Kazdağı Milli Parkı

Kazdağı Milli Parkı Çanakkale ve Balıkesir illeri arasında bulunur. Kazdağı ülkemizdeki çok önemli altın madenlerinden bir tanesidir. Günümüzde pek çok kişi tarafından kazı yapılmak istense de böyle bir çalışma henüz yapılmamaktadır. Sakin ve huzur dolu gezinti yapmak isteyen kişiler genellikle Kazdağlarını tercih ederler. Bunun nedeni de dünyanın oksijen açısından en yüksek ikinci yeri olmasıdır. İlk yer ise Alplerdir. Nefes darlığı ile alakalı herhangi bir sağlık problemi olan kişilerin Kazdağları’nda tatil yapması önerilir. Kazdağları sadece ülkemiz için değil dünya için çok önemli bir oksijen kaynağıdır. 21000 hektardan daha geniş bir yaşam alanına sahiptir. İçerisinde bulundurmuş olduğu bitkiler ve hayvanlar açısından da çok fazla çeşitliliğe sahiptir. Yalnızca Kazdağlarında yaşayabilen canlılar da mevcuttur.

Kazdağları’nda 800’den fazla bitki çeşidinin olduğu söylenir. Kazdağı Milli Parkı ise Kazdağlarının yalnızca yüzde onluk kadar kısmını kapsar. Kazdağları o kadar büyük bir alana sahiptir ki insanların bu alanın sadece yüzde onunu gezmeye imkanları vardır. İçerisinde bulundurmuş olduğu biyolojik çeşitlilik açısından çok fazla insanlarla temasının olmaması iyidir. Balıkesir ile Çanakkale arasında bulunması nedeniyle her iki bölgenin de sınırları içerisinde yer alır. Hem Ege Bölgesi hem de Marmara bölgesinde alanları vardır. Yılın her mevsiminde birçok kişi tarafından ziyaret edilir. İçerisindeki binbir çeşit ağaç ve bitkiler ile özellikle bahar aylarında harika bir görsel şölen sunar.

Kazdağı Milli Parkı

Kazdağı Milli Parkı Girişi

Kazdağı Milli Parkı dört mevsim boyunca birçok ziyaretçiye ev sahipliği yapar. Oksijenle içi olmak isteyen kişiler genellikle kısa süreli olarak buraya gelirler. Kazdağı Milli Parkına girişi araç ile yapmak isteyen kişiler için 18 liralık bir ödeme gerekir. Ayrıca her ziyaretçi için girişte kişi başı 6 lira ödenmesi gerekir. Bu fiyat günlük fiyattır. Kazdağları milli parkına giderken rehber eşliğinde gitmeniz de mümkündür. Aynı zamanda burada kamp yapmak isteyen kişiler de olabilir. Bu kişilerin kamp alanı içerisindeki uygun yerlere bulmaları ve orada konaklamaları gerekir. Harita üzerinden bu yerlere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Belirli yerlerde konaklama yapılabilir. Kazdağı Milli Parkı’nın her yerinde çadır kurmak mümkün değildir.

Bu makale Erkan tarafından 01 May 2022 tarihinde yazıldı.Yorumlar

İlgili Makaleler