mahallesi’nde bulunmaktadır. Aynı zamanda da Muğla’nın diğer bir ilçesi olan Ortaca’ya da son derecede yakın bir konumda yer almaktadır. Antik dönemde Karya olarak ifade edilen bölgede kurulmuş olan bir yerleşim yeri olarak ifade edilmektedir. Kendi döneminde de Calbys olarak ifade edilmektedir. Dalyan nehrinin kenarında olan bu antik kent fazlasıyla ziyaretçi çeken bir konumda da bulunmaktadır. Karya ve Likya arasında sınır olan Dalyan bölgesinde yer alan Kaunos Antik Kenti; zamanında deniz kenarında kendini göstermekteydi. Ancak delta ovasının oluşumu yüzünden deniz kenarından uzaklaşmıştır.

Kaunos Antik Kenti Yerleşimi

Kaunos Antik Kenti, Dalyan Nehri’nin Köyceğiz kısmında yer almaktadır. Bu kentin bir efsaneyi içinde barındırdığı ifade edilmektedir. Miletos’un çocuklarından biri olan Kaunos tarafından kurulduğu belirtilmektedir. Karya ile Likya bölgelerinin sınırında yer almaktadır. Kurulduğu dönem itibarıyla liman kenti olmasından ötürü oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Öte yandan kentin girişimdeki lahit mezarlar ziyaretçilerin fazlasıyla dikkatini çeken konumdaydı.

Kent genelinde 3 km uzunluğunda surlar yer almaktadır. Aynı zamanda da stoa, agora, çeşmeler, hamamlar, tiyatro ve tapınak da dikkat çekmektedir. Bu yüzden de Kaunos Antik Kenti planlanmış bir yerleşim alanı olarak da ifade edilmektedir.

Kaunos Antik Kenti

Kent içerisinde farklı dönemlere ait buluntulara rastlamak da söz konusudur. Arkaik, Helenistik, Roma ve Bizans döneminin işaretleri ortaya çıkmıştır. Bu kentin MS 6. Yüzyıla kadar kullanıldığı da tabir edilmektedir.

Kente gitmek isteyenlerin Dalyan’dan deniz araçlarına binmeleri gerekmektedir. Sonrasında da yaklaşık olarak 1 km yürümeleri halinde bu antik kente erişebileceklerdir.

Kaunos Antik Kenti Tarihi

Ünlü tarihçi Heredot’tan edinilen bilgilere göre Kaunos insanlarının Giritli oldukları ifade edilmektedir. Bu kentin tersanesinin ve kapanabilen bir limanının olduğu da ifade ediliyor. Bu kenti kız kardeşiyle ilişkisi olan Miletos oğlu Kaunos tarafından kurulduğu da ifade ediliyor. Kent genelinde en fazla dikkat çeken kaya mezarlarının da MÖ 4. Yüzyıla ait olduğu düşünülüyor.

Yorumlar