Beğen

Kırk Merdiven, Antalya’da yer alan bir yapı olarak karşımıza çıkıyor. Adından da anlaşılacağı üzere kendisi basamaklardan oluşan bir yapı olmakta.

Ülkemiz, zengin mirası ve harika doğasıyla ön plana çıkıyor. Pamukkale Travertenleri, Giresun Kalesi, Ayasofya Cami, Selimiye Cami, Diyarbakır Kalesi, Efes, Safranbolu ve Çatalhöyük gibi pek çok tarihi yer yalnızca yerli turist değil aynı zamanda yabancı turist çekmesiyle de bilinen yerler olmakta. Kırk Merdiven’in de tarihi bir görünümü olduğundan bahsetmek gerekiyor. Bu yer hakkında kullanıcıların ve buraya gitmek isteyenlerin bilmesi gereken pek çok detay var. Bu konuda bu detaylardan söz ediyor olacağız.

Kırk Merdiven Hakkında Bilgi

Kırk Merdiven’le ilgili bilinmesi gerekenlerden birisi bu merdivenin nerede yer aldığı. Buraya gitmek isteyen pek çok kişi merdivenin tam olarak nerede olduğundan haberdar olmak isteyebiliyor. Antalya’da yer alan bu isme sahip merdivenin bulunduğu yer Muratpaşa’nın Selçuk bölgesi olmakta. Buraya giden turistler vatandaşlardan yardım alarak tarihi merdivenlerin olduğu yere kolaylıkla ulaşabiliyor.

Kırk Merdiven

Kırk Merdiven’in görünümünden söz etmek gerekirse tarihi bir görünüme sahip olan bu merdiven, uzun bir genişliğe sahip olmasıyla beraber birçok insan tarafından yan yana yürünebilir şekilde. Ortasında yer alan demir parmaklık, merdivene çıkmak veya merdivenden inmek isteyenlerin sağ taraftan gitmesi için yapılmış durumda. Ayrıca bu yere tutunarak gitmek isteyenler için de parmaklık kullanılıyor.

Kırk Merdiven’in Tarihçesi

Denize yakın bir konumda bulunan Kırk Merdiven hakkında tarihi gelişime de göz atmak gerekiyor. Günümüzde Antalya Yat Limanı ve Kaleiçi arasındaki geçişi sağlama konusunda önemli bir nokta olan bu merdivenin tarihine baktığımızda geçmişte Mısır ile Antalya’nın yoğun bir ticaret içerisinde olduğu görülüyor. Venedikliler bu bölgeyi işgal ettiklerinde yoğun ticaretin de etkisiyle kolay bir ulaşım sağlaması açısından bu merdiven inşa ediliyor. 44 basamaklı olan bu merdiven inşa edildikten sonra şehrin önemli bir geçiş noktası olmaya başlıyor. Bu merdivenden çıkan insanlar kaleye ulaşarak kalede güzel bir yolculuk yapabiliyor. Kalede yer alan anıtsal bir kapı günümüzde yer almıyor.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri