icon
Yükleniyor..

Kızlarağası Hanı

İzmir’in Konak ilçesi içerisinde yer alan Kızlarağası Hanı, görülmesi gereken noktalardan bir tanesidir. Günümüzde de Kemeraltı Çarşısı içerisinde bulunmaktadır. Turistik ve tarihi bir alışveriş noktası olarak dikkat çekmektedir.

Kızlarağası Hanı Tarihi

Kızlarağası Hanı, 1744 yılında Hacı Beşir Ağa tarafından yaptırılan bir binadır. Aynı zamanda da bu tarihi binanın Kemeraltı Çarşısı içerisindeki en eski yapı olduğu söylenmektedir. Alt katında alışveriş noktaları üst katında da konaklama alanı yer almaktadır.

İzmir genelinde oldukça önemli olan Kızlarağası Hanı; 1745 yılından itibaren faaliyet göstermektedir. İzmir Limanı’na son derecede yakın olmasıyla da öne çıkmaktadır. Yemişçiler ve Halim Ağa Çarşısı olarak bilinen alanda yer almaktadır.

İzmir’in en gözde ve en nadide parçalarından bir tanesi olarak ifade edilen Kızlarağası Hanı; Osmanlı mimarisinin detaylarını içermektedir. Aynı dönemde yapılan diğer hanlarda olduğu gibi kare biçimde inşa edilmiştir. Öte yandan han içinde dikdörtgen biçiminde bir bahçe de yer almaktadır. Şadırvan detayı da ilgi çekmektedir.

Kızlarağası Hanı

Kızlarağası Hanı’nın üst katında oldukça lüks ve birer konak odası halinde olan odalar yer almaktadır. Zemin katında da sade bir yerleşim söz konusu olmaktadır. Zamanında bu bölgede dükkanlar ve tüccarlar ile sahip oldukları yük hayvanları yer almaktaydı. İzmir Limanı’na son derecede yakın olmasından ötürü de her zaman aktif bir merkez haline de gelmiştir.

19. yüzyıl genelinde ulaşımın gelişmesi nedeniyle Kızlarağası Hanı da önemini kaybetmeye başlamıştır. Bu süre zarfında da sadece depo olarak kullanılmaya başlamıştır. 1939 yılında restorasyon çalışmaları yapılarak daha çok turiste hitap eden bir konuma gelmiştir. El sanatları, halı, deri kıyafetler ve hediyelik eşyalar bu han içerisinde bulunabilir. Aynı zamanda da tam ortasında çay bahçesi de yer almaktadır.

İzmir genelinde Kızlarağası Hanı’nın hemen yanında Hisar Cami de yer almaktadır. Bu cami de 16. Yüzyıla ait bir eser olduğu da belirtilmektedir. İki kubbeye sahip olan bu caminin bahçe duvarı ve şadırvanları da dikkat çekmektedir. 19. Yüzyılda yeniden dekore edilerek, çağın şartlarına uygun hale de getirilmiştir.

Yorumlar