icon
Yükleniyor..

Kemeraltı Çarşısı

İzmir’in Konak ilçesinde yer alan Kemeraltı Çarşısı, Mezarlıkbaşı semtinden Konak Meydanı’na kadar uzanmaktadır. Aynı zamanda da Fevzipaşa Cadddesi ve Eşrefpaşa Caddesi de bu çarşının sınırlarını oluşturmaktadır.

Kemeraltı Çarşısı, oldukça köklü bir ticari alan olarak adlandırılmaktadır. 1592 yılında İzmir’de inşa edilen Hisar Cami’den başlatılan bu ticari meydan; giderek daha da fazla gelişme göstermiştir. Aynı zamanda da bu çarşı içerisinde 1744 yılında da Hacı Beşir Ağa tarafından Kızlarağası Hanı da günümüze kadar ulaşmıştır. Kemeraltı Çarşısı ilk yıllarında kiremitlerle örtülü bir konumdaydı. Ancak 19. Yüzyıldan sonra da üstü açık ara sokakları kapsayarak, farklı bir imajı ortaya koymaya da başladı.

Kemeraltı Çarşısı Tarihi

19. yüzyıldan itibaren İzmir’deki en canlı ticaret noktası olan Kemeraltı Çarşısı içerisinde hanlar ve bedestenler yer alıyordu. Ancak buradaki dükkanlar yerel halkın ilgilendiği küçük işletmeler olarak tabir ediliyordu. Demirci, kömürcü, çivici, baharatçı ve saman pazarı gibi seçenekler geçmişte Kemeraltı Çarşısı içerisinde yer almaktaydı. Farklı alanlardaki ticari dükkanlar, farklı noktalarda da yer almaktaydı.

Kemeraltı Çarşısı

Günümüzde ise Kemeraltı Çarşısı geçmişteki halinden bir hayli uzak bir konumda olmaktadır. İzmir’in en uğrak noktalarından biri olarak adeta bir alışveriş merkezi havası da ortaya koymuştur. Bazı dükkanlar geçmişteki esintileri halen daha gösterse de modernize olmuş iş merkezleri, kafeler, mağazalar bu bölgede kendini göstermiştir.

Aynı zamanda da Kemeraltı Çarşısı içerisinde Türk el sanatlarına da yer verilmektedir. Seramikler, çini panoları, ağaç oymaları, madeni eşyalar ve dokuma ürünleri de Kemeraltı Çarşısı içerisinde var olan noktalardan satışa çıkarılmaktadır.

Kemeraltı Çarşısı içerisinde yapılan arkeolojik kazılar neticesinde 2016 yılında 1800 yıllık bir geçmişe sahip olan Roma Hamamı da ortaya çıkarılmıştır. Ancak bu hamama müdahale edilemediğinden ötürü de etrafının sazlıklarla çevrildiği ifade edilmektedir.

2018 yılından itibaren de Kemeraltı Çarşısı tamamen motorlu taşıtlara kapatılarak yayaların kullanımına açık hale getirilmiştir. Aynı zamanda da bu noktanın Tarihi Liman Kenti adıyla oluşturulmasından dolayı da UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi içerisinde de varlık gösterdiği bilinen bir konu olarak görülmektedir.

Yorumlar