Kayseri Kalesi

Kayseri Kalesi gidilmesi gereken bir yer. Kayseri tarihi özellikleri ile dikkat çeken çok önemli bir ilimizdir. Kayseri denilince akla kayak turizmi gelir. Ancak sadece kayak turizmi ile değil aynı zamanda tarihi ile de birçok ziyaretçiyi kendisine çekmeyi başarır. En çok merak edilen ve ziyaret edilen tarihi yerlerden bir tanesi de bu kaledir. Kale, Kayseri’nin Melikgazi ilçesinde bulunan çok önemli tarihi bir kaledir. Ulaşım açısından da oldukça elverişlidir. İlçenin merkezinde bulunmasından dolayı Kayseri’ye yolu düşen pek çok kişi burayı ziyaret etmeden gitmez. Kayseri’nin kültürel anlamda bir simgesi olarak da görülebilir.

Kayseri Kalesi ve Tarihi

Bu kale oldukça eski bir kaledir. Kayseri’nin önemli kültürel sembollerinden biri olma özelliği ile bilinir. Yurt içinden ve yurt dışından birçok ziyaretçi burayı büyük bir hayranlıkla ziyaret eder. Kayseri Kalesi ve tarihioldukça etkileyicidir. Bu kale ile ilgili yapılan araştırmalar sonucunda MS 3. yüzyılda var olduğu bilgisine ulaşılır. O dönemden çok daha önce bu kalenin yapılmış olduğu tahmin edilir. Yani Kayseri Kalesi çok eski zamanlara dayanır. Ancak Kayseri Kalesi ilk hali ile kalmamıştır ve zaman içerisinde değişimlere uğrayarak günümüzdeki halini almıştır. Günümüzdeki haline gelmesi ise 1224 yılında 1. Alaaddin Keykubat tarafından gerçekleştirildi.

Kayseri Kalesi

Kayseri Kalesinin Özellikleri

Kalenin özellikleri oldukça fazladır ve birçok kişi tarafından büyük hayranlıkla ziyaret edilmektedir. Kaleye gittiğinizde kalenin birden fazla bölümden oluştuğunu göreceksiniz. Kalenin bölümleri iç kale, dış kale, burçlar ve surlar şeklindedir. Ancak Kayseri Kalesi’nin milattan sonra 3.yüzyıldaki hali ile kalmamış olduğu bilinir. Kalenin bir kısmı restore edilmiştir ancak tarihi dokusunu halen korumaya devam etmektedir. Zaman içerisinde kalenin birçok yerinde tahribatlar oluşmuştur. Özellikle kalenin surlarının çok büyük bir kısmı tamamen tahrip edilmiştir ve bu nedenle de yok olmuştur. Ancak bu kısımlara gerekli restorasyonlar yapılmıştır ve günümüze kadar gelmesi sağlanmıştır. İlk günkü hali ile kalan çok az kısmı bulunur. Dış kale kısmı ise dışarıdan gelecek olan tehlikelere karşı çok yüksek bir şekilde inşa edilmiştir. Bu sayede daha korunaklı hale getirilmiştir.

Bu makale Erkan tarafından 01 May 2022 tarihinde yazıldı.Yorumlar

İlgili Makaleler